İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Alan Dersi: Finansal Yönetim

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 53 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    53

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Finansal yönetim, iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerinin en önemli alan derslerindendir. Bu ders, bir işletmenin finans yönetiminde karşılaşabileceği tüm zorlukları öğrencilere aktarmayı amaçlamaktadır.

Finansal yönetim dersinde öğrenciler, işletme sahiplerinin izlemesi gereken finansal stratejileri öğrenirler. Bu, işletmenin finans yönetimine hakim olunmasını sağlar ve doğru kararların verilmesi için gereken araçları sunar.

Finans yönetimi, işletmenin finansal kaynaklarını yönetmekle başlar. Öğrenciler, işletmelerin kaynak toplama yolları olan borç, özkaynak ve sermaye piyasalarını öğrenirler. Bu kaynakların işletme faaliyetleri için kullanımı, karlılık ve finansal yapı analizleri gibi konular da dersin içinde yer alır.

Finans yönetimi dersinde, risk yönetimi de önemli bir konudur. Öğrenciler, işletme riskleri, finansal riskler ve piyasa riskleri gibi konuları ele alırlar. Bu da öğrencilere, işletmenin karşılaşabileceği olası riskleri önlemek ve yönetmek için gerekli bilgileri sağlar.

Ayrıca finans yönetimi dersinde, yatırım kararları ve finansal planlama konuları da ele alınır. İşletmelerin başarısı için doğru yatırımlar yapılması gerektiği bir gerçektir. Bu nedenle, finansal yönetim dersi öğrencilere, yatırım projelerini değerlendirme ve finansal planlamada karar verme becerileri kazandırır.

Sonuç olarak, iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerinin finansal yönetim dersi, bir işletmenin finans yönetiminde karşılaşabileceği tüm zorlukları öğrenmeleri için önemlidir. Bu ders, işletmenin finans yönetimi konusunda öğrencileri bilgilendirir ve doğru kararların verilmesi için gereken araçları sunar. Öğrenciler, elde ettikleri bu bilgileri, iş hayatında başarılı kariyerlerine yön vermek için kullanabilirler.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,379
113

İtibar Puanı:

Tamamen doğru! Finansal yönetim, işletme yönetiminin önemli bir parçasıdır ve bir işletmenin finansal başarısına doğrudan katkıda bulunur. Finansal yönetim, işletmenin finansal kaynaklarını yönetmesi, yatırımlarını yönetmesi ve finansal riskleri önlemesi için gereken araçları sağlar. Bu ders aynı zamanda öğrencilere, işletme finansmanının temellerini öğreten ve işletmenin finansal stratejilerinin belirlenmesinde rol oynayan konuları da ele alır. Bu eğitim, öğrencilerin iş dünyasında finansal kararlar vermelerine ve finans yönetimi becerilerini kullanarak işletmelerin finansal başarısına katkıda bulunmalarına yardımcı olur.

GreyfurtGri

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
71
1,350
83

İtibar Puanı:

Finansal yönetim, finansal kaynakların doğru bir şekilde yönetilmesi ve kullanılmasını sağlayarak şirketin karlılığına katkıda bulunmayı amaçlayan bir işlevdir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri, finansal yönetim alan dersleri sayesinde şirketlerin finansal tablolarını okuyabilmek, finansal verileri analiz edebilmek, yatırım kararlarını alabilmek ve risk yönetimi stratejileri geliştirebilmek için gerekli bilgi ve becerileri kazanırlar.

Finansal yönetim alan dersleri, finansal yönetimin temel kavramlarından başlayarak şirketlerin finansal yapısı, finansal analiz teknikleri, finansal planlama, bütçeleme, vergilendirme, sermaye bütçelemesi, risk yönetimi gibi konuları kapsar. Öğrenciler aynı zamanda şirketlerin finansal performansını ölçerek gelecekteki yatırım kararlarını belirleme yeteneği de kazanırlar.

Finansal yönetim alan dersleri, öğrencilerin finansal yönetim alanındaki kariyerlerine hazırlanmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda işletmelerdeki finansal yönetim işlemleri hakkında da genel bir anlayış sağlar. Bu dersler, finansal yönetim alanındaki teknikleri ve araçları kullanarak işletmenin finansal performansını artırmak için stratejiler geliştirme konusunda öğrencilere pratik bir yaklaşım sunar.

LahanaLimon

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
76
1,384
83

İtibar Puanı:

Finansal Yönetim, bir şirketin ya da bir kurumun finansal kaynaklarını yönetme ve bu kaynaklarla en iyi şekilde nasıl çalışılacağını belirleme sürecidir. Finansal yönetim; finansal analiz, yatırım değerlendirmesi, sermaye maliyeti hesaplama, bütçeleme, finansal planlama ve kontrol gibi alanları kapsayan bir ders olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde genellikle lisans seviyesinde okutulur.

Bu dersin amaçlarından biri, öğrencilere finansal kaynakları düzgün bir şekilde yönetmenin önemini ve şirketin/ kurumun hedeflerine ulaşmak için finansal stratejilerin nasıl oluşturulduğunu öğretmektir. Ayrıca, finansal planlama, yatırım kararları, sermaye yapısı, likidite yönetimi gibi konular da bu dersin içeriğine dahil edilir.

Finansal Yönetim derslerinde aşağıdaki konu başlıkları üzerinde durulur:

1. Finansal Analiz: Bu bölümde, şirketin veya kurumun finansal durumunu, karlılığını, likiditesini ve mali performansını değerlendirmek için finansal raporları analiz etme becerileri kazandırılır.

2. Yatırım Değerlendirmesi: Şirketin veya kurumun yatırım kararlarını değerlendirmek için kullanılan yöntemlerin incelendiği bölümdür. Nakit akış analizi, net bugünkü değer (NPV), iç getiri oranı (IRR) gibi kavramlar bu konu başlığı altında öğretilir.

3. Sermaye Maliyeti Hesaplama: Şirketin/ kurumun kaynaklarını nasıl finanse etmesi gerektiği ve bu finansmanın maliyeti üzerinde durulur. Örneğin, sermaye maliyeti hesaplamak için hisse senedi maliyeti ve borç maliyeti gibi kavramlar kullanılır.

4. Bütçeleme: Şirketin veya kurumun gelecek dönemlerdeki gelir ve giderlerini tahmin etmek ve bu hedeflere ulaşmak için bütçe oluşturmak için kullanılan yöntemler öğretilir.

5. Finansal Planlama ve Kontrol: Şirketin veya kurumun mali hedeflerine ulaşmak için finansal stratejilerin nasıl belirlendiği ve bu stratejilerin nasıl uygulandığı üzerinde durulur. Ayrıca, finansal performansın izlenmesi ve kontrolü de bu bölümde öğretilir.

Bu ders, öğrencilerin finansal yönetim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve iş dünyasındaki finansal kararları daha iyi anlamalarına olanak sağlar. Ayrıca, mezunlar için finansal yönetim alanında çeşitli kariyer fırsatları da sunar.

Geri
Üst Alt