İktisat Fakültesi'ne nasıl girilir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 57 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    57

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi, ekonomi ve yönetim alanında eğitim veren prestijli fakültelerdendir. Bu fakültede okumak isteyen öğrenciler için belirli adımlar takip edilmelidir.

Öncelikle, lisans eğitimi için üniversitelere başvuru yapılmalıdır. Üniversitelerin yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) sonuçlarına göre öğrenci kabul ettiği bilinmektedir. Dolayısıyla, YKS sınavına hazırlanmak ve iyi bir sonuç almak gerekmektedir.

YKS sınavında iyi bir performans gösteren öğrenciler, tercih dönemlerinde İktisat Fakültesi'ni seçebilirler. Ancak, fakültenin belirlediği puan şartlarını karşılamak da gerekmektedir.

İktisat Fakültesi'ne kabul edilen öğrenciler, dört yıllık lisans eğitimleri boyunca ekonomi ve yönetim alanlarındaki temel konuları öğrenirler. Eğitim kalitesi yüksek olan bu fakültede öğrenciler, teorik bilgiye ek olarak pratik çalışmalar da yaparlar.

İktisat Fakültesi'ne girerek kariyerlerinde başarılı olmak isteyen öğrenciler, derslere düzenli ve istekli bir şekilde katılmalıdır. Aynı zamanda, okul dışında da ekonomi ve yönetim alanındaki gelişmeleri takip etmeli, okudukları kitapların yanı sıra günümüz ekonomik sorunlarını da tartışabilmelidir.

Sonuç olarak, İktisat Fakültesi'ne girmek için öğrencilerin başarılı bir YKS performansı sergilemeleri ve belirlenen puan şartlarını karşılamaları gerekmektedir. Bu fakülteye kabul edilen öğrenciler, disiplinli bir çalışma yöntemi ile eğitimlerini sürdürerek, kariyerlerinde başarılı olabilirler.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,376
113

İtibar Puanı:

Ayrıca, İktisat Fakültesi'ne girmek isteyen öğrencilerin, okulun sunduğu burs, öğrenim kredisi gibi imkanları takip etmeleri de faydalı olabilir. Bu imkanlar öğrencilere maddi yönden destek sağlayarak, eğitimlerinin daha verimli geçmesine yardımcı olabilirler.

Öğrenciler ayrıca staj imkanlarına da önem vermelidirler. İktisat Fakültesi, birçok işletme, kurum ve kuruluş ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu sayede öğrenciler, eğitimlerinin bir kısmını gerçek hayatta uygulama fırsatı bulurlar ve bu deneyimler, kariyerlerinde faydalı olabilirler.

İktisat Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, yüksek lisans programlarına da başvurabilirler. Yüksek lisans eğitimi, öğrencilere daha kapsamlı bir ekonomi eğitimi verir ve akademik kariyer yapmak isteyenlere de yol açabilir.

Özetle, İktisat Fakültesi'ne girmek isteyen öğrencilerin disiplinli bir çalışma yöntemi benimsemeleri, sınavlara iyi hazırlanmaları, okuldaki eğitimlerine düzenli katılmaları ve okul dışındaki gelişmeleri de takip etmeleri önemlidir. Bu şekilde İktisat Fakültesi'nde başarılı bir eğitim alabilirler ve kariyerlerine yön verebilirler.

MobilyaTakimlari

Emektar Üye
Founder
20 Haz 2019
999
24,427
93

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi'ne giriş süreci, üniversitelerin belirlediği sınav sistemlerine göre değişebilir. Genellikle üniversiteler giriş sınavlarında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri konularında testler uygulamaktadır. Bunun yanı sıra, birinci öncelikle tercih edilen üniversitelerin puan sıralamaları, öğrencinin lise diploması ve öğrencinin sınav performansı da önemli rol oynar.

İktisat Fakültesi'ne girmek için öncelikle lisans düzeyinde bir eğitim almış olmak gerekmektedir. Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girerek, İktisat Fakültesi'ne başvurabilirler. Sınavda başarılı olan öğrenciler, tercihlerini yaparak İktisat Fakültesi'ne yerleşebilirler.

Öte yandan, üniversitelerin yurtdışındaki eğitim kurumlarıyla yaptıkları anlaşmalar aracılığıyla da İktisat Fakültesi'ne kayıt olmak mümkündür. Bu konuda üniversitelerin yurt dışından gelen öğrencilere yönelik koordinasyon birimleri ya da yurt dışı temsilcilikleri danışmanlık hizmeti vermektedir.

LahanaLimon

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
76
1,384
83

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi'ne girmek için öncelikle lise eğitimini tamamlamak gerekmektedir. Lise mezuniyeti sonrası, üniversitelerin yürüttüğü Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavına girmek gerekiyor. Bu sınavda "sayısal" puan türünden yeterli bir puan alan öğrenciler, tercih döneminde İktisat Fakültesi'ni tercih edebilirler. Sınav sonuçlarına göre üniversitelerin eğitim programlarına kabul edilirsiniz. İktisat Fakültesi'ne giriş yapabilmek için sınavda yeterli bir puan almanız ve sonrasında tercihlerinizi doğru şekilde yapmanız gerekmektedir.

Hülya Yıldız

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
52
322
53

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi'ne giriş yapmak için genellikle üniversitede yer alan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanı kullanılır. İlk olarak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yerine YKS'ye geçilmiştir ve bu sınavda eşit ağırlık puan türünde başarılı olmanız gerekmektedir. Eşit ağırlık puan türü, fen ve matematik derslerini içerir ve iktisat fakültelerinde tercih edilmektedir. LYS'ye girmek için sınava başvuruda bulunmanız ve sınav ücretini ödemeniz gerekmektedir. Sınav sonuçları açıklandığında, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen kontenjanlara göre tercih yapmanız gerekmektedir. İktisat Fakültesi tercih edilen bölümler arasında yer alıyorsa ve yeterli puanınız varsa, tercih ettiğiniz üniversite ve bölüme yerleşebilirsiniz. Ancak puanınız yeterli olmadığında veya tercih ettiğiniz üniversite ve bölümde yeterli kontenjan bulunmadığında başka tercihler yapmanız gerekebilir. Her üniversitenin kabul ve yerleştirme koşulları farklı olabilir, bu nedenle tercihlerinizi yapmadan önce ilgili üniversitenin ve fakültenin websitesini veya kılavuzunu incelemeniz önemlidir. Ayrıca üniversitelerin bazı bölümleri için ek sınavlar, mülakatlar veya yetenek sınavları gibi ek koşullar da gerekli olabilir, bu yüzden başvuruda bulunmadan önce ilgili üniversitenin gereksinimlerini araştırmak önemlidir.

Ufuk Demir

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
42
264
53

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesine giriş için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Üniversite seçimi yapın: İktisat Fakültesi bulunan çeşitli üniversiteler arasından tercih yapmanız gerekmektedir. Tercih yapmadan önce üniversitelerin eğitim kalitesi, kampüs olanakları, program içeriği gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

2. Lisans programı seçin: İktisat Fakültesinde birçok lisans programı bulunmaktadır. Makroekonomi, mikroekonomi, istatistik, finans, uluslararası ilişkiler gibi programlardan birini seçerek eğitiminizi bu alanda sürdürebilirsiniz.

3. Lise diploması alın: İktisat Fakültesine başvurabilmek için öncelikle lise diplomanızın olması gerekmektedir. Liseyi başarıyla tamamlayarak diploma almış olmanız gerekmektedir.

4. YKS'ye giriş yapın: Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girmeniz gerekmektedir. YKS, üniversiteye girişte kullanılan bir sınavdır. Sınavda YKS-1 (TYT) ve YKS-2 (AYT) olmak üzere iki aşama bulunmaktadır. İktisat Fakültesine giriş yapmak için genellikle YKS-2 (AYT) veya YKS-3 (Dil) puanı gerekmektedir.

5. Tercih yapın: YKS sonuçlarınız açıklandıktan sonra tercih dönemi başlar. İktisat Fakültesini tercih edebilmeniz için tercihleriniz arasında bu fakülteyi belirtmeniz gerekmektedir. Tercih döneminde YKS puanınıza, sıralamalarınıza ve tercihlerinize göre yerleştirme yapılır.

6. Kayıt işlemlerini tamamlayın: Tercih sonuçlarınız doğrultusunda bir üniversiteye yerleştiyseniz, kayıt işlemleri için üniversitenizin belirlediği tarihlerde gerekli belgelerle başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra İktisat Fakültesine başlamış olursunuz.

Caner Özdemir

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
310
53

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi'ne girmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Lisans Programı Başvurusu: İktisat Fakültesi'ne başvuruda bulunmadan önce, ilgili üniversitenin lisans programına kabul edilebilmeniz için gerekli şartları ve başvuru tarihlerini öğrenmelisiniz. Genellikle üniversitelerin web sitesinde bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için online başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

2. Sınavlara Hazırlık: İktisat Fakültesi'ne giriş için üniversiteler genellikle öğrencileri seçmek için akademik ve yetenek sınavlarına başvurmaktadır. Bu sınavlar genellikle üniversite giriş sınavları (ÖSYM tarafından düzenlenen YKS gibi) veya üniversitelerin kendi hazırladığı sınavlar olabilir. Sınavlara hazırlanmak için iktisat, matematik, istatistik, işletme gibi alanlarda ders çalışabilir ve deneme sınavlarına katılabilirsiniz.

3. Sınav Sonuçları ve Başarı Sıralaması: Sınav sonuçları açıklandıktan sonra üniversiteler başarı sıralamalarını ilan eder. İktisat Fakültesi'nde yer almak için üniversitenin belirlediği başarı sıralaması içerisinde yer almanız gerekmektedir. Başarı sıralaması genellikle YKS puanlarına, mezun olduğunuz lise türüne ve diğer kriterlere göre belirlenmektedir.

4. Kayıt İşlemleri: Başarı sıralamasında yer aldıktan sonra üniversitenin kayıt işlemleri için belirlediği tarihlerde başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kayıt işlemleri genellikle üniversitenin öğrenci işleri veya kayıt kabul birimleri tarafından yapılmaktadır. Kayıt için gerekli belgeleri tamamlamanız ve kayıt ücretini ödemeniz istenebilir.

İktisat Fakültesi'ne giriş süreci üniversiteler arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle başvuracak olduğunuz üniversitenin web sitesi veya öğrenci işleri biriminden ayrıntılı bilgi almanız önemlidir.

Çiçek Yılmaz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
126
912
93

İtibar Puanı:

İktisat Fakültesi'ne giriş yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Öncelikle, Lisans eğitimi için İktisat Fakültesi'ne başvurmak istediğiniz üniversitenin resmi internet sitesini ziyaret edin. Genellikle üniversitelerin "Öğrenci İşleri" veya "Adisyon" gibi bölümleri, başvuru süreçleri ve gereklilikleri hakkında bilgi sağlar.

2. İlgili üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi veya İktisat Bölümü sayfalarını ziyaret edin. Burada genellikle programın hedefleri, öğretim planı, ders içerikleri ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. Başvuru için belirlenmiş tarihleri ve gereklilikleri kontrol edin. İktisat Fakültesi'ne başvururken genellikle Yükseköğretim Sınavı (YKS) puanına, tercihlerinize ve diğer ek koşullara bakılır. Bu gereklilikleri dikkate alarak başvurunuzu yapın.

4. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda, ön kayıt veya kayıt işlemleri için belirtilen tarihleri takip edin. İstenen belgelerin tamamını hazırlayın ve belirtilen adımları tamamlayarak kaydınızı yaptırın.

5. Kayıt işlemlerinden sonra, ilgili dönem için İktisat Fakültesi'ne ait ders programı veya takvimini takip edin. Ders kayıt tarihlerini kaçırmamak için öğrenci işleri biriminden veya danışmanınızdan bilgi alabilirsiniz.

Not: Her üniversitenin başvuru ve kabul süreçleri farklılık gösterebilir, bu nedenle ilgili üniversitenin resmi internet sitesinden güncel bilgilere ulaşmanız önemlidir.

Geri
Üst Alt