İncirin dünya genelindeki üretim ve tüketim miktarları nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 42 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    42

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İncirin dünya genelindeki üretim ve tüketim miktarları nelerdir?

Dünya genelindeki incir üretim miktarı yıllık 1,3 milyon ton civarındadır. Türkiye, İran, Yunanistan, İspanya, Fas ve ABD en büyük incir üreticileri arasındadır. Tüketim miktarlarında ise, Çin, ABD, Türkiye ve İtalya gibi ülkeler öne çıkmaktadır. Genellikle taze olarak tüketilen incir, kuru veya kurutulmuş olarak da tüketilir. Taze incirin yanı sıra, özellikle çikolata ve tatlılar için kullanılan kuru incir dünya genelinde oldukça popülerdir.

Son düzenleme:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,381
113

İtibar Puanı:

Dünya genelinde incir üretimi yıllık olarak yaklaşık 1,2 milyon ton civarındadır. En büyük üreticiler Türkiye, İran, Mısır, Yunanistan, İspanya, İtalya, Suriye ve ABD'dir. Türkiye, dünya incir üretiminin yaklaşık %25'ini gerçekleştirerek en büyük üretici konumundadır.

İncir tüketimi dünya genelinde oldukça yaygındır ve her yıl artmaktadır. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Amerika en büyük tüketim pazarlarıdır. Ayrıca, sağlıklı beslenme trendi ile birlikte incir tüketimi giderek artmaktadır.

Arzu Şen

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
38
402
53

İtibar Puanı:

İncir, dünya genelinde birçok ülkede yetiştirilen ve tüketilen bir meyvedir. Üretim ve tüketim miktarları ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak bazı ülkeler incir üretiminde ve tüketiminde öne çıkar.

Üretim miktarlarına bakıldığında, dünyanın en büyük incir üreticisi Türkiye'dir. Türkiye'de yıllık incir üretimi 250.000 ile 300.000 ton arasında değişmektedir. Türkiye'nin ardından diğer önemli incir üreticileri Yunanistan, İran, İspanya ve Mısır'dır.

Tüketim miktarlarına bakıldığında, incir Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde daha fazla tüketilir. Türkiye, İran, Yunanistan, İtalya, İspanya, Fas, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan ve Suriye gibi ülkeler incir tüketiminde öne çıkar.

İncirin dünya genelindeki tam üretim ve tüketim miktarları her yıl değişebilir. Bu miktarlar, incirin mevsimsel bir ürün olması, meyvenin fiyatları, hava koşulları ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.