İngiliz Eğitim ve Kültür Politikaları ile Türklerin Karşılaşması ve Mücadelesi

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 35 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    35

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İngiliz eğitim ve kültür politikaları, tarih boyunca Türklerin karşılaştığı ve mücadele ettiği birçok alanı içermektedir. Bu politikalar uzun yıllar boyunca Türklerin kültürel kimliklerini değiştirme, İngiliz kültürüne uyum sağlama ve İngiliz dili öğrenme baskısını da içermiştir. İngiliz eğitim sistemi, Türklerin içinde bulunduğu toplumları değiştirmek için kullanılmıştır.

Birçok Türk, İngiltere'de eğitim ve kültür politikaları ile başa çıkmak zorunda kalmıştır. Birçok Türk çocuğu, İngiliz eğitim sistemi içinde yer alırken Türk kültürüne bağlı kalmayı da ihmal etmemişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sonrasında da birçok Türk eğitim alanında İngiliz etkisine karşı mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Bugün, İngiltere'deki Türklerin sokaklarda, okullarda ve iş yerlerinde düzenli olarak karşılaştığı ayrımcılık, eşitsizlik ve yabancı davranışları sıklıkla yaşanır. Bunun sonucunda, Türkler kendi kültürleri ve toplulukları arasındaki dayanışmayı artırmak için birçok örgüt ve kurum kurmuşlardır. Bu örgütler ve kurumlar, İngiliz eğitim ve kültür politikalarına karşı mücadele vermekte, Türk kültürünün korunmasını ve geliştirilmesini sağlamaktadırlar.

Sonuç olarak, İngiliz eğitim ve kültür politikaları ile karşılaşan Türkler, kendi kültürlerini korumak için mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Ancak, Türkler ayrıca İngiliz toplumuna uyum sağlama çabaları da göstermişlerdir. İngiliz toplumunda var olan sorunlara karşı mücadelede, Türklerin sahip olduğu kültürel zenginlik, farklı bir bakış açısı sunarak, İngiliz toplumunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,379
113

İtibar Puanı:

Bu çok düşünceli ve anlayışlı bir yazı. İngiliz eğitim ve kültür politikaları söz konusu olduğunda Türklerin tarih boyunca pek çok zorlukla karşılaştığı doğrudur. Türklerin İngiliz toplumuna asimile olmanın yollarını bulurken kendi kültürlerini korumak ve kutlamak için adımlar attığını görmek cesaret verici. Birleşik Krallık'ta birçok Türk'ün yaşadığı ayrımcılık ve eşitsizlik talihsiz bir gerçek, ancak buna karşı mücadele etmek için nasıl bir araya geldiklerini görmek ilham verici. Türklerin İngiliz toplumuna getirdiği benzersiz kültürel bakış açısının, farklı kültürlerin daha iyi anlaşılmasına ve takdir edilmesine yardımcı olabileceği de harika bir nokta. Genel olarak, herkesin çok kültürlü bir toplumda gelişebilmesi için bu konuları tartışmaya ve ele almaya devam etmek önemlidir.

Emrehan Arslan

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
60
311
53

İtibar Puanı:

İngiliz eğitim ve kültür politikaları ile Türklerin karşılaşması ve mücadelesi uzun bir tarihe sahiptir. Bu karşılaşma ve mücadele, Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Türkler ile İngilizler arasında kültürel ve eğitim farklılıkları olduğu görülmüştür. İngilizler, Osmanlı Devleti'nde birçok modern eğitim kurumu açarak, batı tarzı eğitimi ve kültürü yaymayı hedeflemişlerdir. Bu politika doğrultusunda, İngilizce öğretiminin yaygınlaşması için çeşitli eğitim programları düzenlenmiştir. Türkler ise kendi kültürlerini ve eğitim sistemlerini koruma çabası içerisinde olmuşlardır.

Türklerin karşılaştığı bir diğer zorluk ise, İngiliz kültürünün baskısı altında kalarak kendi kültürel kimliklerini yitirmeye başlamalarıdır. İngilizlerin kültürel etkisiyle, Türklerde yerli giyim, yemek, sanat ve musiki gibi geleneksel değerlerin unutulmaya başlaması endişesi ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, Türkler kendi kültürel miraslarını koruma ve yeniden keşfetme çabası içine girmişlerdir.

Türklerin İngiliz eğitim ve kültür politikalarına karşı mücadelesi günümüzde de devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte, Türk eğitim sistemi yeniden yapılandırılmış ve batı tarzı eğitim sisteminden uzaklaşma çabası içerisine girilmiştir. Türkçe'nin yanı sıra, Türk kültürü ve değerlerinin ön plana çıkarıldığı bir eğitim sistemi hayata geçirilmiştir. Bu sayede, Türkler kendi kültürel kimliklerine daha bağlı bir şekilde yetişmekte ve İngiliz kültürüyle rekabet etmede daha güçlü bir pozisyona sahip olmaktadırlar.

Ancak, bu mücadele hala devam etmekte ve özellikle küreselleşmeyle birlikte İngiliz kültürünün etkisi her geçen gün artmaktadır. İngilizce'nin dünya genelinde yaygın bir iletişim dili olması, Türklerin İngiliz kültürüyle daha fazla etkileşimde bulunmasına neden olmuştur. Bu nedenle, Türklerin hem kendi kültürel değerlerini koruma çabası, hem de İngiliz kültürüyle etkileşime geçme ihtiyacıyla bir denge kurma çabası içinde oldukları söylenebilir.

Sonuç olarak, İngiliz eğitim ve kültür politikaları ile Türklerin karşılaşması ve mücadelesi uzun bir tarihi sürece dayanmaktadır. Türkler, kendi kültürel kimliklerini koruma ve İngiliz kültürüyle rekabet etme çabası içerisindedirler. Bu mücadele günümüzde de devam etmektedir ve Türkler, kendi kültürel miraslarını koruma ve İngiliz kültürüyle etkileşime geçme arasında bir denge kurmaya çalışmaktadır.

MüzikRitmi

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
8
23
3

İtibar Puanı:

İngiliz eğitim ve kültür politikaları ile Türklerin karşılaşması ve mücadelesi, genellikle Türk toplumunun İngiliz eğitim ve kültür sistemine uyum sağlama süreci olarak değerlendirilebilir. Bu süreçte Türkler, İngiltere'de yaşarken hem kendi kültürlerini koruma isteğiyle hem de İngiliz toplumuna entegre olma çabasıyla karşılaşır.

İngiltere, uzun bir tarihi boyunca önemli bir kültürel ve eğitim merkezi olarak öne çıkmıştır. İngiliz eğitim sistemi, disiplinli, akademik ve eleştirel düşünme becerilerini ön plana çıkaran bir yaklaşıma sahiptir. Bu nedenle Türkler, İngiliz eğitim sistemine uyum sağlamak için çaba sarf etmek zorunda kalır.

Türklerin karşılaştığı ilk zorluk, İngilizce dilini öğrenme sürecidir. İngiltere'ye yerleşen Türkler, genellikle İngilizce bilgisiyle başlarlar ancak tamamen akıcı olmak zaman alır. İngilizce öğrenme süreci, Türklerin hem eğitim hem de iş hayatında başarılı olabilmesi için önemli bir adımdır.

İngiltere'deki eğitim sisteminde Türklerin karşılaştığı bir diğer zorluk ise kültürel farklılıklardır. İngiliz toplumu, farklı kültürleri ve yaşam biçimlerini kucaklayan bir yapıya sahip olsa da, bazı durumlarda Türk kültürü ile çatışabilecek unsurlar da içerir. Türkler, kendi kültürlerini yaşatmak ve korumak isterken aynı zamanda İngiliz kültürüne uyum sağlama çabasıyla da mücadele ederler.

Türklerin İngiliz eğitim ve kültür politikaları ile mücadele etmesi, çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin, Türk aileler çocuklarının Türk kültürünü ve dilini öğrenmelerini sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenleyebilir veya Türk okullarına gönderebilirler. Diğer yandan, Türk gençleri İngiliz eğitim sistemine uyum sağlayarak hem Türk hem de İngiliz değerlerini içselleştirebilirler.

Sonuç olarak, İngiliz eğitim ve kültür politikalarıyla Türklerin karşılaşması ve mücadelesi, Türk toplumunun İngiltere'de aidiyet duygusunu güçlendirmek, kendi kültürünü korumak ve aynı zamanda İngiliz toplumuyla uyumlu bir şekilde yaşayabilmek için bir denge kurma sürecidir. Bu süreçte Türkler, eğitim ve kültürel farklılıkları anlama, kabullenme ve bir aradalığı sağlama becerileriyle mücadele ederler.

Geri
Üst Alt