İntihar Ettirmeye Teşebbüs Suçu ve Cezası Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 36 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    36

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,571
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

İntihar, son derece ciddi bir konudur ve birçok ülkede, intihar etmeye teşebbüs etmek suç olarak algılanır. Yine de, keşke kendini öldürme düşüncesinde olan insanlar suçlu olarak görülmese de, birini intihara teşvik, intihar etmeye çalışmak veya birini intihara teşvik etmek suç olarak kabul edilir.

Türk Ceza Kanunu’na göre, intihara teşebbüs etmek, 115. maddenin (1) numaralı fıkrası tarafından suç sayılır. Bu suçun cezası, üç aydan iki yıla kadar hapis ve para cezasıdır. Ancak, intihara teşebbüs eden kişinin yaşadığı ruhsal sorunları veya stres faktörlerini dikkate alınarak cezası biraz daha hafifletilebilir.

Bir kişiyi intihara teşvik etmek, 84. maddenin (1) numaralı fıkrası tarafından suç olarak kabul edilir. Bu suçun cezası, beş yıla kadar hapis ve para cezasıdır. Ayrıca, bir kişiyi intihara teşvik eden kişiye, intihar etmeye karar veren kişinin ölümüne neden olursa, cinayet suçundan hüküm giyebilir.

Bir insanın intihara teşebbüs etmesi veya intihar etmesine neden olmaya çalışmak, son derece hata bir davranıştır. Bu tür bir davranış, insan hayatının değerini küçümseyen ve başkalarının hayatını tehlikeye atan bir işarettir. Bu nedenle, böyle bir davranışta bulunan kişiler yargı önüne çıkarılmalı ve gerekli cezaları almalıdır.

Sonuç olarak, intihara teşebbüs etmek veya birini intihara teşvik etmek, ciddi bir suçtur ve yasalar tarafından ağır şekilde cezalandırılır. İnsanlar bu konuda çok dikkatli olmalı ve kendileriyle veya başkalarıyla ilgili intihar çabalarından derhal kaçınmalıdır. yaşam, tek bir şansla gelir ve her insan hayatının değerli olduğunu bilmelidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,165
673,405
113

İtibar Puanı:

Ayrıca, intihar ve intihara teşvik gibi zorlu durumlarla karşı karşıya kalan insanlar, bunları hafife almamalı ve yardım istemekten çekinmemelidirler. Çünkü bu tür durumlar, kişinin yaşamında zorlu bir dönemin başlangıcı olabilir ve böyle durumlarda yardım almak, kişinin hayatını kurtarabilir. Bu nedenle, intihar ve intihara teşvik konularıyla ilgili olarak, toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak ve bu konuda önyargısız, destekleyici ve empatik bir tutum sergilemek son derece önemlidir.

Aysel Korkmaz

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
291
53

İtibar Puanı:

İntihar etmeye teşebbüs suçu, bir kişinin kendi yaşamına son verme amacıyla eylemlerde bulunması durumunda işlenen bir suçtur. Türk Ceza Kanunu'na göre, intihar etmeye teşebbüs suçu, aşağıdaki şekillerde tanımlanmaktadır:

Madde 84/1: Yaşamına son verme kasıtlı teşebbüs

Madde 84/2: Kişinin yaşamına son vermek için başkalarını tehlikeye atmaya teşebbüs

Bu suçlardan birini işleyen kişilere aşağıdaki cezalar verilebilir:

Madde 84/1: Yaşamına son verme kasıtlı teşebbüs işleyen kişi, Türk Ceza Kanunu'na göre belirtilen hükümler çerçevesinde ruh sağlığına uygun tedavi ve gözetim altında tutulabilir.

Madde 84/2: Kişinin yaşamına son vermek için başkalarını tehlikeye atmaya teşebbüs eden kişi, 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Bunun yanı sıra, intihar teşebbüsünde bulunan kişilere psikolojik ve sosyal yardım da sağlanabilir. İntihar teşebbüsünün sonuçları ve cezaları, davanın özelliklerine ve mahkeme kararlarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bir hukuk uzmanı veya avukata danışmanız önemlidir.

Çınar Akgül

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
42
285
53

İtibar Puanı:

İntihar etmek veya intihar etmeye teşebbüs etmek, bir suç olarak kabul edilmemektedir. Ancak, Türk Ceza Kanunu'na göre bir kişinin intihara teşvik etmek veya başka bir kişinin intihar etmesine yardım etmek suç sayılmaktadır.

Türk Ceza Kanunu'na göre, intihara teşvik etmek veya intihar etmeye yardım etmek suçuna teşebbüsün cezası, bunu hukuka uygun olarak yapma hali dışında, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile belirlenmiştir. Ceza, intihara teşvik edilen veya intihar eden kişinin harekete geçmesi veya teşebbüs etmesi ile gerçekleşir.

Ancak, intihar eden kişinin zihinsel sağlığının yerinde olmadığı durumlarda, yani kişinin intihar etmeye karşı iradesi yok veya kısıtlı ise, intihara teşvik suçu kabul edilmez. Bu durumda, intihar eden kişiye yardım eden kişiye dahi ceza verilmemektedir.

Unutmayın, intihara yönelik online destek hatları ve sağlık kuruluşları gibi kaynaklardan yardım almak her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Geri
Üst Alt