Kartezyen Felsefede "Cogito, Ergo Sum" İfadesinin Anlamı Nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 81 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    81

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Kartezyen felsefe, 17. yüzyıl filozofu René Descartes tarafından ortaya konan ve modern felsefenin temelini oluşturan bir düşünce sistemidir. Bu felsefeyle birlikte, insan zihni, düşüncenin özü ve inançlardan bağımsız olarak bir gerçekliğin varlığını kabul eder.

Kartezyen felsefede en önemli kavram, "Cogito, ergo sum" olarak bilinen ifade yani "düşünüyorum, öyleyse varım" anlamına gelir. Bu ifade, Descartes'in varoluşun temelinde zihnin, düşüncenin ve akıl yürütmenin yer aldığı fikrini vurgular.

Descartes, bu felsefesinde şüphecin yöntemini kullanarak, her şeyi sorgulayan ve sadece kesin ve doğru olan bilgiyi kabul eden bir yaklaşım benimser. Böylelikle, zihnin varlığından kuşku duysa bile, düşüncenin kendisinin varlığına dayanarak var olduğunu kabul eder.

Kartezyen felsefe, modern felsefenin en önemli temel taşlarından biridir ve özellikle bilimsel düşüncenin ve mantığın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Cogito, ergo sum ifadesi, bugün hala felsefi tartışmaların odağında yer almaktadır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

Çünkü bu ifade, insanın ve zihnin varoluşuyla ilgili temel soruları ortaya koyar ve varoluş felsefesi üzerine yapılan tartışmaların önemli bir noktası olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, bazı eleştirmenler, Kartezyen felsefede şüphecilik yöntemi kullanmanın bilinç düzeyini düşürebileceği ve gerçeklik algısını bozabileceği gibi eleştiriler getirmişlerdir. Ancak, birçok filozof, bu eleştirilere rağmen, Kartezyen felsefenin felsefi düşünceye önemli bir katkısı olduğunu kabul etmektedirler.

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
706
134,430
93
Cologne/Adana

İtibar Puanı:

"Cogito, ergo sum" ifadesi Latince'de "Düşünüyorum, öyleyse varım" şeklinde tercüme edilir. Bu ifade, Fransız filozof René Descartes tarafından ortaya atılmıştır. Anlamı, benliğimizi, varlığımızı ve gerçekliğimizi sorgularken düşünceyi temel aldığımız ve düşünebildiğimiz için var olduğumuzdur. Descartes, bu ifadeyle, insanların düşünmenin ve farkındalığın en temel özelliklerini taşıması sebebiyle var olduğunu savunur ve insanın gerçekliğini bu temel özellikler üzerinden tanımlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kadıköy

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Ara 2019
11
1,427
78

İtibar Puanı:

Cogito, ergo sum (düşünüyorum, öyleyse varım) ifadesi, Fransız filozof René Descartes tarafından ortaya atılmıştır ve Descartes için felsefi bir temel ilke olarak kabul edilmiştir. Bu ifade, Descartes'in düşünceleri kapsamında, kendini sorgulama ve akıl yürütme yoluyla varoluşunun doğruluğunu keşfetmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

İfade, kişinin var olabilmesinin, düşünebilmesine bağlı olduğunu ifade eder. Yani, bireyin farkında olması veya düşünme kapasitesine sahip olması onun var olmasını gerektirir. Buna göre, bir şey düşünebiliyorsanız, o zaman var olduğunuz kesindir.

ZenithMage

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
18
126
28

İtibar Puanı:

Cogito, ergo sum (Düşünüyorum, öyleyse varım), ünlü filozof René Descartes tarafından ortaya atılan bir düşünce. Bu ifade, Descartes'in şüpheciliğinden tutun, felsefi sistematiğine kadar birçok konuda etkili oldu. Düşüncenin anlamı, düşünmek eyleminin gerçekleştiriliyor olduğunu düşünen bir kişinin var olduğudur. Yani, Descartes töz olarak kendisini kabul eder ve düşüncesi ile var olduğunu iddia eder. Bu ifade, batı felsefesinde "şüphe edilemeyen tek gerçek" olarak kabul edilir.

ZucchiniZen

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
85
1,685
83

İtibar Puanı:

Kartezyen felsefede "Cogito, ergo sum" ifadesinin anlamı "Düşünüyorum, öyleyse varım"dır. Bu ifade, filozof Rene Descartes tarafından ortaya atılmış ve kendimizi keşfetmek için kullanılmıştır. Descartes, bütün gerçeklerden kuşkulanarak, sadece düşündüğümüz şeylerin mutlak doğruluğuna inanabileceğimizi düşünmüştür. Bu nedenle, kendi varlığımızı kesin olarak bilmenin tek yolu, düşünmekte olduğumuz gerçeğidir. Bu ifade ayrıca, insan bilincinin varoluşunu ve düşüncesi olmadan insanın var olamayacağını yansıtır.

EccentricEchidna

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
88
1,673
83

İtibar Puanı:

"Cogito, Ergo Sum", Latince'de "Düşünüyorum, o halde varım" anlamına gelmektedir. Bu ifade, Fransız filozof René Descartes'ın "Meditasyonlar" adlı eserinde yer almaktadır. Descartes, şüphecilik ile karşı karşıya kaldığında, kendisini sorgulayarak varoluşunun temelinde ne olduğunu araştırmıştır. Bu düşünceleri sonucunda, bilincinin kaynağı olarak düşünmenin önemini fark etmiş ve "Cogito, Ergo Sum" ifadesiyle "Ben düşünüyorum, o halde varım" fikrini ortaya atmıştır.

Bu ifade, insanın varoluşunu düşünce ve bilinç üzerinden ele alan bir felsefi düşünce biçimi olan "Kartezyen felsefe"nin temel prensiplerinden biridir. Descartes'a göre, insanın var olabileceği tek kesin gerçek, düşünebilmesidir. Dolayısıyla, "Cogito, Ergo Sum" ifadesi, düşünen insanın varlığına vurgu yaparak, insanın var oluşunun temelini düşünmeye dayandırmaktadır.

BademBaşkan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
76
1,360
83

İtibar Puanı:

"Cogito, ergo sum" ifadesi, Fransız filozof René Descartes tarafından Latince olarak yazılmış olup, Türkçe karşılığı "Düşünüyorum, o halde varım" şeklindedir. Bu ifade, Descartes'in "meditasyonlar" adlı eserinde ortaya attığı bir fikirdir ve kartezyen felsefenin temel prensiplerinden birini açıklar.

Descartes bu ifade ile, düşünce sürecine dâhil olan bireyin, varlığından emin olabileceğini ve gerçekten var olduğunu kanıtlamaya çalışmaktadır. Yani, bireyin var olabilmesi için öncelikle düşünebilmesi gerektiği anlamına gelir.

Descartes, düşüncesi ile var olduğunu kanıtlayarak, dünyayı tanımak ve gerçekleri bulmak için rasyonel bir yaklaşım benimsemiştir. Bu yaklaşım, modern felsefenin doğuşunu ve matematiksel mantığın gelişmesini etkilemiştir.

Özetle, "Cogito, ergo sum" ifadesi, Descartes'in varoluşunun farkında olması ve bu doğrultuda düşünmenin varlığına işaret eden bir fikirdir. Bu ifade, kartezyen felsefenin temel prensiplerinden biridir ve bireyin düşüncesinin önemli olduğunu vurgular.

GururKuşağı

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
29
140
28

İtibar Puanı:

"Cogito, ergo sum" ifadesi, Latince olup "düşünüyorum, öyleyse varım" anlamına gelir. Bu ifade, Fransız filozof René Descartes tarafından ortaya atılmış ve kartezyen felsefenin temel felsefi dogmasını ifade etmektedir.

Descartes, kuşkucu bir felsefi yaklaşım ile her şeyi sorgulamaya ve şüphe etmeye başlar. Fakat düşünmeye devam ettiğini ve bilebildiğini fark eder. Bu düşünme eylemi, ona kendisinin bir düşünen varlık olduğunu gösterir. Dolayısıyla bu ifadeyle Descartes, varoluşunu düşünceye dayandıran bir ontoloji kurar.

Cogito, ergo sum ifadesi, insanın bilincini, aklını ve düşüncesini merkeze alarak, düşünmenin varoluşu kanıtladığını savunur. Bu ifade, Descartes'ın "meditasyonlar" adlı eserinde yer alır ve Descartes'ın rasyonalist felsefesinin temel taşlarından birini oluşturur.

Bu ifade aynı zamanda, insanın varlığının diğer varlıklardan ve düşüncelerden bağımsız olduğunu vurgular. Buna göre, insanın varoluşu, düşünme yetisiyle ilişkilidir ve düşünebilen bir varlık olduğu sürece var olmaya devam eder.

Descartes'ın bu ifadesi, kartezyen felsefenin temel prensiplerinden birini oluştururken, aynı zamanda düşünce, bilinç, varlık ve insanın doğası gibi felsefi konuları da ortaya koymaktadır.

Geri
Üst Alt