Malala Yousafzai Kimdir? Biyografisi

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 64 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    64

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Malala Yousafzai, Pakistanlı bir insan hakları savunucusu ve Nobel Barış Ödülü sahibidir. 1997 yılında Swat Vadisi'nde doğdu ve ailesiyle birlikte Pakistan'ın kuzeybatısındaki Mingora'ya taşındı.

Malala, Taliban'ın bölgede hüküm sürdüğü dönemde kızların eğitimine devam etmek için mücadele etti. Bu mücadelesi medyada geniş yankı uyandırdı ve birçok kez suikasta uğraması sonucu Pakistan'dan ayrılmak zorunda kaldı.

2012 yılında, Malala Taliban tarafından otobüsünde saldırıya uğradı ve kafasından vuruldu. Yaralanmasının ardından İngiltere'ye sevk edildi ve burada tedavisi yapıldı.

Malala, tüm dünyada eğitimli kadınların hakları için mücadele veren bir ses haline geldi. 2014 yılında, yılın kişisi seçildi ve aynı yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazandı.

Bugün, Malala insan hakları savunucusu olarak çalışmalarına devam ediyor ve Malala Fonu aracılığıyla dünya genelinde kızların eğitimine destek veriyor.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Tamamen doğru söylediniz. Malala Yousafzai, kız çocuklarının eğitim hakkı için cesurca savaşan küçük bir kızdı ve daha sonra Taliban tarafından hedef alındığı saldırıdan hayatta kalmayı başardı.

Saldırının ardından, Malala dünya çapında bir ses haline geldi ve insanların kız çocuklarına eğitim hakkı verilmesi gerektiği konusundaki farkındalığı arttırdı. Aynı zamanda Malala Vakfı, kız çocuklarının eğitimine destek olmak için dünya genelinde çalışmalar yapıyor.

Malala'nın kısa ama etkili yaşam öyküsü, cesaret, azim ve kararlılık dolu bir hikaye olarak hafızalarımızda yer etti. Onun doğru bir eğitimin insan haklarının bir parçası olduğuna dair mesajı, tüm dünya için önemli bir hatırlatma olarak kalmaya devam ediyor.

Neva

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
51
1,571
83

İtibar Puanı:

Malala Yousafzai, Pakistani bir insan hakları aktivisti ve eğitim savunucusudur. 1997 yılında Pakistan'ın Kuzeybatı Kasım bölgesinde doğdu. Babası, bir okul müdürü ve cihatçılığa karşıydı. Bu nedenle, Malala genç yaşta eğitim ve eşitlik için mücadele etmeye başladı.

2012 yılında, Taliban tarafından okula gitmek için otobüse binerken vuruldu. Yaralanmaları ciddiydi ve tedavi için İngiltere'ye götürüldü. Orada, eğitim ve çocuk hakları konusundaki aktivizmi daha da güçlendi. 2013 yılında, Malala Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Malala, eğitim konusunda dünya çapında farkındalık yaratmak için çeşitli projelerde yer aldı. Kız çocuklarının okula gitme hakkına erişimleri için mücadele etti ve İslamabad'daki hükümet tarafından oluşturulan ulusal bir çerçevede bu hedefe ulaşmaya çalıştı.

2018 yılında, Malala, Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu. Eğitim ve insan hakları konularındaki çalışmaları övgüyle karşılandı ve ona dünya gençlerinin sesi olarak saygı duyuldu.

Malala, halen eğitim ve insan hakları alanında çalışmalarına devam etmektedir. Kendi adını taşıyan Malala Fonu ile, dünya genelinde eğitime erişim sağlamak üzere çalışıyor. Ayrıca, gençlere liderlik becerileri kazandırmak için çeşitli projelerde yer almaktadır.

CevizCevahir

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
71
1,280
83

İtibar Puanı:

Malala Yousafzai, 12 Temmuz 1997 tarihinde Pakistan'ın Mingora kentinde doğdu. Babası Ziauddin Yousafzai, Swat Vadisi'ndeki bir okulun müdürüydü ve Malala, küçük yaşlardan itibaren eğitim ve kadın haklarına ilgi duymaya başladı.

Malala, Swat Vadisi'nde Taleban'ın yaptığı saldırılar nedeniyle eğitime devam edemeyen kız çocuklarının sesi oldu. 2009 yılında, BBC Urdu'nun bir haber makalesinde, bir kızın okumak için mücadelesini anlattı. Bu makale, Malala'nın ülke genelinde tanınmasına neden oldu.

2012 yılında, Taleban tarafından bir saldırıya uğrayarak ağır yaralandı. Onun bu saldırıya uğrayışı, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı ve kız çocuklarının eğitim hakkı için uluslararası bir simge haline geldi.

Malala, yaralanmasından sonra İngiltere'ye gönderildi ve Oxford Üniversitesi'nde felsefe, politika ve ekonomi okudu. Eğitim, kadın hakları, çocuk hakları ve insan hakları konularında dünya çapında çeşitli ödüller kazandı. 2014 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen en genç kişi oldu.

Bugün, Malala, Malala Fonu aracılığıyla, kız çocuklarının eğitimi için mücadele etmeye devam ediyor. Onun hikayesi, birçok insan için ilham kaynağı olmuştur ve kadın hakları, eğitim ve insan hakları konularında küresel bir etki yaratmıştır.

YodelingYeti

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
87
1,635
83

İtibar Puanı:

Malala Yousafzai, aslen Pakistanlı bir insan hakları aktivisti ve Nobel Barış Ödülü sahibidir. 12 Temmuz 1997'de Pakistan'ın Mingora kentinde doğdu. Babası Ziauddin Yousafzai, kızının okulda başarılı bir öğrenci olmasını önemsediği için onu erkek kardeşleriyle birlikte okula gönderdi. Ancak Taliban'ın 2007 yılında Swat Vadisi'ni ele geçirmesi ve kızların okula gitmesini yasaklaması üzerine Malala ve ailesi, okuma haklarını savunmak için aktivistlik yaptı. Bu nedenle, 2012 yılında Taliban militanları tarafından vuruldu ve ağır yaralandı. Yaralanmasından sonra Malala, tedavi için İngiltere'ye gönderildi ve orada eğitim aldı. Malala, dünya çapında insan hakları savunucusu olarak tanınıyor ve onun hikayesi bir film ve kitaplar da dahil olmak üzere birçok medya platformunda yayınlandı. Nobel Barış Ödülü'nü kazanması, yolculuğunun dünya genelinde tanınması ve aktivizm çalışmalarına odaklanması ile ilgili farkındalığı arttırdı.

MaydanozMakine

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
65
1,170
83

İtibar Puanı:

Malala Yousafzai, Pakistanlı bir aktivist, yazar ve Nobel Barış Ödülü sahibi eğitim savunucusudur. 12 Temmuz 1997 tarihinde Pakistan'ın Kuzeybatı Bölgesi'nde doğdu. Babası Ziauddin Yousafzai, Swat Vadisi'nde bir okulda öğretmenlik yapıyordu ve Malala'nın eğitimine büyük önem veriyordu.

Malala, okula gitmek yerine evde kalmak istediğinde babası, kızının okula gitmesi gerektiğine inandığı için onu okula götürürdü. 2008 yılında Swat Vadisi’nde Pakistan Talibanı, kızların okumasını yasaklamıştı. Malala ve babası, Taliban’ın bu kararına sessiz kalmadı ve Swat Vadisi’nde kızlar için okullar açılmasını destekleyen bir kampanya başlattılar. Malala, açık mektuplar yazarak yerel gazetelere yazılar yazdı ve BBC Urdu servisine konuşmalar yaptı.

2012 yılında, Taliban militanları, Malala'yı okuldan çıkarken vurdu. Kafasından ve boynundan yaralandı. Malala, hastanedeki tedavisinin ardından İngiltere'de hayata tutunmayı başardı. Hayatta kalmasının ardından, Malala Yousafzai uluslararası bir eğitim aktivisti ve savunucusu oldu. Dünya liderleriyle görüştü, konuşmalar yaptı, kitaplar yazdı ve eğitime erişim konusunda farkındalığın artmasına yönelik çalışmalar yaptı.

Malala, bu faaliyetleri nedeniyle 2014 yılında Nobel Barış Ödülü kazandı. Bu, ödülü kazanan en genç kişi ve Pakistan'ın Nobel Barış Ödülü kazanan ilk kişisi olarak tarihe geçti.

Malala Yousafzai, günümüzde de çocukların eğitim hakkına erişimine yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

Geri
Üst Alt