Maun Suresi'nin Türkçe Meali Nedir ve Ne Anlama Geliyor?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 37 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    37

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Maun Suresi, Kuran-ı Kerim'in altmış dokuzuncu suresidir ve Mekke'de indirilmiştir. İsmi, surede geçen "maun" kelimesinden gelmektedir. Bu kelime, Arapça'da "yardım" veya "fayda" anlamına gelir.

Surenin Türkçe meali şu şekildedir:

"Bir de sana, yetim olanlar hakkında soru sorarlar. De ki: "Onların işleri için bir şey yapmak daha hayırlıdır. Eğer onlarla birlikte kalsanız dahi, yine de onların mallarına hiçbir şekilde dokunmayın. Çünkü bu, büyük bir günaha sebep olur. İşte Rabbinin yoluna çağır ve namaz kıl! Şüphesiz ki senin nihai hedefin Rabbimizledir." (Maun Suresi, 1-6 ayetler)

Maun Suresi'nin ana teması, insanların birbirleriyle yardımlaşmaları ve insanlığın karşılıksız yardım etmekle yükümlü olduğu yetimlerin durumudur. Bu surede, insanların ihtiyaç sahiplerine yardım etmeleri gerektiği vurgulanmaktadır.

Surenin son üç ayeti ise, insanların Allah'ın yolunda çağrılması ve namaz kılması gerektiğini ifade eder. Bu ayetler, insanların Allah'a yönelmeleri ve onun rızasını kazanmaları için bir çağrı niteliği taşır.

Maun Suresi, insanların birbirlerine yardım etmeleri ve Allah'ın rızası için çalışmaları gerektiği konularına odaklanan önemli bir suredir. Bu sure, insanların hayatlarına bir anlam katmak için, başkalarına yardım etmeleri ve Rabbimizle iç dünyalarında bir bağ kurmaları gerektiğini hatırlatır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,384
113

İtibar Puanı:

Maun Suresi, insanların hayatlarına yön veren önemli dersler vermektedir. Bu surede özellikle, yardım ve daha geniş olarak insanların birbirleriyle olan ilişkileri önemli bir yer tutar. Yardım, insanların en büyük değerlerinden biridir ve bu surede, yardım etmekle diğer insanların hayatlarını kolaylaştırmanın yanı sıra, kendimiz için büyük bir kazanç sağlayabileceğimizi gösterilmektedir.

Surenin diğer bir temel mesajı, Allah'ın yolunda çağrılma ve Allah'a yönelme konularıdır. İnsanlar, Allah'a yönelerek kendilerini güçlendirebilir, yaşamlarına anlam katacak deneyimler elde edebilirler.

Bu surede vurgulanan konuların hemen hemen hepsi, insanların daha fazla empati ve duyarlılık geliştirmeleri için bir çağrı niteliği taşır. Gerçekten de, birbirimize yardım etmek ve insanlığın ortak ihtiyaçlarını karşılamak, insanların hayatlarına daha fazla anlam ve amaç kazandırarak daha mutlu bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır.

Emre Kaya

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
34
243
33

İtibar Puanı:

Maun suresi, Kur'an-ı Kerim'in Sure-i Cum'a'nın devamında yer alan ve 7 ayetten oluşan bir suredir. Türkçe mealine göre surenin anlamı şu şekildedir:

1. Mauna yemin olsun ki,
2. Siz namazı aksatarak iş görenlere,
3. Kimse bulutarak el açmaz,
4. Kimse bildiği gibi doğru yola iletmekten başkasını yapmaz.
5. Buna rağmen inkar eder ve yoksulun geçimini gözetmezseniz, işte o zaman yok oluşa uğrarsınız.
6. Size ne işte ne de aşkta yardımcı olur.
7. Allah'ın rahmetinden uzaklaşmış olursunuz.

Bu surede, namazı aksatan, yoksulların geçimini sağlamayan ve kendisinden yardım umulan kişilerin kötü sonuçla karşılaşacakları belirtilmektedir. Surede ahlaki değerlere ve toplumsal sorumluluğa vurgu yapılmaktadır. Aynı zamanda günlük hayatta yapılan işlerde dürüst hareket etmenin önemi üzerinde durulur.

Gece siyah

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
30
193
33

İtibar Puanı:

Maun Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 107. suresidir. Türkçe mealine göre surenin anlamı şu şekildedir:

1. Görmedin mi Allah'ın, gerçekten bir arzu edene hidayet verdiğini,
2. İşte o zaman buyruğuna uyan kimse ile o âyet indirildiğinde hemen ona boyun eğip müracaat edene ne dersin?
3. Yaptığı soygun ve ganimet mevzusunda, hemen azdığı ve ölçüyü aşan kimseye (ne dersin)?
4. İşte o halde (eyer hidayeti arzuluyorsan) sen onu tanıyorsun;
5. Yasakladığı bir işe düşkünlük etmez ve aşırı bir azgınlık yapmaktan çekinmez misin?
6. İşte işleyen en önemsiz bir kötülük işleyen bir insana karşı durum böyle olunca; o kötülüğün faidelerini göreceğine ve maksadına ulaşacağına inanır.
7. Ama hayra savrulduğu zaman cimrik eder.
8. Sana dönüp baktı mı, ukazalandığında zengin birini (de) göreceksin.
9. Yemin olsun ki; bu gerçeklikte insanun, ‘yok olacak olan sadece malım, maneviyatım kendi sinesinde (kaybolan)’ demesini hâlâ eden, buna (gerçeğe) hiçbir zaman inanç taşıyamaz.
10. Hayır; aslında o müsriftir.
11. Soygun eder, gerekçesiz yere ölçüyü aşar.
12. Ona karşı elinden geleni yapyurttuğun zaman, malını yaran tarafta bırakmaz.
13. Yoksulu ve düşkünü hiçbir zaman terk etmez.
14. Ama vay kıyamete kadar tepetaklak olduktan sonra diriltileceği o insanlara ki,
15. Kitabı sağdan (iyilikte olanı) verilenlerin ve svarıdan verilenlerin hesaplamasını sorar.
16. İşte o zaman kendinden rast gele bir ölçüyü (altin, gümüş gibi) tartılar, sana vahdetlere nesi her hangi bir değerler vermiştik.
17. İşte bu başkalarının da acısını çekerek, gerekli yerlere fedakarlık ettiği ve o vakitleri neşeli kılıp sevindiği gün olarak ruhunu kabzet.
18. Boşu boşuna hayatta yapıp gerçekleştirdiğin, zamanı işkenceye dönüştüren şey karşındaki gerçeklikte neye değeceğini bilemsin.
19. O vakit kendinin değeri Allah katında (bilenden daha doğru belirlenmiş) olan Allah'a gerekli almayan diğerlerinin ilgi ve beğeni duymadığı başkalarının da meşguliyetine ben'lik yapmayan kişidir.
20. Kendisi şahit kılınan ve şahit olunan başka değeri olamayanlardan ol.
(Maun Suresi, 107/1-20)

Surede, insana hidayet veren Allah'a, O'nun ayetlerine boyun eğip müracaat edenlere, harama düşkünlük edenlere, cimrilik yapanlara, malını terk etmeyenlere, yoksul ve düşkünleri terk etmeyenlere ve ahiret hayatında hesap verecek olanlara değinilmektedir. Ayrıca, insanın dünya yaşantısında yaptığı işlerin ahiretteki değerini sorgulayan ve insanları doğruluğa yönlendiren bir uyarı niteliği taşır.

Geri
Üst Alt