Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalıdır? | Forum Mobilya Takımları

Sorun Cevaplayalım

Mobilya hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan Mobilya sorunlarının kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Sorularınızı Cevaplamaya Hazırız.

Bey Azura
Karaca Çay Sever
Oyuncu Koltuğu

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
125
24,877
93
Adana
talhakeremyilmaz.com

İtibar Puanı:

Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?


Mutfak dekorasyonunuz için mutfağınızda küçücük değişiklikler yaparak aşırı güzel ve göz alıcı bir yere çevirebilirsiniz. Bu değişikliklerden en etkili olan ise aydınlatmalarda yapılan değişikliklerdir. Yapacağınız değişiklikler için çok fazla örneklerin bulunması ve size çok fazla bir maaliyeti olmayacağından dolayı mutfağınızın dekorasyonu için ideal bir fikirdir. Eğer sizde artık mutfağınızı hep aynı şekilde görmekten sıkıldıysanız ozaman bu yazımız tamda size göre.

Mutfak aydınlatma armatürleri
Aydınlatma unsurları
odanızın dekorasyonunu ve odanızın ayrıntılarını ortaya çıkarmakta etkili ve önemli bir detaydır. Doğru aydınlatma seçimleri ile odanızı ya da komple evinizi daha verimli ve daha keyifli yerlere çevirebilirsiniz. Odanızın ışığını odanızın büyüklüğüne göre ayarlamanız gerekir. Büyük bir odaya sahipseniz eğer ozaman daha çok aydınlatmaya ihtiyaç duyarsınız. Odanızın büyüklüğünü ve tavan yüksekliği için aydınlatma önemli bir unsurdur.

Alçak lambaderler ve sarkıtlar odanızın tavanını daha alçak göstererek odanızı daha rahat aydınlatmanızda yardımcı olur. Dar ve küçük bir odaya sahipseniz eğer ozaman tavanınızda spot aydınlatmalar kullanarak odanızı ışığın dikey olarak yüzeyi aydınlatmasından dolayı daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Oturma odalarınızda daha çok rahatlamak için veya televizyon izlemek, kitap okumak gibi aktivetiler ile geçireceğinizde dolayı oturma odanızın aydınlatması ruh halinize göre değiştirebileceğiniz ayarlanabilir mobil aydınlatmalar kullanmalısınız.

Çalışırken ya da kitap okurken kişide kişiye kullanılan ışık miktarı değişecektir. Bu nedenle ailenizin farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurarak ayarlamalar yapmalısınız. Odadan odaya geçiş yaparken çok parlak ışıktan çok soluk ışığa geçmek göz sağlığınızı olumsu etkileyeceğinden odalarınızın parlaklıklarını birbirine yakın olmasına dikkat edin.

Mutfağınızın aydınlatmasını ayarlarken çok dikkatli olmalısınız. Eğer çok fazla aydınlatırsanız ortaya çıkacak görüntü kirliliğini eğer istemiyorsanız ozaman ölçüyü iyi şekilde öğrenmelisiniz. Hangi aydınlatma türünü nerede kullanacağınızı bilmelisiniz. Eğer mutfağınızda lüks bir görünüm oluşturmak istiyorsanız ozaman mutfak dolaplarınızın kenarlarını led ışıklarla süsleyerek harika bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu yöntem çok klasik bir yöntem olsada hala çok tercih edilmekte ve güzel bir görünüm oluşturmaktadır. Eğer daha farklı ve daha özgün fikirler istiyorsanız ozaman ilginç figürlerden oluşan ışıklandırma tasarımlarını önerebiliriz. Bunun hakkında eğer bir fikriniz yoksa kısaca açıklayalım. Ufak ışık parçaları ile mutfak duvarınızda figürler oluşturdurarak yapabilirsiniz. Eğer sizde yapmak istiyorsanız size en yakın mobilya veya aydınlatma mağazasına giderek bu konu hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mutfak aydınlatma sistemleri ve ürünleri
Muftağınızda aydınlatma sistemleri ile şık bir mutfak görünüme sahip olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise mutfağınızda ışığın yan taraftan gelmesi çok önemli. Bunu için ise daha çok sarkıt aydınlatmalar kullanılır ve Mutfağınızda spot ışıklar kullanarak daha yumuşak bir görünüm oluşturabilirsiniz. Mutfak ışığınızın beyaz veya açık sarı tonlarında olmasına özen gösterin. Mutfağınızdaki ışığı yansıtarak daha güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz bunun için ama doğru dekorasyonu oluşturmanız gerekir mutfağınızda. Örneğin Mutfak dolaplarınızı beyazın mat tonlarında kullanarak ışığın daha hoş bir görünüme ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Vermek istediğiniz ip uçları veya yaşadığınız tecrübelerinizi aşağıya bekliyoruz...

 
Moderatör tarafında düzenlendi:

FerideSancaktar

Tatlişkom
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Tem 2019
237
44,188
93

İtibar Puanı:

MUTFAK AYDINLATMASI NASIL OLMALI?

Mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazı mutfak aydınlatmasıdır. Ülkemizde aydınlatma, özellikle de mutfak aydınlatması dikkate alınmayan ve bütçeden kesilen ilk şeydir. Mutfak aydınlatması; kendinizi iyi hissetmekten tutun da, mutfağın büyüklük algısına, sizin konsantrasyonunuzdan, yemeğinizin tadına kadar her şeyi etkileyebilecek önemli bir unsurdur. Dekoratif olarak güzel görünmesi yetmez, ışığın şiddeti ve rengi de çok önemlidir.

Yüksek ve sarı renkte bir aydınlatmaya sahip bir mutfakta pişen patates kızarması ile, düşük şiddetli (loş) beyaz bir ışıkta yapılan patates kızartması arasında ciddi bir fark olacaktır. Yüksek bir sarı ışığın altında patates kızartırken, patatesler daha sarı gözükeceği için ocaktan daha erken alırsınız. Daha loş ve beyaz bir aydınlatmanız varsa patateslerin sarardığını görene kadar, diğer duruma göre daha çok ocakta durmuş olur. Burada konumuz patatesin tadı ya da az pişmiş, çok pişmiş tartışması değil. Elbette herkesin damak zevki farklıdır, istediğiniz sürede kızartabilirsiniz. Burada anlatmak istediğim basit bir örnek aydınlatmanın yemeklerinizin tadını bile değiştirebilecek öneme sahip olması.

Mutfak aydınlatması söz konusu olduğunda, en yaygın hata, tüm mutfağı tek bir tavan montajlı avize ile aydınlatmaya çalışmaktır. Böylelikle mutfağınızın ortası çok aydınlıkken, kenarları karanlık kalır. Üst raflardaki mutfak eşyalarını daha rahat görürken, alt dolapların içini görmeniz çok zor olacaktır. Tek bir ışık kaynağı, bir mutfak için gerekli tüm ışığı sağlayamaz. İyi aydınlatılmış mutfak dekoratif anlamda da büyük bir değer kazanmış olur. Sürekli mutfakta zaman geçiren biriyseniz iyi bir aydınlatma ile o mutfağa hapsolma psikolojisinden de kurtulmuş olursunuz.

Yemeğinizi hazırlarken, tezgah üzerine malzemelerinizi koyarsınız, bunlar kesilir, doğranır, karıştırılır… Tek avize ile aydınlatılmış mutfaklarda genellikle kişinin gölgesi kendi önüne düşer ve örneğin bir sebze doğrarken tüm detayları göremez. İşte bu tür görevleri daha iyi görüş alanına sahip olacak şekilde aydınlatmanız gerekir. Bunun için tavsiyemiz ise tezgahın üzerinde bulunan dolabın alt köşesine şerit led ışık çekmeniz olacaktır. Göz seviyemizin altında kalacağı için gözümüzü yormadan, elimizdeki bıçağı daha iyi görerek kesme, doğrama, karıştırma işlerini daha iyi yapabiliriz.

Cam bardak ve tabaklarınız için ayrı açık ya da cam kapaklı bir dolabınız varsa bu dolabın içine de bir aydınlatma düşünebilirsiniz. Bu da dekoratif olarak güzel bir görünüm kazandırır.
Tek açıdan gelen avize ışığı yetersiz kaldığı için köşelere ya da dolaplara vuracak şekilde ekstra spot ışıklar kullanabilirsiniz.
Yemek masanız da mutfağın içerisindeyse masanın üzerine denk gelecek en az 2 adet, ışığı dengeli dağıtacak şekilde masa uzunluğunda sarkıt lambalar kullanabilirsiniz.

 

Züleyha601

Dekorasyon Aşkı
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Ağu 2019
210
38,495
93
26
İstanbul

İtibar Puanı:

Bi evin dekorasyonunda aydınlatmadan daha önemli bir şey tanımyorum evin istediğin kadar güzel olsun ama aydınlatmayı yanlış ayarla o evinin güzelliğini yansıtamayabilirsin. Özellikle de mutfak aydınlatması çok önemli örneğin insan orada yemek yaparken içi daralmamalı o odada bulunurken ferah bir ortam oluşturulmalı aydınlatma sistemi ile :D
 

ARZUNAZ

Platin Üye
Platin Üye
1 Ağu 2019
97
13,332
83
Ankara

İtibar Puanı:

mutfak aydınlatması bir evin en önemli şeyi olduğunu düşünüyorum. resimdeki aydınlatma dekorasyon modelleri harika. paylaşım için teşekkürler.
 

Benzer konular

Üst