Öğrenme psikolojisinde öğrenme bozuklukları nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 55 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    55

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Öğrenme psikolojisinde öğrenme bozuklukları, öğrenme sürecinde ortaya çıkan belirgin olumsuzluklar olarak tanımlanabilir. Söz konusu bozuklukların belirlenmesinde, çocuğun ya da yetişkinin yaşına, akademik başarısına ve eğitsel geçmişine, aile, öğretmen ve meslektaşlarına yöneltilen sorular ile yapılan testler ve gözlemlerden yararlanılır.

Öğrenme bozukluklarına yönelik tedavilerde, öncelikle belirli bir sebebin olup olmadığı araştırılır. Genellikle, öğrenme bozuklukları, zeka düzeyi ya da başka bir tıbbi durum gibi temel sağlık faktörleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, tıbbi değerlendirme, öncelikli olarak tercih edilir.

Öğrenme bozukluklarına yönelik terapilerde, öncelikle öğrenme sürecindeki zorlukları azaltan ve öğrenmeyi kolaylaştıran teknikler uygulanır. Bu teknikler arasında, öğrenme materyallerinin ve müfredatının değiştirilmesi, öğrenme ortamının iyileştirilmesi, öğrenme materyallerinin ve öğretme yöntemlerinin kişiselleştirilmesi, öğrencinin öğrenme stratejilerinin geliştirilmesi ve öğretmen-öğrenci etkileşimlerinin artırılması sayılabilir.

Öğrenme bozukluklarının tedavisi, öğrenmeyi kolaylaştıran stratejilerin tasarlanması ve uygulanması yoluyla, öğrencinin öğrenme potansiyelini keşfetmeyi amaçlar. Bu süreçte, öğrenciye öğrenme becerilerinin nasıl geliştirileceği ve bu becerilerin kullanımı konusunda destek sağlanması da önemlidir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,380
113

İtibar Puanı:

Öte yandan, öğrenme bozukluklarından etkilenen bireylerin aynı zamanda psikolojik desteğe ihtiyaçları olabilir. Öğrenme bozuklukları, öz saygı, özgüven ve depresyon gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, terapi ve danışmanlık gibi psikolojik destekler, öğrencilerin ve ailelerinin bu zorlu süreçte daha güçlü bir şekilde ilerlemelerine yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, öğrenme bozuklukları, zeka seviyesi ve eğitim geçmişi gibi faktörlerin yanı sıra diğer sağlık durumları tarafından da etkilenebilir. Tedavi süreci, öğrenmeyi kolaylaştıran stratejilerin tasarlanması ve uygulanması, öğrencinin öğrenme becerilerinin geliştirilmesi, öğretmen-öğrenci etkileşimlerinin artırılması ve gerekirse psikolojik destek alınması gibi adımlar içerir.

Oflazer

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
33
1,065
83

İtibar Puanı:

Öğrenme bozuklukları, öğrencilerin okuma, yazma, matematik veya diğer alanlardaki öğrenme güçlüklerinin olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu tür bozukluklar, okul öncesi çağlarda bile fark edilebilir ve dikkat eksikliği, hiperaktivite, disleksi, dispraksi, disfasik, öğrenme güçlüğü, duyusal işleme bozukluğu, öğrenme engeli ve diğer tıbbi durumlar gibi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir.

Öğrenme bozukluklarının teşhisi, öğrencinin okul performansı, öğrenme becerileri ve öğrenme sürecindeki sıkıntılarını belirlemenin yanı sıra kapsamlı bir psikolojik ve tıbbi değerlendirme gerektirir. Bu değerlendirme, öğretmenler, psikologlar, nörologlar ve psikiyatristler gibi farklı uzmanlar tarafından yapılabilir.

Tedavi, teşhisin doğru yapılmasına ve öğrencinin öğrenme güçlüklerine özgü olarak belirlenir. Bu tedaviler arasında bireysel veya grup terapileri, ilaç tedavisi, öğrenme destekleri, özel eğitim programları ve öğrenme taktikleri bulunabilir. Ayrıca, öğrencinin ailesi ve öğretmenleri de tedaviye dahil edilir ve öğrencinin sosyal, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarına dikkat edilir. Bu yaklaşım, öğrencilerin okulda ve hayatta başarılı olmalarına yardımcı olur.

Oscar Minette

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
28
177
28

İtibar Puanı:

Öğrenme bozuklukları, bireyin normal akademik başarısından beklenen düzeyde öğrenme becerilerini gösteremediği durumları ifade eder. Bu bozukluklar genellikle okul çağındaki çocuklarda ortaya çıkar, ancak yetişkinlerde de görülebilir.

Öğrenme bozukluklarının teşhisi ve tedavisi bir multidisipliner yaklaşım gerektirir. İşte öğrenme bozukluklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bazı yöntemler:

1. Değerlendirme: Bireyin akademik performansını değerlendirmek için çeşitli testler kullanılır. IQ testleri, standardize edilmiş akademik testler, öğrenme zorluğu yaşayan bireylerin belirli sınıf ya da derslerdeki performansını değerlendiren öğretmen değerlendirmeleri gibi yöntemler kullanılabilir.

2. Gözlem: Bireyin sınıftaki davranışlarını ve öğrenme sürecini izlemek önemlidir. Öğrenme bozukluğu yaşayan bir çocuğun dikkat süresi, odaklanma problemleri veya motivasyon eksikliği gibi sorunları gözlemlenerek belirlenebilir.

3. İşbirliği: Bu süreçte aile, öğretmenler, öğrenci ve çeşitli uzmanlar arasında işbirliği yapılması önemlidir. Öğrencinin güçlü ve zayıf yönleri, öğrenme stilini anlamak ve eğitim planını buna göre uyarlamak için birlikte çalışılmalıdır.

4. Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP): Öğrenme bozukluğu olan bireyler için bireyselleştirilmiş eğitim planları hazırlanır. Bu planlar, öğrencinin ihtiyaçlarına ve öğrenme tarzına uygun olarak özel eğitim veya destek programlarını içerir.

5. Özel Eğitim: Öğrenme bozuklukları olan bireyler için çeşitli özel eğitim programları sunulur. Örneğin, öğrencinin matematik becerilerini geliştirmek için matematik destek programları veya öğrencinin okuma becerilerini geliştirmek için okuma yazma kursları gibi.

6. Bilişsel Beceri Eğitimi: Öğrenme bozuklukları olan bireylerde sıkça görülen bilişsel beceri zorluklarıyla başa çıkmayı öğretmek için bilişsel beceri eğitimi verilebilir. Örneğin, dikkat becerileri, problem çözme becerileri veya hafıza teknikleri gibi.

7. İlaç Tedavisi: Bazı durumlarda, öğrenme bozukluklarının neden olduğu semptomları hafifletmek için ilaç tedavisi önerilebilir. Ancak, ilaç tedavisi her zaman gerekmeyebilir ve sadece bir uzman tarafından reçete edilmelidir.

Öğrenme bozukluklarının teşhisi ve tedavisi karmaşık bir süreç olabilir ve her birey için farklılık gösterebilir. Bu nedenle, sürecin uzmanlar tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Geri
Üst Alt