Parlamenter Sistem ile Başkanlık Sistemini Ayıran Özellikler Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 33 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    33

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Parlamenter sistem ile başkanlık sistemi, devlet idaresindeki temel kurumsal yapıların farklılığını ifade eder. Her ikisi de bir ülkenin yönetim şeklini yansıtır, ancak farklı işleyişler ve yapısal öğelerle ayrılırlar. İşte bu iki yönetim sistemi arasındaki farklılıkları belirleyen özellikler:

1. Yasama Organları

Parlamenter sistemde, yasama organı olan meclis, hükümetin politikalarını onaylamak veya reddetmekle ve hükümet üyelerinin atamasıyla ilgilenir. Başkanlık sistemi ise, yasama organı olan meclis, yürütmenin görevlerine müdahale etmez ve sadece yasaları çıkarır.

2. Yürütme Organları

Parlamenter sistemdeki yürütme organı olan hükümet, meclisin güven oylaması sonucunda görevden alınabilir. Başkanlık sistemi ise, bir adayın seçim sonuçlarına dayanarak belirlenir ve görev süresi boyunca sadece ulusal çıkarlar doğrultusunda çalışır.

3. Yargı Organları

Her iki sistemde de yargı organı, bağımsız bir yapıya sahiptir. Ancak müdahale veya kontrol açısından, başkanlık sistemi yargısının hükümete karşı daha az bağımsız olabileceği düşünülür.

4. Siyasi Karar Süreci

Siyasi karar süreci, parlamenter sistemde hükümetin parlamentodan aldığı destekle ilerler. Başkanlık sistemi ise, yürütmenin başında bulunan kişinin ve onun yardımcılarının siyasi karar sürecinde anahtar bir rolü vardır.

5. Parlamento Üyesi Statüsü

Parlamenter sistemde, siyasi partilerin belirlediği adaylar meclise girebilir. Başkanlık sistemi ise, seçmenlerin belirlediği adaylar doğrudan yarışırlar ve başkanlık için en çok oyu alan kazanır.

Sonuç olarak, parlamenter ve başkanlık sistemleri farklı işleyiş ve yapısal öğelerle ayrılırlar. Hangi sistemin kullanılacağı, bir ülkenin tarihi, kültürel ve siyasi koşullarıyla belirlenir. Ancak her iki sistem de, bir devletin vatandaşlarına hizmet etmek ve onların çıkarlarını korumak için tasarlanan etkili yönetim yapısını temsil eder.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

Tamamen doğru! Ayrıca, parlamenter sistemde hükümet, meclis içinden veya dışından oluşan bir başbakan aracılığıyla yönetilirken, başkanlık sistemi doğrudan önceden belirlenmiş bir başkan tarafından yönetilir. Bu farklılıkların yanı sıra, başkanlık sistemi genellikle daha merkezi bir yönetim tarzına sahipken, parlamenter sistem daha yerelleştirilmiş bir yönetim tarzıdır. Ek olarak, parlamenter sistemde, hükümetin işlevleri daha çok toplumsal refahı artırmaya yöneliktir, başkanlık sistemi ise daha çok ulusal güvenlik ve savunma gibi konulara odaklanabilir.

Geri
Üst Alt