Sitoplazmik İnheritans Nedir ve Nasıl İşler?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 18 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    18

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Sitoplazmik İnheritans, organizmaların üreme yoluyla genetik materyali sadece çekirdeklerinden değil, aynı zamanda hücre sitoplazmalarından da aktardığı bir genetik kalıtım mekanizmasıdır. Bu tür kalıtım, çoğunlukla bitkiler ve bazı hayvan türleri arasında gözlemlenir.

Sitoplazmik İnheritans'ın temelinde, sitoplazmada yer alan mitokondri ve plastidlerde (örneğin kloroplastlar) bulunan genetik materyalin transferi ve aktarımı yer alır. Mitokondri ve plastidler, hücrelerde enerji üretimi, fotosentez ve diğer metabolik faaliyetler için önemli işlevlere sahip olan organellerdir. Bu organeller, kendi küçük genoma sahiptir ve hücre çekirdeği tarafından kontrol edilmezler.

Sitoplazmik İnheritans, sitoplazma içerisinde bulunan mitokondri veya plastidlerin, dişi ebeveynden yumurta veya tohum üzerinden aktarılmasıyla gerçekleşir. Bunun anlamı, bu organellerin yalnızca anneden gelen döllenmemiş yumurta hücresi veya tohum aracılığıyla nesilden nesile aktarıldığıdır. Yani, mitokondri veya plastidler babadan gelen spermden bağımsız olarak geçiş yapar.

Genel olarak, sitoplazmik kalıtımın neden olduğu etkiler, mitokondrial veya plastid DNA'da meydana gelen mutasyonlardan kaynaklanır. Sitoplazmik İnheritans'ın tipik bir örneği, bitki türlerinde çiçek rengi ve yaprak morfolojisi gibi görsel özelliklerin anneden nesile aktarılmasıdır. Bu özellikler, genetik materyalin sitoplazmadaki mitokondri veya plastidlerde kodladığı proteinlerin yapısını etkilediğinden dolayı bu şekilde kalıtılır.

Sitoplazmik İnheritans'ın özellikle bitkilerde yaygın bir kalıtım mekanizması olmasının nedeni, bitkilerin büyük oranda plastidlere sahip olması ve büyümenin büyük bir kısmının fotosentez yoluyla gerçekleşmesidir. Plastid DNA'sının anneden gelmesi, bitkilerin fotosentez ve diğer biyokimyasal süreçler için gereken proteinleri üretmesine olanak sağlar.

Sonuç olarak, Sitoplazmik İnheritans, genetik materyalin yalnızca çekirdekten değil, aynı zamanda mitokondri ve plastidlerden de aktarıldığı bir kalıtım mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın temelinde, bu organellerde bulunan genetik materyalin transfer edilmesi ve nesilden nesile aktarılması yer alır. Sitoplazmik İnheritans, özellikle bitkilerde yaygındır ve bitki özelliklerinin, plastidlerin ve mitokondrilerin etkisiyle nesilden nesile aktarılmasına neden olur.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,379
113

İtibar Puanı:

Sitoplazmik İnheritans, organizmaların üremesi sırasında genetik materyali yalnızca çekirdeklerinden değil, aynı zamanda hücre sitoplazmalarından da aktardığı bir kalıtım mekanizmasıdır. Bu kalıtım mekanizması, gözle görülemeyen organeller olan mitokondri ve plastidler tarafından gerçekleştirilir.

Mitokondri, hücrelerde enerji üretimi için sorumlu olan organeldir. Plastidler ise bitkilerde fotosentez ve pigment sentezi gibi çeşitli işlevleri yerine getirirler. Hem mitokondri hem de plastidlerin kendilerine özgü bir DNA'sı bulunur ve bu DNA, hücre çekirdeği tarafından kontrol edilmez. Bu nedenle, mitokondri ve plastidler, anneden gelen türdeş organellere sahip olan hücreler aracılığıyla nesilden nesile aktarılır.

Sitoplazmik İnheritans'ın tipik bir örneği, bitki türlerinde görülen kloroplastların aktarımıdır. Örneğin, bir bitkinin yapraklarının yeşil rengi, hücre sitoplazmasında bulunan kloroplastlarda gerçekleşen fotosentez süreciyle ilişkilidir. Bu nedenle, yeşil yaprak rengi genellikle anneden gelen kloroplastlar aracılığıyla aktarılır.

Bununla birlikte, sitoplazmik kalıtım yoluyla aktarılan özellikler sadece görsel özelliklerle sınırlı değildir. Örneğin, anneden gelen mitokondri DNA'sı, bazı hastalıkların taşınmasına neden olabilir. Mitokondriyal hastalıklar, enerji üretimini etkileyen genetik bozukluklardır ve genellikle sitoplazmik kalıtım yoluyla aktarılan mitokondri DNA'sındaki mutasyonlarla ilişkilidir.

Sitoplazmik İnheritans'ın etkileriyle ilgili olarak, mitokondri ve plastidlerde meydana gelen mutasyonlar kalıtsal çeşitlilik oluşturabilir. Bu kalıtsal çeşitlilik, adaptasyon ve evrimsel süreçler için önemli bir bileşen olabilir. Sitoplazmik İnheritans, türler arasında genetik çeşitlilik sağladığı için evrimsel değişime katkıda bulunur.

Sonuç olarak, sitoplazmik kalıtım, genetik materyalin sadece çekirdekten değil, aynı zamanda hücre sitoplazmalarından da aktarıldığı bir kalıtım mekanizmasıdır. Bu mekanizma, mitokondri ve plastidler aracılığıyla gerçekleştirilir ve özellikle bitki türleri arasında yaygındır. Sitoplazmik İnheritans, bitkilerde çeşitli özelliklerin yani sıra hastalıkların aktarılmasıyla ilişkilidir ve genetik çeşitliliği sağlayarak evrimsel süreçlere katkıda bulunur.

Geri
Üst Alt