Sosyal Hizmet ve Yardımseverlik Alanında Önemli İsimlerin Biyografileri

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 32 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    32

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

1. Abdul Sattar Edhi - Pakistanlı yardımsever ve hayırseverdi. Edhi Vakfı aracılığıyla, ülkenin en fakir kesimlerine tıbbi yardım, acil yardım ve evsizlere barınak sağlayan hizmetler sunmuştur. Yirminci yüzyılın en etkili hayırseverlerinden biri kabul edilmiştir.

2. Florence Nightingale - İngiliz hemşire ve sağlık reformcusu. Kırım Savaşı sırasında İngiliz ordusunda çalışırken yaralıları ve hastaları tedavi etmek için klinik hijyen standardını sağlamak için çaba göstermiştir. Modern hemşirelik mesleğine katkıları nedeniyle "modern hemşireliğin kurucusu" olarak anılmaktadır.

3. Mother Teresa - Arnavut asıllı Kutsal Calcutta Ana Teresa, Kalküta'da yoksul ve sıkıntılı insanlara yaptığı yardımlarla tanınır. Katolik Kilisesi'nde bir keşiş ve misyoner olarak çalıştı ve 1950'lerde Calcutta'da bir evsizler barınağı açtı. Buna ek olarak, kanser hastaları için de bir ev yarattı ve onlara bakım sağladı. 1979 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı.

4. Martin Luther King Jr. - Amerikalı bir Baptist papazı ve sivil haklar hareketinin lideriydi. Sivil haklar ve ırkçılıkla mücadele için çaba gösteren King, şiddet içermeyen protestolar, sivil itaatkarlık ve yerel iş birliğiyle örnek bir liderdi. 1964 yılında, "Medeni Haklar Yasası"nın kabul edilmesine öncülük etti.

5. Malala Yousafzai - Pakistanlı insan hakları aktivisti ve Nobel Barış Ödülü sahibi. 11 yaşında Taliban'ın eğitim yasaklarına karşı başkaldırdıktan sonra, ailesiyle birlikte yerinden edilene kadar, zamanını daha iyi eğitim ve kadınların eşit haklarını savunmaya adadı. 2012 yılında, bir Taliban militanı tarafından vurularak yaralandı. Bununla birlikte, bu olayın ardından dünya genelinde tanınmış ve Birleşmiş Milletler'in "Çocukların Eğitimi için Küresel Sessizlik" kampanyasının yüzü haline geldi.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

6. Mahatma Gandhi - Hindistanlı bir sosyal aktivist, politik lider ve bağımsızlık savaşçısıdır. Hindistan'ın İngiliz işgaline karşı pasif direniş ve sivil itaatsizlik eylemleri önerdi. Şiddet kullanmadan, barışçıl protestolarla bağımsızlık mücadelesi verdi. Buna ek olarak, ayrımcılık karşısında eşit haklar ve kölelik karşıtı mücadele için de çaba gösterdi.

7. Nelson Mandela - Güney Afrikalı siyasi lider, aktivist ve devlet başkanıdır. Apartheid döneminde ayrılıkçı eylemler yaptığı gerekçesiyle uzun yıllar hapis yattı. 1994'te Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyah devlet başkanı olarak seçildi. Apartheid politikasına karşı mücadelesi dünya çapında tanındı ve barışçıl bir dönüşümün öncüsü olarak görüldü.

8. Harriet Tubman - Amerikan kölelik sisteminden kaçan ve kurtarılan Afro-Amerikalılar için bir yol gösteren bir sosyal aktivisttir. Kendisi bir köle iken kaçtıktan sonra, diğer köleleri kurtarmak için organize eylemler yürüttü. Ayrıca, İç Savaş sırasında askeri bilgi sağlama ve kaçakçılık yapmak gibi kritik görevler üstlendi.

9. Clara Barton - Amerikan Kızılhaç'ın kurucusu olarak bilinen bir hemşire ve sosyal aktivisttir. Amerikan İç Savaşı sırasında askerlere sağlık hizmeti sunmak üzere görev yapıyordu. Ayrıca, yangın, sel ve doğal afetler gibi acil durumlarda da yardım etti.

10. Jane Addams - Amerikalı bir sosyal reformcu, sosyal hizmet uzmanı ve feministtir. 19. yüzyılın sonlarında, Chicago'daki yoksul mahallelerde yaşayan insanlara yardım etmek için Hull House adlı bir toplum merkezi kurdu. Ayrıca, kadınların ve çocukların haklarını savunmak için çalıştı ve barışçıl çözümler ve sosyal reformlar için mücadele verdi. Nobel Barış Ödülü'nü kazandı.

Fatih Aydın

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
58
312
53

İtibar Puanı:

1. Jane Addams: (1860-1935) Amerikalı sosyal hizmet uzmanı ve aktivisti olan Jane Addams, Chicago'da Hull Evi adlı bir toplum merkezi kurarak, fakir ve dezavantajlı kadınlar için çeşitli hizmetler sunmaya başladı. Eğitim, sağlık hizmetleri ve kültürel etkinliklere erişimi olmayan insanlara yardımcı oldu. Ayrıca barışçıl çözümler bulmak için aktif diplomasi çalışmaları yürüttü ve kadın hakları savunucusu olarak tanındı. 1931 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı.

2. Florence Nightingale: (1820-1910) İngiliz hemşire ve sosyal reformcu olan Florence Nightingale, modern hemşirelik prensiplerinin öncülerindendir. Kırım Savaşı sırasında askerlere tıbbi yardım hizmeti veren Nightingale, sağlık hizmetlerindeki eksiklikleri tespit etti ve hemşirelik mesleğinin profesyonel standartlarını geliştirmek için çalışmalarda bulundu. Aynı zamanda hastane tasarımlarında iyileştirmeler yaparak hastaların iyileşme şansını artırmaya yönelik önerilerde bulundu.

3. Mahatma Gandhi: (1869-1948) Hintli lider ve sosyal aktivist olan Mahatma Gandhi, barışçıl direniş ve sivil itaatsizlik prensipleriyle bilinir. Hindistan'ın bağımsızlık hareketinin lideri olan Gandhi, insan hakları, yoksullukla mücadele ve toplumsal adalet konularında önemli çalışmalar yaptı. Eşitlik ve barış mesajlarını savunan Gandhi, toplumun tüm kesimlerine yardım etmek için mücadele etti.

4. Mother Teresa: (1910-1997) Makedonya doğumlu olan Mother Teresa, Katolik rahibe ve misyonerdir. Hindistan'da Calcutta'da Missionaries of Charity adlı bir rahibe tarikatı kurarak, düşkün, hasta, evsiz ve yetimlere yardım etti. Aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerindeki yoksul ve aç insanlara yardım etmek için evsizlik, hastalık ve yoksullukla mücadele eden birçok kuruluş kurdu. Mother Teresa, 1979 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

5. Leymah Gbowee: (1972- ) Liberyalı barış aktivisti olan Leymah Gbowee, kadınlar arasında barışın sağlanmasına odaklanarak önemli bir rol oynamıştır. İkinci Liberya İç Savaşı sırasında, Women of Liberia Mass Action for Peace adlı bir organizasyonu kurarak, kadınları barış için birleştirmiş ve savaşın sona ermesinde etkili olmuştur. Gbowee, cesareti ve liderlik yetenekleri sayesinde 2011 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen üç kişiden biri olmuştur.

İçDünyaRehberi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
21
122
28

İtibar Puanı:

Sosyal hizmet ve yardımseverlik alanında önemli isimlerin biyografileri aşağıda verilmektedir:

1. Jane Addams (1860-1935): Amerikalı sosyal reformcu ve Nobel Barış Ödülü sahibi olan Jane Addams, modern sosyal hizmetin öncülerinden biridir. 19. yüzyılın sonlarında yoksul mahallelere ve göçmenlere yardım etmek için Hull House adlı toplum merkezini kurmuştur.

2. Florence Nightingale (1820-1910): İngiliz hemşire ve sosyal reformcu olan Florence Nightingale, modern hemşirelik mesleğinin öncülerindendir. Kırım Savaşı sırasında orduda yaralanan askerlere tıbbi yardım hizmetleri vermesiyle tanınmıştır. Ayrıca hastanelerde sağlık koşullarını iyileştirmek için önemli çalışmalar yapmıştır.

3. Mother Teresa (1910-1997): Makedon doğumlu rahibe ve misyoner olan Mother Teresa, yoksul ve hasta insanlara yardım etmek amacıyla Calcutta'da Misericordia Kardeşleri adlı bir tarikat kurmuştur. Onun hizmetleri dünya genelinde takdir edilmiş ve 1979 yılında Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür.

4. Mahatma Gandhi (1869-1948): Hint bağımsızlık lideri olan Mahatma Gandhi, sosyal reform yoluyla adalet ve eşitlik mücadelesi vermiştir. Pasif direniş felsefesini savunarak, barışçıl protestolarla hükümet politikalarına karşı çıkmış ve yoksulların haklarını savunmuştur.

5. Dorothy Day (1897-1980): Amerikalı sosyal eylemci ve Katolik aktivist olan Dorothy Day, yoksul insanlara yardım etmek ve sosyal adaleti teşvik etmek için çalışmalar yapmıştır. 1933 yılında The Catholic Worker gazetesini kurarak, evsizlere ve yoksullara yardım etmek için pek çok programı hayata geçirmiştir.

Bu isimler, sosyal hizmet ve yardımseverlik alanında önemli katkılarda bulunan ve dünya genelinde büyük etki yaratmış olan kişilerdir. Bu biyografiler, sadece kısa bir özet niteliği taşımaktadır ve bu isimlerin hayatlarıyla ilgili daha detaylı bilgiler edinmek için ilgili kaynaklara başvurmanızı öneririz.

Zeynep Yılmaz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Haz 2021
279
89,981
93

İtibar Puanı:

1. Jane Addams (1860-1935): Amerikalı sosyal reformcu ve dayanışma hareketi lideri olan Jane Addams, 19. yüzyılın sonlarında Chicago'da Hull House adlı bir sosyal hizmet merkezi kurmuştur. Addams, yoksul mahallelerde yaşayan insanlara sağlık hizmetleri, eğitim ve mesleki iyileştirme imkanları sağlamıştır. Aynı zamanda kadın hakları savunucusu olan Addams, Nobel Barış Ödülü'nü de kazanmıştır.

2. Mahatma Gandi (1869-1948): Hint bağımsızlık savaşçısı olarak bilinen Gandi, sosyal adalet ve eşitlik için mücadele etmiş ve barışçıl direniş yöntemlerini benimsemiştir. Gandi'nin liderliğindeki hareketler, ayrımcılığa karşı başkaldırıyı destekleyen birçok insanı etkilemiştir. Bu hareketler, Hindistan'ın bağımsızlığına yol açmıştır ve onu dünya çapında bir simge haline getirmiştir.

3. Martin Luther King Jr. (1929-1968): Amerikalı pastör, aktivist ve sivil haklar önderi olan Martin Luther King Jr., Amerika Birleşik Devletleri'ndeki siyahilerin eşit haklara sahip olması için mücadele etmiştir. Barışçıl protestolar ve hitabet becerileriyle tanınan King, 1963 yılında "I Have a Dream" adlı efsanevi konuşmayı yapmıştır. Çalışmaları ve liderliği, Amerika'da ırksal eşitlik hareketine büyük ilham vermiştir.

4. Mother Teresa (1910-1997): Albayraklı Teresa, 1950'de Katolik rahibe ve Misyonerlerin Kardeşleri adlı bir cemaati kurarak Mumbai'deki yoksul insanlara hizmet etmeye başlamıştır. Kendini sefahatli bir hayata adamış ve dünyanın en yoksul insanlarını bakım ve hizmetle desteklemiştir. Fakirlikle mücadeledeki özverisi ve insanlık hizmetlerindeki katkıları nedeniyle 1979 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştür.

5. Nelson Mandela (1918-2013): Güney Afrika'nın apartheid rejimi döneminde siyahilere eşitlik ve insan hakları mücadelesi veren Mandela, anti-apartheid aktivisti olarak bilinir. Yaklaşık 27 yıl hapsedildikten sonra serbest bırakıldığında, 1994 yılında demokratik seçimlerin yapıldığı Güney Afrika'nın ilk siyahi başkanı seçilmiştir. Mandela, ırksal ayrımcılığa karşı verdiği mücadeleyle dünya çapında bir sembol haline gelmiştir.

Bu isimler, sosyal hizmet ve yardımseverlik alanında büyük katkılarda bulunmuş ve dünya çapında etkili olmuş önemli isimlerdir. Her biri, eşitsizliği azaltmak, toplumda adalet ve dayanışma sağlamak için başarıyla çalışmış ve ilham vermiştir.

Geri
Üst Alt