USB bellek formatlama sorunu yaşıyorum, ne yapabilirim?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 99 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    99

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

USB bellek formatlama sorunu yaşıyorum, ne yapabilirim?

USB bellekler zamanla kullanım süresi dolup arızalanabilir veya veriler silinip bozulabilir. Bu gibi durumlarda, belleği formatlamak sıkça kullanılan bir çözümdür. Formatlama, verileri tamamen silerek belleği yeniden kullanılabilir hale getirir. Ancak bazı durumlarda, USB bellekler formatlanamayabilir veya formatlama işlemi sırasında hatalarla karşılaşılabilir. Bu sorunları çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Farklı bir USB portunu deneyin: Bazı USB portları, belleklerin doğru şekilde tanınmasını engelleyebilir. Bu nedenle, belleği farklı bir USB portuna takarak tekrar deneyin.
  2. Farklı bir bilgisayarda deneyin: USB belleği farklı bir bilgisayara takarak formatlama işlemini gerçekleştirmeyi deneyin. Böylece, bilgisayarınızdaki sorunların bellek formatlama işlemini etkilemesi engellenir.
  3. Bellek sürücüsünü doğrulayın: Windows işletim sistemi, bellek sürücüsünü doğrulama özelliği sunar. Bu özellik, bellek sürücüsünde meydana gelen sorunları tespit eder ve düzeltir. Bu özelliği kullanarak bellek sürücüsünü kontrol edin ve sorunları giderin.
  4. Disk Yönetimi'ni kullanın: USB belleği Disk Yönetimi'nden biçimlendirmeyi deneyin. Disk Yönetimi, sabit diskler ve USB bellekler gibi depolama aygıtlarını yönetmek için kullanılan bir Windows özelliğidir. Aşağıdaki adımları izleyin:
  • Başlat menüsünden "Disk Yönetimi"ni açın.
  • USB belleğinizi sağ tıklayın ve "Sürücü Harfini ve Yolunu Değiştir" seçeneğini seçin.
  • Belleğin sürücü harfini değiştirin ve "Tamam" seçeneğine tıklayın.
  • Belleği sağ tıklayın ve "Yeni Basit Birim" seçeneğini seçin.
  • Bellek boyutunu ayarlayın ve "Sonlandır" seçeneğine tıklayın.
  • Belleği sağ tıklayın ve "Dosya Sistemi"ni NTFS veya FAT32 olarak seçin.
  • Biçimlendirmek için "Hacim Biçimlendir" seçeneğine tıklayın.
  1. Üçüncü taraf araçlarını kullanın: USB belleği formatlamak için üçüncü taraf araçlar kullanabilirsiniz. Bu araçlar, belleklerin formatlanmasında daha esnek seçenekler sunar ve bazı durumlarda sorunları giderir. Örnek olarak, "HP USB Disk Storage Format Tool" ve "Rufus" gibi araç verilebilir. Bu araçları indirin ve bellek formatlama işlemini gerçekleştirmek için kullanın.

2. Bellek sürücüsünü yeniden biçimlendirin: Bellek sürücüsünü yeniden biçimlendirerek, belleği yeniden kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Ancak bu işlem, bellekteki tüm verilerin kalıcı olarak silinmesine neden olur. Aşağıdaki adımları izleyerek bellek sürücüsünü yeniden biçimlendirebilirsiniz:
    • Başlat menüsünden "Bu Bilgisayar"ı açın.
    • USB belleği sağ tıklayın ve "Biçimlendir" seçeneğini seçin.
    • Dosya sistemi olarak NTFS veya FAT32 seçin.
    • Biçimlendirmek için "Başlat" seçeneğine tıklayın.
  3. Bu adımlar, USB belleklerin formatlama sorunlarını gidermek için uygulanabilir. Ancak, verilerinizi yedeklemeniz önemlidir, çünkü formatlama işlemi bellekteki tüm verileri siler ve kalıcı olarak kaybolmasına neden olabilir.

ClaytonVal

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ocak 2023
59
1,645
83

İtibar Puanı:

1. Başlat menüsüne tıklayın ve Arama kutusuna "Disk Yönetimi" yazın.
2. "Disk Yönetimi"ne tıklayın ve USB belleği seçin.
3. Sağ tıklayın ve "Sürücüyü Biçimlendir" seçeneğine tıklayın.
4. Biçimlendirme seçeneklerinden biri seçildiğinde, biçimlendirme işlemini onaylamak için "Evet" düğmesine tıklayın.
5. USB bellek biçimlendikten sonra, "Tamam" düğmesine tıklayarak Disk Yöneticisini kapatın.

Not: Formatlama işlemi verilerin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle önemli verilerinizi başka bir yere yedeklemeyi unutmayın.

Malibu

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 Haz 2020
78
4,641
83

İtibar Puanı:

Eğer USB bellek formatlama sorunu yaşıyorsanız, çözümü için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Adım: USB belleği takın.

2. Adım: Bilgisayarınızda USB bellek sürücüsünü açın.

3. Adım: Bellek sürücüsünün üzerinde sağ tıklayıp "Biçimlendir" seçeneğini seçin.

4. Adım: Biçimlendirme işlemi için gerekli ayarları yapın (dosya sistemi, birim boyutu vb.) ve başlat düğmesine tıklayın.

5. Adım: Biçimlendirme işlemi tamamlanana kadar bekleyin.

6. Adım: USB bellek sürücüsünü çıkarın ve bilgisayarınızda yeniden takarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Not: Bu adımlar, USB bellek sorunlarının çözümü için genel bir kılavuzdur. Eğer USB bellek yine de çalışmıyorsa, başka bir bilgisayarda deneyin veya gerekirse teknik bir destek alın.

DarwinPrert

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Kas 2021
23
753
78

İtibar Puanı:

1. Bilgisayarınızda USB belleği farklı bir USB yuvası ile deneyin.
2. USB belleğinizi başka bir bilgisayara takın ve orada deneyin.
3. USB belleğinizi bir formatlama aracı kullanarak formatlayın.
4. Windows'ta "Disk Yönetimi " (Disk Management) seçeneğine girip, USB Bellek sürücünüzün bölümünü silin ve yeniden oluşturun.
5. Formatlama işlemi sırasında hata alıyorsanız, USB belleğinizin bozulmuş olabileceğini düşünerek yeni bir USB bellek satın almayı düşünebilirsiniz.

BumblingBumblebee

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
86
1,618
83

İtibar Puanı:

USB belleği formatlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. USB belleği bilgisayarınıza takın.
2. Windows bilgisayar kullanıyorsanız, USB belleği biçimlendirmek için "Dosya Gezgini"ni açın. USB belleğinizi seçin ve sağ tıklayın.
Mac kullanıyorsanız, USB belleği Disk Yardımcısı ile biçimlendirebilirsiniz.
3. Windows için "Format" veya Mac için "Sil" seçeneğini seçin.
4. Yeni bir dosya sistemi biçimi seçin. Genellikle NTFS veya exFAT dosya sistemlerini seçebilirsiniz. USB belleği yalnızca Windows üzerinde kullanacaksanız NTFS tercih edin. Hem Windows hem de Mac kullanıyorsanız exFAT'i tercih edin.
5. "Format" veya "Sil" düğmesine basın ve işlemi başlatın.
6. Formatlama tamamlandığında USB belleğinizi çıkarabilirsiniz.

Not: Formatlama işlemi sırasında USB bellekteki tüm veriler silinecektir. Bu nedenle, USB bellekteki önemli verilerin yedeğini almanız önemlidir.

Geri
Üst Alt