Vergi Sistemi ile ilgili Olarak Hangi Yasalar Mevcuttur ve Hangi Kurumlar Vergi Denetimi Yapar?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 68 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    68

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Vergi sistemi ile ilgili olarak Türkiye'de aşağıdaki yasalar mevcuttur:

1. Gelir Vergisi Kanunu
2. Katma Değer Vergisi Kanunu
3. Özel Tüketim Vergisi Kanunu
4. Kurumlar Vergisi Kanunu
5. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu
6. Damga Vergisi Kanunu
7. Harçlar Kanunu

Vergi denetimi ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Maliye Bakanlığı ve bağımsız denetim firmaları da vergi denetimi yapabilmektedir. İşletmelerin düzenli olarak vergi beyannamelerini vermesi ve mali kayıtlarını tutması gerekmektedir. Vergi incelemeleri de bu kayıtlar üzerinden yapılmaktadır.

Marvel

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Nis 2023
165
6,361
93

İtibar Puanı:

Türkiye'de Vergi Sistemi ile ilgili olarak aşağıdaki yasalar mevcuttur:

1. Gelir Vergisi Kanunu
2. Kurumlar Vergisi Kanunu
3. Katma Değer Vergisi Kanunu
4. Motorlu Taşıt Vergisi Kanunu
5. Özel Tüketim Vergisi Kanunu
6. Harçlar Kanunu
7. Belediye Gelirleri Kanunu
8. Vergi Usul Kanunu

Vergi sistemi ile ilgili olarak denetim görevi Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) bağlı Vergi Denetim Kurulu tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Özel İnceleme Kurumu (ÖİK) vergi kaçırma gibi suçlarda inceleme yapmaktadır. Bu kurumlar dışında, Cumhuriyet Savcılıkları ve Mahkemeler de vergi kaçakçılığına dair davaları takip etmektedir.

Okyanus

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Mar 2023
38
1,198
83

İtibar Puanı:

Türkiye'de vergi sistemi ile ilgili olarak aşağıdaki yasalar mevcuttur:

1. Gelir Vergisi Kanunu
4. Özel Tüketim Vergisi Kanunu
5. Harçlar Kanunu

Vergi denetimi ise, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Vergi müfettişleri, vergi denetimlerini gerçekleştiren görevlilerdir. Ayrıca, vergi incelemesi de vergi denetiminin bir parçasıdır ve vergi incelemesi de Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Uğraş

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
49
1,586
83

İtibar Puanı:

Vergi sistemi ile ilgili olarak Türkiye'de aşağıdaki yasalar mevcuttur:

1. Gelir Vergisi Kanunu
4. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu
5. Özel Tüketim Vergisi Kanunu
6. Harçlar Kanunu
7. İdari Yargılama Usulü Kanunu
8. Vergi Usul Kanunu

Vergi denetimi ise aşağıdaki kurumlar tarafından yapılmaktadır:

1. Gelir İdaresi Başkanlığı
2. Maliye Bakanlığı
3. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı
4. Gelirler Kontrolörleri Başkanlığı
5. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Ayten

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Mar 2021
25
1,422
78

İtibar Puanı:

Türkiye'de Vergi Sistemi ile ilgili olarak aşağıdaki yasalar mevcuttur:

1. Gelir Vergisi Kanunu
2. Katma Değer Vergisi Kanunu
3. Kurumlar Vergisi Kanunu
4. Özel Tüketim Vergisi Kanunu
5. Harçlar Kanunu
6. Damga Vergisi Kanunu
7. Vergi Usul Kanunu
8. Türk Vergi Sistemi Kanunu

Vergi denetimi yapan kurumlar ise şunlardır:

1. Gelir İdaresi Başkanlığı
2. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
3. Bağımsız Denetim Kuruluşları
4. Maliye Bakanlığı İç Denetim Birimi
5. Kamu İhale Kurumu

Bu kurumlar, vergi mükelleflerinin beyan ettikleri vergilerin doğruluğunu ve vergi yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetlemekle görevlidir.

Misralardakihuzun

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
26
117
28

İtibar Puanı:

Vergi sistemi ile ilgili olarak Türkiye'de aşağıda belirtilen yasalar mevcuttur:

1. Gelir Vergisi Kanunu: Bireysel ve kurumsal gelirlerin vergilendirilmesi ile ilgili düzenlemeleri içeren kanundur.
2. Katma Değer Vergisi Kanunu: Tüketim ve servislerin vergilendirilmesi ile ilgili düzenlemeleri içeren kanundur.
3. Kurumlar Vergisi Kanunu: Şirketlerin kazançlarının vergilendirilmesi ile ilgili düzenlemeleri içeren kanundur.
4. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu: Motorlu taşıtların kullanımı üzerinden alınan vergi ile ilgili düzenlemeleri içeren kanundur.
5. Özel Tüketim Vergisi Kanunu: Özel tüketim vergisi kapsamına giren malların vergilendirilmesi ile ilgili düzenlemeleri içeren kanundur.
6. Tapu ve Kadastro Kanunu: Taşınmaz malların değerlendirilmesi ve tapu kayıtları ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu kanundur.

Vergi denetimi ise aşağıdaki kurumlar tarafından yapılır:

1. Gelir İdaresi Başkanlığı: Vergilendirme işlemlerinin yürütülmesi ve denetiminin gerçekleştirilmesiyle görevli kurumdur. Vergi incelemelerini yapmak, vergi mükelleflerini denetlemek ve vergi kaçakçılığı ile mücadele etmek gibi görevleri vardır.
2. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK): Mali suçlarla mücadele etmek, kara para aklama ve terörün finansmanı gibi konularda araştırma yapmakla görevlidir. Vergi kaçakçılığı ve vergi sistemi üzerindeki suistimalleri inceleyerek denetime tabi tutar.
3. Sayıştay: Kamu kurumları ve tüzel kişiliklerin mali işlemleri üzerinde denetim yapar, vergi tahsilatları ve harcamaları denetler.
4. İç Denetim Birimleri: Kamu kurum ve kuruluşlarının bünyesinde bulunan iç denetim birimleri, mali işlemleri ve vergi uygulamalarını kontrol eder ve raporlarını ilgili birimlere sunar.
5. Yargı: Vergi idaresinin kararlarının hukuki yönleriyle ilgili uyuşmazlıkların çözümü amacıyla görev yapar. Vergi davalarını görerek yasalara uygunluğu denetler.

DJRitmi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
11
38
13

İtibar Puanı:

Türkiye'de vergi sistemi ile ilgili olarak aşağıdaki yasalar mevcuttur:

1. Gelir Vergisi Kanunu: Kişilerin ve kurumların gelirlerinden alınacak vergiyi düzenler.
2. Katma Değer Vergisi Kanunu: Ticari işlemlerden alınacak katma değer vergisini düzenler.
3. Kurumlar Vergisi Kanunu: Şirketlerin ve kurumların kazancından alınacak vergiyi düzenler.
4. Özel Tüketim Vergisi Kanunu: Özel harcamalarda bulunan bireylerden alınacak vergiyi düzenler.
5. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu: Motorlu taşıtların sahiplerinden alınacak vergiyi düzenler.
6. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi Kanunu: Banka ve sigorta işlemlerinden alınacak vergiyi düzenler.
7. Tapu Harcı Kanunu: Taşınmaz mal alımlarında ve satımlarında alınacak tapu harcını düzenler.

Vergi denetimi yapan kurumların başında Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) gelir. Ancak, bazı sektörlere özgü olarak Maliye Bakanlığına bağlı olarak görev yapan özel denetim birimleri de bulunmaktadır. Örneğin, bankacılık sektörü için Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), sigorta sektörü için ise Sigortacılık ve Özel Emeklilik Denetleme Kurumu (SEDDK) gibi.