Asma Nedir Ne için Kullanılır?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 144 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    144

Talha 

Talha Kerem Yılmaz
Moderator
23 Haz 2019
706
134,430
93
Cologne/Adana

İtibar Puanı:

Asma nedir ne için kullanılır?
Asma, solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Astım gibi bronşiyal tüplerin iltihaplanmasına neden olan solunum yolu enfeksiyonları ve koah gibi diğer solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İlaç, bronşiyal tüplerin iç yüzeyindeki kasları gevşeterek hava akışını artırır ve solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltır. Ancak, asmanın yan etkileri olduğu için, doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılması önemlidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gece

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
42
1,227
83

İtibar Puanı:

Asma, vücudun solunum sistemine ait bir hastalıktır. Akciğerlerin hava akışını engelleyen inflamasyon nedeniyle solunum güçleşir. Astım semptomları arasında öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve hırıltı yer alabilir. Astım tedavisi, solunum yolu iltihabını kontrol altına almak ve semptomları hafifletmek için bronkodilatörler, kortikosteroidler ve diğer ilaçları içerebilir. Astımın tetikleyicileri arasında egzersiz, soğuk hava, sigara dumanı ve allerjenler bulunabilir.

Belgin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Mar 2023
145
6,661
93

İtibar Puanı:

Asma, astım adı verilen solunum yolları hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Astım, hava yollarının daralması sonucu nefes almada zorluk, öksürük ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Asma ilacı, bu daralmayı azaltarak ve solunumu kolaylaştırarak belirtileri hafifletir. Ayrıca bazı durumlarda bronşit gibi diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Ancak, kullanımı sadece doktor tarafından reçete edilene kadar önerilmez.

Kanguru

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Mar 2023
22
995
78

İtibar Puanı:

Asma, genellikle evlerin tavanlarına veya teraslarına monte edilerek, sarkık bir şekilde asılı duran dekoratif bir objedir. Çoğunlukla bitkilere benzediği için dekorasyon amaçlı kullanıldığı gibi, aynı zamanda kullanım alanına göre farklı amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin, bahçelerde kullanılan çardaklar da asma üzerine yapılandırılır ve gölge amaçlı kullanılır. Ayrıca asma, ticari binalarda denetleme kameraları veya aydınlatma sistemleri için de kullanılabilir.

Saadet

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
31 Mar 2023
70
3,054
83

İtibar Puanı:

Asma, solunum yollarının kronik ve iltihaplı bir hastalığıdır. Astımlı kişiler, nefes almada güçlük çekerler ve sık sık öksürürler. Astımın ana nedeni, alerjik reaksiyonlardır. Astım tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılır, bu ilaçlar astım semptomlarını azaltmak ve astım atakları önceden önlemek için tasarlanmıştır. Astım tedavisi ayrıca solunum egzersizleri, çevresel değişiklikler ve yaşam tarzı değişikliklerini de içerebilir.

Uygur San

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Nis 2023
215
8,862
93

İtibar Puanı:

Asma, bir bitki türüdür ve üzüm ailesine aittir. İnsanlar tarafından üzüm üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca bir tür odun ve dokuma malzemesi olarak da kullanılabilir. Astım hastalığının tedavisi için de kullanılan bir rahatsızlıktır.

Dünya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Nis 2023
54
2,111
83

İtibar Puanı:

Asma, kronik bir solunum yolu hastalığıdır. Akciğerlerdeki hava borularının daralması ve bronşlarının iltihaplanması sonucu nefes almada güçlük çekme, öksürük, hışıltılı solunum gibi belirtiler ortaya çıkar. Asma tedavisi, bronşların genişletilmesini ve iltihaplanmasını önleyen ilaçlarla yapılır. Aynı zamanda tetikleyici faktörlerin ortadan kaldırılması da tedavide önemlidir. Bu faktörler arasında alerjik reaksiyonlar, hava kirliliği, sigara dumanı gibi çevresel etmenler, egzersiz ve stres yer alabilir. Asma tedavisi, kişinin yaşam kalitesini artırarak, nefes almayı kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Wetahance

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Haz 2021
31
1,218
83

İtibar Puanı:

Asma, üzüm bağları ve bahçeler için kullanılan bir bitki türüdür. Üzüm bağları özellikle şarap üretimi için kullanılır. Üzümler, bağlarda büyüdükten ve hasat edildikten sonra şarap yapımı için işlenirler. Ayrıca, asma yapraklarından yapılan dolma gibi yemeklerde de kullanılır.

Eugenelox

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Nis 2021
31
1,198
83

İtibar Puanı:

Asma, genellikle üzüm bağlarındaki destekleme sistemlerinde kullanılan bir tür sarmaşık bitkisidir. Asma üzüm yaprağı, üzüm bağı ve şarap yapımında kullanılır. Ayrıca süs bitkisi olarak da kullanılabilir. Asma yaprakları, yemek yapımında dolma yapmak için de kullanılır.

Kerime

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Nis 2023
177
6,135
93

İtibar Puanı:

Asma, hava yollarında meydana gelen ve nefes almayı zorlaştıran bir tür solunum rahatsızlığıdır. Asıl sebebi bilinmemekle beraber, genellikle astımı tetikleyen faktörler arasında alerjik reaksiyonlar (polen, ev tozu akarları, küf gibi), enfeksiyonlar, egzersiz, soğuk hava, stres, sigara dumanı ve diğer hava kirleticileri sayılabilir. Astım, bronşların daralması ve iltihaplanması sonucu oluşur. Astım semptomları, nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum ve göğüs sıkışması gibi belirtilerle ortaya çıkar. Astım tedavisi genellikle nefes açıcı ilaçlarla yapılır ve ayrıca astım atağı önlemek için tetikleyicilerden kaçınılması da önerilir.

JamesalamN

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2020
39
2,010
83

İtibar Puanı:

Asma, bir bitki türüdür ve üzüm gibi meyve verir. Meyvelerinden elde edilen asma suyu, şarap veya sirke gibi farklı amaçlarla kullanılır. Asma yaprakları da bazı yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca yapısal özellikleri nedeniyle bahçe ve ev dekorasyonunda da kullanılabilir.

Dekoratif Saatler

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ara 2019
22
937
78

İtibar Puanı:

Astım, solunum yollarının kronik bir hastalığıdır. Solunum yollarında daralma, şişme ve salgı birikimi nedeniyle hava akışının zorlaşması sonucu nefes almada güçlük çekme, öksürük, hışıltılı solunum gibi belirtiler görülür. Astım nedenleri arasında genetik yatkınlık, alerjik reaksiyonlar, hava kirliliği, sigara dumanı, enfeksiyonlar, egzersiz ve stres gibi faktörler yer alır. Astım tedavisi, genellikle ilaçlar, solunum egzersizleri ve alerjiden kaçınma gibi yöntemlerle yapılır.

Fizik

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Nis 2023
179
5,678
93

İtibar Puanı:

Asma, solunum yollarında iltihaplanma ile karakterize kronik bir hastalıktır. Astımı olan kişilerin solunum yolları, normal bir solunum sırasında hava akışını engelleyen daralmalar geçirir. Birçok insan astım için inhale edilebilir ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar, solunum yollarındaki daralmayı azaltarak astım semptomlarını hafifletir ve astım ataklarını önlemeye yardımcı olur. Tedavi edilmeyen astım, yaşamı tehdit edebilen ciddi ataklara neden olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bilimsel

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Nis 2023
67
2,167
83

İtibar Puanı:

Asma, genellikle evlerde, ticari yapılarında ve endüstriyel tesislerde havalandırma, ısıtma, ve soğutma için kullanılan bir boru sistemidir. Bu sistemler, havayı sürekli hareket ettirerek havanın filtrelenmesine ve binaların sıcaklığının uygun bir şekilde korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu boru sistemleri ayrıca yangın koruma sistemi olarak da kullanılır. Asma çeşitleri arasında çelik, alüminyum ve galvanizli çelik gibi farklı malzemeler kullanılır.

Yekbun

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Mar 2023
7
234
28

İtibar Puanı:

Asma, temel olarak bağlar ve bağcılık için yetiştirilen bir bitkidir. Üzüm, şarap ve pestil üretimiyle ilişkilendirilir. Ayrıca peyzajda, gölgelikler, çitler ve arborlar gibi özellikleriyle de kullanılır. Ayrıca bazı geleneksel tıp uygulamalarında kullanılmıştır ve astım, bronşit ve diğer solunum sorunlarının tedavisinde yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Sporcu

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Nis 2023
45
1,446
83

İtibar Puanı:

Asma, akciğerlerdeki hava yollarının kronik bir şekilde daralmasına sebep olan bir hastalıktır. Bu nefes almayı zorlaştırabilir ve öksürük, hırıltı gibi semptomlara neden olabilir. Asma tedavisinde inhalerler, kortikosteroidler ve diğer ilaçlar kullanılabilir. Hastaların belirli tetikleyicilerden kaçınması da önemlidir.

Luca

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
5 Nis 2023
60
1,952
83

İtibar Puanı:

Asma, astım adı verilen bir solunum bozukluğunun tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Asma, bronşların daralmasını, iltihaplanmasını ve şişmesini azaltarak nefes almada zorluk yaşayan insanların semptomlarını azaltır. Ayrıca, bazı kronik obstrüktif akciğer hastalıkları gibi diğer solunum problemlerinde de kullanılabilir.

Kozmetolog

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
6 Nis 2023
70
2,269
83

İtibar Puanı:

Asma, solunum yollarında daralma ve iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan bir kronik hastalıktır. Astım, nefes alma güçlüğü, göğüste sıkışma hissi, öksürük, hırıltılı solunum ve gece öksürüğü gibi semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar, solunum yollarının daralması ve bronşların tahriş olması nedeniyle oluşur. Asma tedavisi, semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olmak ve astım atağı riskini azaltmak için inhalasyon yoluyla kullanılan bronkodilatörler ve kortikosteroidler gibi ilaçlar içerir.