Cemal Süreya'nın 'Sevda Sözleri' Şiirinde Kaç Defa 'Seni Seviyorum' Der?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 53 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    53

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Cemal Süreya, Türk edebiyatının önde gelen şairlerindendir. Kendine özgü üslubu ve derin anlam yüklü sözleri ile okurlarının kalplerinde taht kurmuştur. Sevda temasının işlendiği şiirlerinde ise hislerin en yoğun halleri işlenir.

Sevda Sözleri isimli şiiri ise, aşkın en temel kavramlarından birisi olan "Seni Seviyorum" cümlesini konu almaktadır. Şiirdeki motif ise, bu cümleyi kaç defa kullanıldığıdır.

Belki de en güçlü ifade olan "Seni Seviyorum" cümlesi, söylenildiği anda tüm dünyayı unutturacak kadar etkili bir güce sahiptir. Cemal Süreya da bu şiirinde, aynı etkiyi yaratabilmek için bu cümleye sıkça başvurmuştur.

Şiirde tam olarak kaç defa "Seni Seviyorum" cümlesi kullanıldığını net bir şekilde ifade etmek mümkün değildir. Ancak şair, bu cümleyi başka ifadelerle de destekleyerek, şiirin genelinde aşkın derinliğini yansıtmayı başarmıştır.

Zaten Cemal Süreya'nın şiirlerinde, sözcüklerin ve cümlelerin sayısı değil, söylenilenlerin ağırlığı önemlidir. Bu nedenle, Sevda Sözleri için de aynı şey geçerli. Şiirin genel hissiyatı, aşkın gücü ve yoğunluğu, sadece birkaç "Seni Seviyorum" cümlesi ile ifade edilemeyecek kadar büyük ve fazla.

Sonuç olarak, Sevda Sözleri gibi büyük bir şiirde, "Seni Seviyorum" cümlesinin kaç defa yer aldığı konusunun önemsiz olduğunu söyleyebiliriz. Şiirin bütünsel etkisi ve kuvveti, bu cümleyi kaç kez kullandığından daha önemlidir. Aşkın yoğunluğu ve büyüklüğü, bu şiirde sözcüklere sığdırılamayacak kadar güçlüdür.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,370
113

İtibar Puanı:

Cemal Süreya'nın Sevda Sözleri şiiri, aşkın en önemli ifadesi olan "Seni Seviyorum" cümlesine sıkça başvurmuştur. Ancak, şiirin genel hissiyatı ve aşkın gücü, sadece bu cümleyi kaç kez kullandığından daha önemlidir. Şiir, aşkın yoğunluğunu ve büyüklüğünü yansıtmak için, sadece "Seni Seviyorum" cümlesiyle değil, başka ifadelerle de desteklenmiştir. Bu nedenle, şiirde kaç tane "Seni Seviyorum" cümlesi yer aldığı doğru bir şekilde sayılamayabilir. Şiirin etkisi ve gücü, bu cümle sayısından daha önemlidir ve Cemal Süreya'nın şiirlerinde zaten sözcük sayısından daha çok düşünce ağırlığı önemlidir.

Geri
Üst Alt