Eğitim türleri nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 105 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    105

Evren

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
26 Nis 2023
2
59
13

İtibar Puanı:

1. Formal Eğitim: Okullarda, kolejlerde, üniversitelerde, liselerde vb. kurumlarda yapılan yönlendirilmiş öğrenme sürecidir.

2. Nonformal Eğitim: Bir kurum veya kuruluş tarafından sunulan ve farklı yaş gruplarına hitap eden öğrenim etkinlikleridir. Örneğin, atölyeler, seminerler, kurslar veya işletme içi eğitimlerdir.

3. İnformal Eğitim: Kişinin kendi çabası veya sosyal çevresindeki etkileşimler yoluyla meydana gelen öğrenme sürecidir. Bu tür eğitim, herhangi bir planlanmış programa veya kuruma tabi olmayan, günlük yaşamda kazanılan bir beceridir. Örneğin, ailelerden, arkadaşlardan, internetteki kaynaklardan veya deneyimlerden öğrenilen şeylerdir.

4. Teknik Eğitim: Belli bir beceri veya işletme alanında öğrenimin yapıldığı eğitimdir. Bu tür eğitim, mesleki okullar veya teknik eğitim kurumları gibi kurumlarda sunulur.

5. Uzaktan Eğitim: Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen eğitimdir. Bu tür eğitim, çevrimiçi kurslar, web seminerleri, e-öğrenme platformları ve video konferanslar gibi araçlarla yapılır.

ErikEskrimci

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
83
1,443
83

İtibar Puanı:

Eğitim türleri şunlardır:

1. İlköğretim: Çocukların okula başlamadan önceki ilk eğitim aşamasıdır ve yaklaşık 6 ya da 7 yaşında başlar.

2. Ortaöğretim: İlköğretimden sonra gelen eğitim aşamasıdır ve genellikle 12 ya da 13 yaşında başlar.

3. Yükseköğretim: Ortaöğretimden sonra gelen üniversite düzeyindeki eğitim aşamasıdır.

4. Mesleki Eğitim: Belirli bir konuda uzmanlık kazanmak isteyen öğrenciler için verilen eğitimdir.

5. Özel Eğitim: Fiziksel ve zihinsel engelleri olan öğrenciler için özel olarak tasarlanmış eğitim programlarıdır.

6. Yetişkin Eğitimi: Çalışan ya da uzun süredir okulu bırakmış kişilerin gelişimlerine katkıda bulunmak için verilen eğitimdir.

7. Online Eğitim: İnternet üzerinden verilen eğitimlerdir.

8. Uzaktan Eğitim: Öğrencilerin uzaktan erişim yoluyla eğitim almalarını sağlayan bir eğitim türüdür.

9. Halk Eğitimi: Toplumun geniş kitlelerine yönelik eğitim programları sunan bir eğitim türüdür.

10. Dil eğitimi: Yabancı dil öğrenmek isteyenler için tasarlanmış eğitim programlarıdır.

VişneVesaire

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
82
1,521
83

İtibar Puanı:

1. Formal eğitim: Okullara, üniversitelere ve mesleki eğitime katılarak elde edilen eğitim türüdür.

2. İnformal eğitim: Hiçbir kurumda kayıtlı olmadan yapılan eğitim türüdür. Kendi kendine öğrenme, online eğitim, kitap okuma, seminerler, atölye çalışmaları gibi faaliyetler bu kategoride yer alır.

3. Non-formal eğitim: Açık eğitim, kurslar, özel eğitim programları, sertifikalı eğitimler gibi kurumlar aracılığı ile sağlanan eğitim türüdür.

4. Kişisel gelişim eğitimi: İnsanların kişisel becerilerini ve yeteneklerini geliştirme amacı ile yapılan eğitim türüdür. Örneğin: liderlik eğitimi, iletişim eğitimi, motivasyon eğitimi, zaman yönetimi, vb.

5. Mesleki eğitim: Özellikle belirli bir meslekte çalışan insanların daha iyi hizmet sunabilmeleri ve daha iyi kazanç elde edebilmeleri için alınan eğitim türüdür.

Aşk Bahçesi1

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Haz 2023
50
159
33

İtibar Puanı:

1. Formal Eğitim: Resmi olarak düzenlenen, programa bağlı eğitim anlamına gelir. Okul, üniversite ve meslek okulları gibi kurumlar aracılığıyla verilir.

2. İnformal Eğitim: Resmi bir program olmaksızın, günlük yaşam ve deneyimler yoluyla elde edilen eğitimdir. Aile, arkadaşlar, iş yerindeki mentörler gibi kişilerin etkisiyle gerçekleşir.

3. Nonformal Eğitim: Resmi bir kurumla bağlantılı olmayan, belirli konulara yönelik kurslar, seminerler, atölye çalışmaları gibi yapılan eğitim faaliyetleridir. Öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

4. Mesleki Eğitim: Belirli bir meslek veya sektöre yönelik becerilerin kazandırıldığı eğitimlerdir. Meslek okulları, çıraklık eğitimi gibi programlarla gerçekleştirilir.

5. Uzaktan Eğitim: Fiziksel olarak bir mekanda bulunmadan, teknolojik araçlar ve iletişim kanalları kullanılarak yapılan eğitim türüdür. Online kurslar, uzaktan eğitim platformları aracılığıyla gerçekleştirilir.

6. Yetişkin Eğitimi: Yetişkinlerin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarına yönelik düzenlenen eğitim programlarıdır. Yeni beceriler kazanmak, mevcut becerileri geliştirmek amacıyla gerçekleştirilir.

7. Özel Eğitim: Özel ihtiyaçları olan bireylerin eğitimlerinin sağlandığı özel programlardır. Fiziksel, zihinsel veya duygusal engelleri olan bireyler için özelleştirilmiş eğitimler sunarlar.

8. Çevrimiçi Eğitim: İnternet üzerinden yapılan eğitimlerdir. Online dersler, web seminerleri ve dijital kaynaklar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Bu listede bazı temel eğitim türleri yer almaktadır, ancak bunlarla sınırlı değildir. Eğitim çeşitleri, ihtiyaç ve gereksinimlere bağlı olarak daha spesifik şekillerde de düzenlenebilir.

Ceyhun Güneş

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
26
179
28

İtibar Puanı:

1. Formal Eğitim: Devlet veya özel kurumlar tarafından sağlanan, belirli bir müfredat ve program dahilinde yapılan resmi eğitim türüdür. Örneğin, okul eğitimi, üniversite eğitimi gibi.

2. Non-Formal Eğitim: Okul veya üniversite ortamı dışında, ancak belirli bir yapı ve program dahilinde gerçekleştirilen eğitim türüdür. Örneğin, kurslar, seminerler, atölye çalışmaları gibi.

3. İnformal Eğitim: Resmi bir program veya yapı olmadan gerçekleşen, günlük deneyimler, aile veya çevre etkileşimleri gibi yollarla kazanılan eğitim türüdür. Örneğin, aile içinde öğrenilen bilgi ve beceriler, arkadaş çevresiyle yapılan paylaşımlar gibi.

4. Mesleki Eğitim: Bir meslek edinmek veya belirli bir meslekte uzmanlaşmak için verilen eğitim türüdür. Örneğin, teknik okullar, meslek yüksekokulları, çıraklık eğitimi gibi.

5. Uzaktan Eğitim: Fiziksel olarak bir sınıfta bulunma zorunluluğu olmadan, internet veya posta gibi iletişim araçlarıyla gerçekleştirilen eğitim türüdür. Örneğin, online kurslar, video konferanslar, e-öğrenme platformları gibi.

6. Sürekli Eğitim: Mevcut bilgi ve becerileri güncel tutmak, yeni bilgiler edinmek için verilen eğitim türüdür. Özellikle iş dünyasında gelişen teknolojiler ve değişen iş taleplerine uyum sağlamak amacıyla kullanılır.

7. Özyönlendirici Eğitim: Bireyin kendi kendini yetiştirmesi ve öğrenmesi için girişimlerde bulunduğu eğitim türüdür. Birey, kendi ilgi alanlarına yönelik kaynaklar kullanarak bilgi ve beceri edinmeye çalışır.

Bu eğitim türleri, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre farklılık gösterir ve çeşitli eğitim kurumları veya kuruluşlar tarafından sunulabilir.