Eğitimde öğrencinin rolü nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 66 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    66

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Öğrencinin eğitimdeki rolü, aktif bir katılımcı olarak öğrenme sürecine katılmasıdır. Öğrenciler, öğretmenlerinin sunduğu bilgileri dinlerken not almak, tartışmalarına katılmak ve ödevlerini tamamlamak için araştırma yapmak gibi görevleri yerine getirirler. Ayrıca, öğrencilerin kendileri için hedefler belirlemesi, motivasyonu yüksek tutması ve öğrenme sürecine olumlu bir yaklaşım sergilemesi de önemlidir. Öğrenciler, eğitimde kendilerini geliştirmek ve öğrenmek için sürece aktif bir şekilde katkıda bulunarak, başarıyı elde etme yolunda daha etkili bir rol üstlenirler.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

Ayrıca öğrencilerin eğitim sürecinde öğretmenlerinden yardım istemeleri ve öğrenme ihtiyaçlarının farkında olmaları da önemlidir. Öğrenciler, öğrenme ihtiyaçlarını belirleyip bunları iletmek suretiyle, öğretmenleriyle işbirliği içinde çalışarak daha verimli bir öğrenme süreci oluşturabilirler.

Ayrıca, öğrencilerin yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerileri geliştirmesi de eğitimdeki rolünü etkiler. Öğrenciler, öğrenme sürecinde öğrenilen bilgi ve becerileri kullanarak yeni fikirler üretme ve sorunları eleştirel bir şekilde analiz etme becerilerini geliştirirler.

Sonuç olarak, öğrencilerin eğitimdeki rolü, öğrenme sürecinin aktif bir katılımcısı olarak öğretmenleri ile işbirliği yapmak, öğrenme ihtiyaçlarını belirlemek, yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerini kullanmak ve öğrenme sürecine olumlu bir yaklaşım sergilemek olarak özetlenebilir.

Lisa111

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 May 2020
7
1,134
78

İtibar Puanı:

Öğrencinin rolü, kendi öğrenme sürecinde aktif bir katılımcı olmaktır. Öğrenciler, dersleri dinleyerek değil, aynı zamanda not alarak, düşüncelerini ifade ederek ve sorular sorarak aktif bir şekilde öğrenirler. Öğrenciler ayrıca kendi öğrenme hedeflerini belirler, öğrenme materyalini değerlendirir ve planlarını yaparlar. Öğrenciler ayrıca, öğretmenleri ve arkadaşları ile birlikte çalışarak işbirliği yaparlar ve sorumluluk alırlar. Sonuç olarak, öğrencilerin rolleri, öğrenme sürecinde aktif bir şekilde katılmaktır.

Sensiz Olmaz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2020
8
853
78

İtibar Puanı:

Öğrencinin rolü, eğitim sürecinde özgür düşünme, araştırma, öğrenme, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözme, işbirliği yapma, iletişim kurma ve liderlik becerileri gibi bir dizi beceriyi geliştirmektir. Öğrenciler, öğretmenlerinin rehberliğinde, öğrenmek için kendi iradeleriyle çalışmalı, öğrenmeye açık ve meraklı olmalıdır. Ayrıca, öğrenciler öğrendiklerini güncel hayatla ilişkilendirmeli, kendilerini ve toplumu keşfetmeli ve sosyal sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmeye çalışmalıdırlar.

BeckyStola

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Ara 2020
25
3,911
78

İtibar Puanı:

Eğitimde öğrencinin rolü, kendilerine sunulan öğrenme fırsatlarından yararlanmak, aktif bir şekilde öğrenmek ve öğrendiklerini hayatta kullanmak için hazırlanmaktır. Öğrenciler, öğretmenlerin yönlendirmesi ve rehberliği altında, sorumluluklarını yerine getirmeli, derslere hazırlıklı gelmeli, katılımcı bir şekilde sınıfta tartışmalara katılmalı ve öğrenme sürecinde belirli bir disiplin ve özveriyle çalışmalıdırlar. Öğrencilerin işbirliği, özgüven, öz-yönetim ve öz-denetim gibi sosyal ve duygusal becerileri geliştirmeleri de eğitimde önemli bir rol oynamaktadır.

TeknoTornado

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
21
111
28

İtibar Puanı:

Eğitimde öğrencinin rolü aktif bir katılımcı olmaktır. Öğrenci, öğrenme sürecinde rolü gereği aktif olarak sorumluluk alır, öğrenmeye karşı istekli ve meraklı olur. Öğrenci, eğitim sürecinin bir parçası olarak öğrenme hedeflerini belirler, öğrenme materyallerini kullanır, sorular sorar, tartışmalara katılır ve seçenekler arasından en uygun olanları seçer. Öğrenci, kendi öğrenme biçimini tanımlar, yenilikçi düşünme becerilerini geliştirir ve düşünme süreçlerini sorgular. Bunun yanı sıra öğrenci, eleştirel düşünme becerileri geliştirir, kendi öğrenme ilerlemelerini izler ve değerlendirir, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-öğrenci etkileşimlerinde etkin olarak yer alır. Özetle, öğrencinin rolü, eğitim sürecinde aktif bir katılımcı olup, kendi öğrenme sürecini taahhüt etmek ve gerektiğinde değiştirmek, öğrenme materyallerini kullanmak, eleştirel düşünme becerileri geliştirmek ve işbirliği yapmaktır.

Ceyhun Güneş

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
26
179
28

İtibar Puanı:

Eğitimde öğrencinin rolü, aktif öğrenme sürecine katılımını sağlamak, bilgi ve becerilerini geliştirmek için çaba göstermek ve kendini geliştirmek için istekli olmaktır. Öğrenciler, öğrenme sürecinde sorumluluk almalı, öğretmenle ve diğer öğrencilerle etkin bir şekilde iletişim kurmalı ve katılım sağlamalıdır. Ayrıca, öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmesi, taraf tutmadan eleştirel düşünme ve analitik becerilerini kullanması, yaratıcı düşünmeyle sorunlara çözüm üretmesi önemlidir. Öğrenciler ayrıca özgüvenli olmalı, başkalarıyla işbirliği yapabilme yeteneğini geliştirmeli ve öğrenme sürecine aktif olarak katılarak bilgiyi anlamlandırmalıdır.