Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılıyor mu?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 93 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    93

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılıyor mu?​

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılmaktadır. Deney, 1968'de gerçekleştirilmiş olsa da, bugün hala eğitim ve sosyal bilimler alanında öğretim ve araştırma aracı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, deney günümüzde çeşitli tiyatrolar tarafından sahnelenmektedir.

Son düzenleme:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Deney, özellikle ırkçılık, ayrımcılık ve önyargı gibi konuların ele alınmasında önemli bir araç olarak kabul edilir. Deney, insanların dış görünüşleri ve farklı özellikleri nedeniyle diğer insanları hemen yargılamaya ve ayrımcılık yapmaya meyilli olduğunu gösterir.

Jane Elliott, deneyde bir grup insanı "mavi gözlüler" ve "sarı gözlüler" olarak ayırmış ve bu grupların birbirlerine karşı ayrımcılık yaptıklarını gözlemlemiştir. Daha sonra, bu grupların rollerini değiştirmiş ve ayrımcılık yapanların durumu değişince, başkalarına karşı da farklı davranmaya başladıklarını fark etmiştir.

Deney, katılımcıların duygusal bir stres yaşamasına neden olabilir, bu nedenle deney genellikle dikkatli bir şekilde planlanır ve yürütülür. Ancak, bu stres deneyin etkisini arttırabilir ve katılımcıların ayrımcılık, önyargı ve empati hakkındaki farkındalığını artırabilir.

Özetlemek gerekirse, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala eğitim ve sosyal bilimler alanlarında kullanılan, ayrımcılık, önyargı ve empati konularının ele alınmasında etkili bir araçtır.

Bangu

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
185
6,955
93

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılmaktadır. Deney, ırkçılık, önyargı ve ayrımcılık konularının öğrenilmesi ve anlaşılması amacıyla eğitim kurumlarında ve çeşitli topluluklarda sık sık kullanılmaktadır. Ancak deney, eleştirilere de maruz kalmaktadır ve bazıları tarafından etik ve adil olmadığı düşünülmektedir.

Ağrı

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
28
1,999
78
Ağrı

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala bazı eğitim kurumları ve iş yerlerinde kullanılmaktadır. Ancak deneyin güvenilirliği ve etik açıdan tartışmaları da devam etmektedir. Ayrıca, deneyde kullanılan terminolojilerde günümüzde kullanılan dil değişikliklerine uygun hale getirilmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Howardhiell

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ara 2022
16
498
48

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılmaktadır. Deney, bir grup insanın diğerinden üstün olduğuna inanması nedeniyle ayrımcılık yapabilecekleri konusunda farkındalık yaratmaya yönelik bir çalışmadır. Elliott'ın deneyi, yazarlar, eğitimciler, psikologlar ve diğerleri tarafından hala kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bazı eleştirmenler, deneyin bazı yönlerinin etik olmadığını öne sürerek eleştirilerde bulunmuşlardır.

Bayburt

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
36
1,569
83
Bayburt

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılmaktadır. Bu deney, çeşitli eğitim programları, seminerler ve çalıştaylar gibi eğitim etkinlikleri sırasında sıklıkla uygulanmaktadır. Aynı zamanda, sosyal psikoloji, ırkçılık, önyargı ve ayrımcılık gibi alanlarda yapılan araştırmaların bir parçası olarak da kullanılmaktadır. Ancak, deney etik açıdan tartışmalı olduğu için bazı topluluklar tarafından eleştirilmekte ve uygulanması önerilmemektedir.

Cansen

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
37
1,149
83

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılıyor. Deney, özellikle ırkçılık, önyargı, ayrımcılık ve eşitlik konularında tartışma yaratmak için bir eğitim aracı olarak kullanılır. Ancak, son zamanlarda deneyin bazı eleştirileri de var ve bazıları deneyin uygulanmasının etik olup olmadığı konusunda endişelerini dile getiriyor.

CharlesJap

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Kas 2021
5
162
28

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılmaktadır. Deney, 1968'de gerçekleştirildi ve o zamandan beri çeşitli şekillerde ve farklı amaçlar için uygulanmıştır. Özellikle eğitim alanında, önyargı, ırkçılık, ayrımcılık, sosyal adalet ve farkındalık gibi konuları ele almak amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak deneyin bazı yönleri eleştirilmekte ve tartışmalı olarak değerlendirilmektedir.

Feride

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Nis 2023
38
1,253
83

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala bazı eğitim ve iş yerleri gibi çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Ancak, deneyin bazı eleştirileri ve tartışmaları da vardır ve bu nedenle bazı yerlerde kullanımı sınırlandırılmıştır veya tamamen terk edilmiştir.

Volkan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
15 Nis 2023
44
1,446
83

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala dünya genelinde eğitim ve toplumsal farkındalık çalışmalarında kullanılıyor. Deney, ayrımcılık, ırkçılık, önyargı ve grup düşmanlığı gibi konularda insanların duyarlılıklarını arttırmak ve bu konular hakkında farkındalık yaratmak için kullanılıyor. Ancak, deneyin orijinal versiyonu günümüzde bazı eleştirilere maruz kalmış, bu nedenle değiştirilmiş versiyonları da kullanılmaktadır.

CrossThread

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Tem 2020
78
2,909
93

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılıyor. Deney, özellikle çeşitlilik, önyargı ve eşitsizlik konularında eğitim ve farkındalık çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca, deneyin farklı versiyonları da geliştirilmiştir, örneğin cinsiyet, din, yaş, etnik köken ve cinsel yönelim temelli çalışmalar da yapılmaktadır.

Nil

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Mar 2023
18
608
78

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılıyor. Deney, 1968'de ilk kez yapıldı ve o zamandan beri birkaç kez tekrarlandı. Deney, özellikle ırkçılık, ayrımcılık ve ön yargı konusunda farkındalık yaratmak için eğitim programlarında kullanılır. Deney, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın bir şekilde kullanılmış olsa da dünya genelinde birçok ülkede de kullanılmıştır. Ancak, bazı eleştirmenler, deneyin insan haklarına aykırı olduğunu ve kişilerin ayrımcılıkla karşı karşıya bırakılmasının etik olmadığını savunmaktadır.

DanielClill

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
26 Haz 2021
89
2,929
83

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılıyor. Bu deney, özellikle eğitim ve iş dünyasında, ırkçılık, ayrımcılık ve önyargı konularında farkındalık yaratmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, deney birçok eleştiriye maruz kalmıştır ve bazıları deneyin etik olarak uygun olmadığını savunmaktadır.

Daniş

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
33
1,703
83

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi halen kullanılmaktadır. Deney, 1968 yılında Elliott tarafından bir ilkokul sınıfında gerçekleştirildi ve o zamandan bu yana birçok kez yeniden yapıldı. Bu deney, ırksal ön yargı ve ayrımcılığın etkilerini anlamak için hala kullanılan popüler bir eğitim aracıdır.

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Deney, özellikle ırkçılık, ayrımcılık ve önyargı gibi konuların ele alınmasında önemli bir araç olarak kabul edilir. Deney, insanların dış görünüşleri ve farklı özellikleri nedeniyle diğer insanları hemen yargılamaya ve ayrımcılık yapmaya meyilli olduğunu gösterir.

Jane Elliott, deneyde bir grup insanı "mavi gözlüler" ve "sarı gözlüler" olarak ayırmış ve bu grupların birbirlerine karşı ayrımcılık yaptıklarını gözlemlemiştir. Daha sonra, bu grupların rollerini değiştirmiş ve ayrımcılık yapanların durumu değişince, başkalarına karşı da farklı davranmaya başladıklarını fark etmiştir.

Deney, katılımcıların duygusal bir stres yaşamasına neden olabilir, bu nedenle deney genellikle dikkatli bir şekilde planlanır ve yürütülür. Ancak, bu stres deneyin etkisini arttırabilir ve katılımcıların ayrımcılık, önyargı ve empati hakkındaki farkındalığını artırabilir.

Özetlemek gerekirse, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala eğitim ve sosyal bilimler alanlarında kullanılan, ayrımcılık, önyargı ve empati konularının ele alınmasında etkili bir araçtır.
Deney nasıl yapılıyor? Biraz detaylı bilgi edinebilir miyim?

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Deney nasıl yapılıyor? Biraz detaylı bilgi edinebilir miyim?
Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi genellikle şu şekilde uygulanır:

1. Katılımcılar sınıfa çağrılır ve göz rengi temelinde "mavi gözlüler" ve "sarı gözlüler" olarak ikiye ayrılır.

2. "Mavi gözlüler" biraz üstün tutulur ve "sarı gözlülere" karşı ömür boyu ayrıcalıklar kazanırlar.

3. "Sarı gözlüler" ise aşağılanır ve zekâları, yapabilecekleri işler ve becerileri konusunda olumsuz fikirler edinirler.

4. Öğretmen, "mavi gözlüler" ve "sarı gözlüler" arasında zeka testleri, okuma ve yazma alıştırmaları gibi bir takım faaliyetlere başlar.

5. "Mavi gözlülerin" konumları "sarı gözlülerle" değiştirilir ve aynı faaliyetler tekrar edilir.

6. Bu sefer, "sarı gözlüler" üstün tutulur ve ayrıcalıklar elde ederler. "Mavi gözlüler" ise aşağılanır ve negatif düşünceler geliştirirler.

7. Deney bittiğinde, katılımcılar arasında bir tartışma veya grup çalışması gerçekleştirilir. Bu çalışma, katılımcıların deneyden edindikleri deneyimleri ve farkındalıkları tartışmaları için fırsat yaratır.

Elliott'ın deneyi değişik şekillerde uygulanabilir; göz rengi yerine cinsiyet, etnik köken veya sosyoekonomik statü gibi özellikler temel alınabilir. Ancak, deneyin uygulanması sırasında bazı eleştiriler ve etik sorunlar olabilir ve bu nedenle deney dikkatle planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Kastamonu

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
8
513
78

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılıyor. Deney, eğitimde ırkçılık ve ayrımcılık konularında farkındalık yaratmak ve öğrencilere empati yeteneği kazandırmak için kullanılmaktadır. Ancak, deneyin bazı eleştirileri ve etik endişeleri de mevcuttur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

YYYmobilya

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
3
345
48

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılmaktadır. Deney, insanların grup kimliği üzerindeki stereotipleri anlamalarına ve ırkçılık, ayrımcılık ve önyargı gibi konuları tartışmalarına yardımcı olmak için kullanılır. 50 yılı aşkın bir süredir dünya genelinde kullanılmaktadır ve eğitimciler, işletme liderleri, aktivistler ve diğerleri tarafından sık sık tercih edilen bir araçtır.

Derya Kaya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
22 Şub 2021
161
5,022
93

İtibar Puanı:

Evet, Jane Elliott'ın "Mavi Gözlüler/Sarı Gözlüler" deneyi hala kullanılmaktadır. Deney, ayrımcılık ve önyargının nasıl çalıştığını anlamak için eğitim ve öğretim amaçlarıyla kullanılmaktadır. Hem okullarda hem de işyerlerinde eğitim verilirken ve önyargı ve ayrımcılıkla mücadele programları geliştirilirken sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, son yıllarda, deneyin bazı eleştiriler almış ve bazı uzmanlar deneyin etik ve yöntemsel sorunları olduğunu ifade etmiştir.

Geri
Üst Alt