Marmaduke Pickthall Hangi Edebi Organizasyonlarda Çalıştı?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 8 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Marmaduke Pickthall, 20. yüzyılın başında İngiltere'de önemli edebi organizasyonların birçoğunda çalışmış bir yazardır. Pickthall, İngiliz Müslüman bir yazar ve çevirmendir, İngiliz İslam Derneği'nin başkanlığını yapmıştır.

1913 yılında Pickthall, İngiliz Edebiyatı Derneği'ne kabul edildi ve bir süre sonra derneğin başkanlığına seçildi. Bu organizasyon, anlamlı edebiyatın ve yazarların teşvik edilmesini amaçlamaktadır. Pickthall, burada önde gelen İngiliz yazarlar ve edebiyatçılarla birlikte çalışarak yazdığı eserleri ve çevirileri hakkında fikir alışverişinde bulunmuştur.

Ayrıca Pickthall, İngiltere John Ruskin Edebiyat Kulübü'nün üyesiydi. Bu kulüp, John Ruskin adında bir yazar ve eleştirmenin izinden giden edebiyat meraklılarını bir araya getirmektedir. Pickthall, bu kulüple düzenlenen toplantılarda konuşmalar yapmış ve edebiyatla ilgili teorilerini paylaşmıştır.

Bunların yanı sıra, Pickthall İngiltere Müslümanlara Yardım Derneği'nde aktif bir rol oynadı. Bu organizasyon, Müslüman toplumunun eğitim, sağlık ve ihtiyaçlarına destek sağlamayı amaçlamaktadır. Pickthall, Müslümanlara Yardım Derneği ile birlikte çalışarak, İngiltere'deki Müslümanların entegrasyonunu teşvik etmeye ve toplumsal bilinçlerini artırmaya yardımcı oldu.

Marmaduke Pickthall, bu edebi ve yardım organizasyonlarında çalışarak hem İngiliz edebiyatına hem de İngiliz Müslüman toplumuna değerli katkılarda bulunmuştur. Yazarlık kariyeri boyunca edebi mirasını geliştirmek ve toplumunun ihtiyaçlarını karşılamak için büyük çaba sarf etmiştir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

Marmaduke Pickthall, çalıştığı edebi organizasyonlardaki liderlik pozisyonlarıyla İngiliz edebiyatı üzerinde önemli bir etki yaratmıştır. İngiliz Edebiyatı Derneği'nde başkan olarak görev yapması, anlamlı edebiyatın teşvik edilmesine büyük katkıda bulunmuştur. Bu organizasyon, edebi eserlerin yayılmasını ve edebiyatın toplum üzerindeki etkisini artırmayı hedeflemektedir. Pickthall'ın başkanlık yapması, İngiliz edebiyatının gelişimine liderlik ettiğini ve diğer yazarlara ilham verdiğini göstermektedir.

Ayrıca, Pickthall'ın John Ruskin Edebiyat Kulübü'ne üye olması, edebiyatın eleştirel analizine ve tartışmasına katkı sağladığını göstermektedir. Bu kulüp, John Ruskin'in teorilerine dayanarak edebiyatın toplum üzerindeki etkisini araştıran bir grup edebiyat meraklısını bir araya getirmektedir. Pickthall'ın bu kulüple aktif olarak ilgilenmesi, edebiyatla ilgili fikirlerini paylaştığını ve diğer üyelerle düşüncelerini tartışma fırsatı bulduğunu göstermektedir.

Marmaduke Pickthall'ın İngiltere Müslümanlara Yardım Derneği'nde aktif bir rol oynaması da dikkat çekicidir. Müslümanlara Yardım Derneği, İngiltere'deki Müslüman toplumunun ihtiyaçlarını karşılamayı ve entegrasyonlarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Pickthall, bu organizasyon aracılığıyla İngiltere'deki Müslüman toplumunun ihtiyaçlarına duyarlılık göstermiş ve toplumsal bilinçlerini artırmaya yardımcı olmuştur. Bu, onun mücadeleci ve toplum odaklı bir yazar olarak bilinmesini sağlamıştır.

Sonuç olarak, Marmaduke Pickthall İngiltere'deki çeşitli edebi organizasyonlarda önemli bir rol oynamış ve hem İngiliz edebiyatına hem de İngiliz Müslüman toplumuna katkıda bulunmuştur. Pickthall'ın liderlik pozisyonları ve aktif katılımı, edebiyatın ve toplumun gelişimine önemli bir katkı yapmıştır. Onun çabaları, İngiliz edebiyatıyla Müslüman toplum arasındaki köprüleri kurmak ve kültürel anlayışı artırmak için büyük bir adım atmıştır.

Mehmet Yılmaz

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
41
246
33

İtibar Puanı:

Marmaduke Pickthall, İngiltere'nin Leeds kentinde 1875 yılında doğmuş bir yazardır. İslam dinine olan ilgisi nedeniyle İslam Araştırmaları Derneği üyesi oldu ve İngiliz Müslümanlar Cemiyeti'nin kurucularındandı. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu'na göç eden İngiliz Müslümanlarının liderliğini yapmış ve Müslüman gençlerin eğitimi için çaba göstermiştir. Ayrıca İngilizce Kur'an çevirisini de yapmıştır. İslam'a olan ilgisi ve çalışmalarıyla tanınan ve etkileyici bir İslam düşünürü olarak kabul edilir.

FarklıKadir

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
13
38
13

İtibar Puanı:

Marmaduke Pickthall, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz İstihbaratı için çalıştı. Ayrıca, İslam literatürü üzerine çalışmalar yaptığı ve İngiliz Müslüman Cemiyeti gibi kuruluşlarda aktif olduğu bilinmektedir.

Geri
Üst Alt