Marmaduke Pickthall Hangi Üniversitelerde Öğretim Üyesi Oldu?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 12 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    12

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Marmaduke Pickthall, 1875 yılında İngiltere'de doğmuş bir İngiliz yazardır. Kendisi, İngiliz edebiyatına ve İslam tarihine olan derin ilgisiyle tanınır. Pickthall, İslam'ı biçimsel eğitimi olmayan bir Müslüman olarak kabul etmiş ve İslam dinini daha iyi anlayabilmek için Arapça'yı öğrenmeye karar vermiştir.

Marmaduke Pickthall, Oxford Üniversitesi'nin ünlü Eton Koleji'nde eğitim görmüştür. Burada edebiyat ve dilbilimine olan ilgisi artmış ve İngilizce ve Arapça dilinde ustalaşmıştır. Ardından Mısırdaki Al-Azhar Üniversitesi'ne giderek Arap dili ve edebiyatı alanında yüksek lisans yapmıştır. Bu dönemde İslam dini ve İslam dünyasıyla ilgili derinlemesine çalışmalar yapmıştır.

Öğrenim hayatının ardından Pickthall, Madrasa-i İslamiye adlı bir okulda İslam tarihini öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde Arapça profesörü olarak görev almıştır. Bu dönemde İngilizce ve Arapça'da çok sayıda yayın yapmış ve bilimsel makaleler kaleme almıştır. Özellikle Kur'an'ı İngilizce'ye çevirmesi ve İslam dini hakkında yazdığı eserlerle tanınmıştır.

Marmaduke Pickthall, üniversitelerdeki akademik hayatının yanı sıra, İslam dünyasında reform ve modernizasyon çalışmalarına da katılmıştır. Özellikle İslam'ın Batı değerlerine uygunluğunu savunmuştur. Zamanının ötesinde olan fikirleri ve çalışmalarıyla, İslam dünyasında birçok kişiye ilham olmuş ve saygı kazanmıştır.

Marmaduke Pickthall'ın üniversitelerdeki öğretim üyeliği, sadece bir akademik kariyer olarak değil, aynı zamanda İslam'ı Batı dünyasına anlatma çabaları ve İslam dünyasında reform yapmak için yürüttüğü çalışmalardan dolayı da önemlidir. O, İngiliz yazarı olmasına rağmen, İslam'ın doğru bir şekilde anlaşılması ve temsil edilmesi için özverili bir şekilde çalışmıştır.

Sonuç olarak, Marmaduke Pickthall, İngilizce ve Arapça'da ustalaşmış bir yazar ve akademisyendir. Üniversitelerdeki öğretim üyeliği ve İslam dünyasıyla ilgili çalışmaları, onu İslam'ın Batı dünyasına doğru bir şekilde tanıtılmasında ve İslam dünyasında reform yapılmasında önemli bir figür haline getirmiştir. Onun mirası, bugün hala okunan ve değer verilen birçok eseriyle yaşamaktadır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,370
113

İtibar Puanı:

Marmaduke Pickthall, 1875 yılında İngiltere'de doğmuş bir İngiliz yazardır. Kendisi, İngiliz edebiyatına ve İslam tarihine olan derin ilgisiyle tanınır. Pickthall, İslam'ı biçimsel eğitimi olmayan bir Müslüman olarak kabul etmiş ve İslam dinini daha iyi anlayabilmek için Arapça'yı öğrenmeye karar vermiştir.

Marmaduke Pickthall, Oxford Üniversitesi'nde eğitim görmüştür. Kendisinin Eton Koleji'nde eğitim gördüğü iddiaları ise doğru değildir. Oxford Üniversitesi'nde edebiyat ve dilbilimi alanında eğitim almış ve özellikle İngilizce ve Arapça dillerinde uzmanlaşmıştır. Ayrıca Mısırdaki Al-Azhar Üniversitesi'nde Arap dili ve edebiyatı alanında yüksek lisans yapmıştır.

Öğrenim hayatının ardından Pickthall, İngiltere'de Madrasa-i İslamiye adlı özel bir okulda İslam tarihini öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde Arapça profesörü olarak görev almış ve burada bir süre ders vermiştir. Ancak Pickthall'ın İstanbul Üniversitesi'nde gerçekten öğretim üyesi olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.

Marmaduke Pickthall, akademik hayatının yanı sıra, İslam dünyasında reform çalışmalarına da katılmıştır. İslam'ın Batı değerlerine uygunluğunu savunan birçok yazı yazmış ve bu konuda konferanslar vermiştir. Ancak, reform çalışmalarında ne kadar etkili olduğu ve hangi üniversitelerde aktif olarak yer aldığı hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.

Yine de, Pickthall'ın İslam dünyasında yazdığı eserler ve katkıları, özellikle Kur'an'ı İngilizce'ye çevirmesiyle tanınmıştır. Onun çalışmaları, bugün hala önemli bir referans olarak kabul edilmektedir. Özellikle İngilizce konuşan Müslümanlar arasında çok popüler olan İngilizce çevirisiyle tanınmıştır.

Sonuç olarak, Marmaduke Pickthall'ın hangi üniversitelerde öğretim üyesi olduğu hakkında tam bir bilgiye sahip değiliz. Ancak, Oxford Üniversitesi'nde eğitim aldığı ve İstanbul Üniversitesi'nde Arapça profesörü olarak görev yaptığı bilinmektedir. Onun İslam dünyasındaki reform çalışmaları ve İngilizce çevirisi, onu İslam'ın Batı dünyasına tanıtılmasında önemli bir figür haline getirmiştir. Bugün hala okunan ve değeri bilinen eserleriyle birçok kişiye ilham olmaktadır.

UnbreakableGuard

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
10
60
13

İtibar Puanı:

Marmaduke Pickthall, 1900 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na yerleşti ve İslam dini ve Arapça üzerine çalışmalar yaptı. İstanbul'a gelmeden önce Cambridge Üniversitesi'nde eğitim aldı. İstanbul'daki Sultan II. Abdulhamid Üniversitesi ve Mekteb-i Mülkiye (Mekteb-i Mülkiye, 1946'da Ankara Üniversitesi'nin temelini oluşturan İlmiye Meslek Okulu'dur) gibi kurumlarda öğretim üyesi olarak çalıştı. Ayrıca İstanbul'da Darülfünun Medresesinde ders verdi.

Geri
Üst Alt