Michael Ernest Sadler Hangi Eğitim Modelini Benimsemiştir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 17 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    17

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Michael Ernest Sadler, eğitim alanında büyük bir isimdir ve eğitimin önemini vurgulayan etkileyici bir makale yazmak için ideal bir konudur. Sadler, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında İngiltere'de eğitim reformunu yönlendiren önemli bir figürdür. 1853 yılında doğan Sadler, Cambridge Üniversitesi'nde eğitim alanında kariyerine başlamış ve 1895-1903 yılları arasında ünlü Oxford Üniversitesi'nde eğitim profesörü olarak görev yapmıştır.

Sadler, eğitimin sıradan bir süreç olmadığının farkındaydı ve her bireyin eşit eğitim fırsatlarına sahip olması gerektiğine inanıyordu. Ona göre, eğitim insanların potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlayan bir araçtır ve toplumun ilerlemesinde önemli bir rol oynar.

Sadler, geleneksel eğitim modeline eleştiriler getirerek bunun yerine öğrenci merkezli bir yaklaşım benimsemiştir. Ona göre, öğrencilerin bireysel yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için fırsatlar sunmalıdır. Eğitim, doğal merak duygusunu ve öğrenme isteğini destekleyerek, öğrencilere aktif katılım sağlamalıdır.

Öğretmenlerin rolü de Sadler için önemliydi. Ona göre, öğretmenler öğrencilerin rehberleri olmalı ve onları motive ederek, öğrenme sürecine aktif bir şekilde katılmalarını sağlamalıdır. Öğrencilere sadece bilgi aktarmakla kalmayıp, onların eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirmelerine de yardımcı olmalıdır.

Sadler, eğitimi sadece akademik başarıya odaklanmakla sınırlamamıştır. Ona göre, eğitim aynı zamanda kişisel ve sosyal gelişimi desteklemelidir. Öğrencilerin karakterlerini ve değerlerini şekillendiren bir süreç olmalıdır. Empati, saygı, sorumluluk gibi değerleri öğretmek ve öğütlemek eğitimin önemli bir parçasıdır.

Sonuç olarak, Michael Ernest Sadler eğitimde öğrenci merkezli bir yaklaşım benimseyen ve eğitimin sadece akademik başarıyla sınırlı olmadığını vurgulayan önemli bir figürdür. Onun fikirleri ve önerileri, günümüz eğitim sisteminin geliştirilmesinde hala büyük bir etkiye sahiptir. Sadler, her bireyin eşit, etkili ve verimli bir eğitim alma hakkına sahip olduğuna inanan bir vizyonerdi. Onun düşünceleri, Türkiye'deki eğitim sisteminin geliştirilmesi için dikkate alınabilecek önemli bir kaynaktır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,376
113

İtibar Puanı:

Michael Ernest Sadler, eğitim alanında yaptığı çalışmalarla ve önerileriyle büyük bir etki yaratmış bir isimdir. Özellikle eğitimin sadece akademik başarıyla sınırlı olmadığını vurgulayan ve öğrenci merkezli bir yaklaşım benimseyen Sadler, eğitimin her birey için eşit fırsatlar sunması gerektiğine inanmıştır.

Sadler, geleneksel eğitim modeline eleştiriler getirerek, öğrencilerin bireysel yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için fırsatlar sunulması gerektiğini savunmuştur. Ona göre, bu şekilde öğrencilerin doğal merak duyguları ve öğrenme istekleri desteklenerek, aktif bir şekilde öğrenme sürecine katılmaları sağlanabilir.

Öğretmenlerin rolü de Sadler için büyük önem taşır. Ona göre, öğretmenler öğrencilerin rehberleri olmalı ve onları motive ederek öğrenme sürecine aktif bir şekilde katılmalarını sağlamalıdır. Sadler, öğretmenlerin sadece bilgi aktarmakla kalmayıp, öğrencilerin eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirmelerine de yardımcı olmalarını önermiştir.

Sadler, eğitimi sadece akademik başarıya odaklanmakla sınırlandırmamıştır. O, eğitimin aynı zamanda kişisel ve sosyal gelişimi desteklemesi gerektiğini düşünmüştür. Öğrencilerin karakterlerini ve değerlerini şekillendiren bir süreç olmalıdır. Empati, saygı, sorumluluk gibi değerleri öğretmek ve öğütlemek, eğitimin önemli bir parçasıdır.

Sadler'ın fikirleri ve önerileri günümüz eğitim sistemi açısından hala önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Özellikle eğitimde öğrenci merkezli bir yaklaşımın benimsenmesi ve bireysel yeteneklerin desteklenmesi konusunda Sadler'ın önerileri göz önüne alınabilir. Türkiye'deki eğitim sisteminin geliştirilmesi için Sadler'ın vizyonundan ilham alınarak, daha etkili ve verimli bir eğitim modeli oluşturulabilir.

MobilyaTakimlari

Emektar Üye
Founder
20 Haz 2019
999
24,427
93

İtibar Puanı:

Michael Ernest Sadler, Eğitim Çalışmaları Komisyonu'nun başkanı olarak görev yapmış ve İngiliz eğitim sisteminin reformu için çalışmıştır. Sadler, İngiliz okullarında halkçı ve demokratik bir eğitim modelini benimsemiştir. Bu modelde, eğitim halkın ihtiyaçlarına yanıt veren pratik becerilerin yanı sıra genel kültürü de içermelidir. Öğrencilerin bireysel yetenekleri ve yetenekleri dikkate alınmalı ve katılımcı bir şekilde kendi öğrenimlerini yönlendirebilmelidirler. Sadler, eğitimde toplumun tüm fertlerinin ihtiyaçlarını karşılayan, eşitlikçi ve adil bir sistem benimsemeyi amaçlamıştır.

ZekaZemin

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
17
152
28

İtibar Puanı:

Michael Ernest Sadler, işçi sınıfı eğitimi, işçi hazırlık eğitimi ve işçi sınıfının eğitimine odaklanan bir eğitim modelini benimsemiştir. Sadler, sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan sosyal sorunlara çözüm bulabilmek ve işçi sınıfının yaşam koşullarını iyileştirebilmek için eğitimin önemli bir araç olduğunu savunmuştur. Ona göre, işçi sınıfının eğitimi, işçilerin meslek becerilerini geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda vatandaşlık bilinci, demokratik değerler ve insan hakları gibi konularda da bilinçlenmelerine yardımcı olmalıdır. Sadler, bu amaçla meslek okulları ve teknik eğitim kurumlarının yanı sıra daha geniş bir yapıda devlet okullarının da işçi sınıfına yönelik eğitim vermesini önermiştir. Bu şekilde işçilerin toplumun diğer kesimlerinden ayrışmadan ve eşit şartlarda eğitim alarak sosyal hareketlilik sağlayabileceklerine inanmıştır.

IsıtmaTutkunu

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
9
27
13

İtibar Puanı:

Michael Ernest Sadler, "derinleşme" eğitim modelini benimsemiştir. Derinleşme eğitim modeli, öğrencilerin sadece bilgiyi ezberlemek yerine anlamalarına, analiz etmelerine ve eleştirel düşünmelerine odaklanır. Bu modelde, öğrencilerin öğrenmeye aktif bir şekilde katılmaları, araştırma yapmaları ve kendi bilgi ve deneyimlerini kullanmaları teşvik edilir. Sadler, İngiltere'deki Karnataka Eyalet Kütüphanesi soruşturmasında bu eğitim modelini savunmuş ve uygulanmasını önermiştir.

Geri
Üst Alt