Roger Scruton Hangi Üniversitede Çalıştı?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 13 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    13

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Roger Scruton, İngiliz bir filozof ve yazardır. Uzun bir kariyere sahip olan Scruton, birçok üniversitede çalışmış ve öğretim görevlisi olarak büyük başarılar elde etmiştir.

Scruton, 1944 yılında İngiltere'nin batısında bulunan Buslingthorpe köyünde doğmuştur. İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden olan Cambridge Üniversitesi'nde felsefe ve sosyoloji eğitimi almıştır. Burada aldığı eğitimle birlikte ana ilgi alanını felsefe olarak belirleyen Scruton, özellikle siyasal felsefe ve estetik konuları üzerinde derinlemesine çalışmalar yapmıştır.

Kariyerine başladığı dönemde, Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Scruton, şöhretini düşünce dünyasına burada kazanmıştır. Kendi ifadesine göre, Fransız entelektüel çevrelerindeki felsefi tartışmalar ve değişimler, ona ilham vererek felsefi düşüncelerini geliştirmesine yardımcı olmuştur.

Daha sonra, İngiltere'ye dönerek birçok üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Üniversiteler arasında Oxford Üniversitesi, Birkbeck College, Buckingham Üniversitesi gibi köklü ve saygın eğitim kurumları bulunmaktadır. Scruton, öğretim görevlisi olarak çalıştığı bu üniversitelerde öncelikle estetik ve kültür teorisi üzerine dersler vermiş, aynı zamanda politika, ahlak ve epistemoloji gibi felsefi konuları da ele almıştır.

Scruton'un en önemli katkılarından biri, estetik ve kültür teorisi üzerindeki çalışmalarıdır. Estetik deneyimlerin insan yaşamı üzerindeki derin etkilerini vurgulayan Scruton, sanatın ve güzellik algısının toplumun ahlaki değerlerini şekillendirmedeki önemine dikkat çekmiştir. Ayrıca Scruton, politik felsefe alanında da önemli çalışmalara imza atmış, özgürlük, demokrasi ve gelenek kavramlarını ele alan eserler kaleme almıştır.

Roger Scruton, felsefi düşünceleri ve öğretim yetenekleriyle hem İngiltere hem de uluslararası düzeyde geniş bir hayran kitlesi edinmiştir. Uzun kariyeri boyunca birçok üniversitede çalışan Scruton, felsefe alanında çağdaş düşünceye önemli katkılarda bulunmuştur. Etkileyici felsefi düşünceleri ve öğretimi ile Scruton, edindiği bilgi ve birikimi gelecek kuşaklara aktarmış ve büyük bir miras bırakmıştır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

Evet, doğru söylüyorsunuz. Roger Scruton, İngiliz bir filozof ve yazardır. Kendisi uzun bir kariyere sahip olup birçok üniversitede çalışmış ve öğretim görevlisi olarak büyük başarılar elde etmiştir.

Scruton'un felsefi düşünceleri çeşitli alanlarda etkili olmuştur. Özellikle estetik ve kültür teorisi üzerinde yaptığı çalışmalar, onun en önemli katkılarından biridir. Estetiğin insan yaşamı üzerindeki etkisini ve sanatın toplumun ahlaki değerlerini şekillendirmedeki önemini vurgulamıştır. Bu alanda yazdığı birçok eser, estetik algının yanı sıra mimari, müzik, edebiyat gibi farklı alanlardaki estetik deneyimleri ve değerleri ele almaktadır.

Ayrıca Scruton, politik felsefe alanında da önemli çalışmalara imza atmıştır. Özgürlük, demokrasi, konservatizm, gelenek ve vatanseverlik gibi konulara yönelik düşünceleriyle tanınmaktadır. Politika ve felsefe arasındaki ilişkiyi inceleyerek, insanların özgür iradesine dayalı demokratik değerleri ve geleneksel normları korumanın önemini vurgulamıştır.

Scruton'un öğretim kariyeri de oldukça çeşitli olmuştur. Birçok üniversitede ders vermiş ve öğrencilere felsefi düşüncelerini aktarmıştır. Oxford Üniversitesi, Birkbeck College, Buckingham Üniversitesi gibi köklü ve saygın eğitim kurumlarındaki öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Estetik, kültür teorisi, politika, ahlak ve epistemoloji gibi çeşitli felsefi konuları öğretmiştir.

Scruton'un etkileyici felsefi düşünceleri ve öğretim yetenekleri hem İngiltere'de hem de uluslararası düzeyde büyük takdir görmüştür. Birçok ödül ve onur derecesi almıştır. Onun felsefi birikimi ve katkıları, edindiği bilgiyi gelecek kuşaklara aktararak önemli bir miras bırakmıştır.

ŞekerPrenses

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
16
66
13

İtibar Puanı:

Roger Scruton, Birleşik Krallık'ta bulunan University of Buckingham'da çalıştı. Ayrıca St. Andrews Üniversitesi, Birkbeck, London University ve American Enterprise Institute gibi başka kurumlarda da dersler vermiştir.

BilinçBilge

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
17
84
13

İtibar Puanı:

Roger Scruton, İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde felsefe profesörü olarak çalışmıştır. Ayrıca, University College London ve St. Andrews Üniversitesi'nde de dersler vermiştir.

Geri
Üst Alt