Takıntılarla yaşayan kişilerin çevresindekiler nasıl yardımcı olabilirler?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 112 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    112

Gelincik06

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
17 May 2020
39
7,286
83

İtibar Puanı:

1. Anlamaya çalışın: Takıntılarla yaşayan kişilerin ne yaşadığını anlamaya çalışın. Empati kurmak ve onlara destek olmak için sorular sorun ve konuşun.

2. Yargılamayın: Takıntılar, mantıklı sebepleri olmayan tekrarlayan düşünceler veya davranışlardır. Siz veya başkaları tarafından yargılanmak ve eleştirilmek, bu kişilerin kendilerini daha da kötü hissetmelerine neden olabilir.

3. Sabırlı olun: Takıntılar uzun sürebilir ve zor olabilir, bu nedenle sabırlı olun ve bu kişilerin ne kadar uğraştıklarını fark edin. Suçlamayın ya da zorlayarak yardım etmeye çalışmayın.

4. Destekleyin: Takıntılarla yaşayan insanlar genellikle yalnız hissederler, bu nedenle onlara destek olun. Konuşun, zaman ayırın, birlikte aktiviteler yapın. Ayrıca tedavi veya terapi konusunda yardımcı olmaları için gerekli kaynakları sunun.

5. Sinirli ya da telaşlı davranmayın: Takıntılı kişiler, çoğu zaman aniden sinirlilik yaşayabilir veya korku ve endişe hissedebilirler. Sakin kalın ve olabildiğince rahat bir ortam sağlayın.

6. Yardım alın: Takıntılarla yaşayan kişilerle nasıl konuşacağınız konusunda yardım alabilirsiniz. Psikologlar ve terapistler, bu tür durumlarla başa çıkmak için etkili yollar hakkında pratik öneriler sunabilirler.

Zinet

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
22
661
78

İtibar Puanı:

Takıntılarla yaşayan kişilerin çevresindekiler, onlara şu şekilde yardımcı olabilirler:

1. Empati kurun: Takıntıları olan bir kişinin hissettiklerini anlamaya çalışın ve onu anladığınızı hissettirin. Ona geçerli bir nedeni olmayan kaygıları olduğunu söylemeyin ve onun duygularını önemseyin.

2. Destek olun: Takıntılarla yaşayan kişilere destek olmak çok önemlidir. Onlara yol gösterin, ihtiyaç duydukları zaman yanlarında olun ve gerektiğinde profesyonel yardım almaları konusunda teşvik edin.

3. Sıklıkla kontrol etmeyin: Takıntıları olan kişiler genellikle sık sık kontrol etme eğilimindedirler. Bu nedenle, sizin de onları sık sık kontrol etmeniz takıntılarını artırabilir. Bu yüzden, onların işlerine karışmamaya özen gösterin.

4. Sabırlı olun: Takıntıları olan kişilerin iyileşmesi zaman alabilir. Sabırlı olun ve onlara zaman tanıyın. Onların yanında olduğunuzu hatırlatın ve destek olmaya devam edin.

5. Çevreyi düzenleyin: Takıntıları olan kişilerin çevresi düzenli olmalıdır. Bu nedenle, evlerinin, iş yerlerinin veya diğer alanların düzenli olduğundan emin olun. Düzen biraz olsun takıntıları azaltabilir.

SteveSep

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Eki 2022
11
341
48

İtibar Puanı:

Takıntılarla yaşayan kişilerin çevresindekiler şu yollarla yardımcı olabilirler:

1. Anlayışlı olun: Kişinin takıntılarına karşı anlayışlı ve sabırlı olmak onun için çok önemlidir.
2. Kritik olmayın: Eleştirel veya değerlendirici tutumlar, kişinin takıntılarının artmasına neden olabilir. Bu nedenle, eleştirmeden konuşun.
3. Destekleyin: Kişinin tedavi arayışında olduğunda onu destekleyin. Tedaviye itiraz etmeyin veya asla zorlamayın.
4. Yardım isteyin: Kişinin profesyonel yardıma ihtiyacı olduğunda uzmanları aramaları için teşvik edin.
5. Stresi azaltın: Kişinin stresini azaltacak aktiviteler yapması için önerilerde bulunun, dinlendirici bir aktivite veya egzersiz, meditasyon veya masaj gibi aktiviteler önerin.
6. Muhtemel tetikleyicileri önleyin: Kişinin tetikleyici faktörlerini belirlemede yardımcı olun ve bu faktörleri önlemek için birlikte çalışın.
7. Sabırlı ve anlayışlı olun: Takıntıların tedavisi uzun ve zorlu bir işlemdir. Kişiye sabırlı ve özverili bir şekilde destek sağlayın.

İmer

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
75
2,401
83

İtibar Puanı:

1. Anlayışlı olun: Takıntılarla yaşayan bir kişinin önemli olan şeyleri tekrarlayarak yapması ve kontrol etmesi alışkanlıklarıdır. Bu davranışlar kişi için rahatlatıcı ve gereklidir. Etrafındaki insanlar anlayışlı olmalı ve bu davranışların sonucunda ortaya çıkan kaygıyı azaltmaya çalışmalıdır.

2. Sabırlı olun: Takıntılarla yaşayan bir kişinin takıntılarının çözülmesi zaman ve sabır gerektiren bir süreçtir. Etrafındaki kişiler bu süreçte sabırlı olmalı ve kişinin ihtiyacı olan zamanı, destek vermek ve yardımcı olmak için kullanmalıdır.

3. Destek sağlayın: Takıntılarla yaşayan bir kişinin tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kişinin profesyonel yardım alması en iyisidir. Etrafındaki insanlar kişinin bu konuda yardım alması konusunda cesaretlendirmeli ve desteklemelidir.

4. Sınırlar belirleyin: Takıntılarla yaşayan bir kişi tarafından istenmeyen bir davranış veya talep olduğunda, sağlıksız alışkanlıklarını kabul etmeyin veya onu suçlamayın. Bunun yerine, etkili bir şekilde sınırlar belirleyin, açık bir şekilde ifade edin ve gerektiğinde onlara yardımcı olun.

5. Yardım önerin: Takıntılarla yaşayan bir kişi hastalığının farkında değil veya yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmiyor olabilir. Kişiye yardımcı olmak için, yardım önerin ve onları destekleyin. Tedavi süreci boyunca sıcak ve samimi bir yaklaşım sergileyin.

6. Kendisine bir hobi edinme konusunda teşvik edin: Takıntılarını rahatlatmak ve kontrol etmek için ayrılmış olan aynı davranışlar sıkıcı olduğunda, kişinin yeni bir hobi veya aktivite edinmesi yardımcı olabilir. Etrafındaki kişiler onlara yeni ilgi alanları keşfetmelerine yardımcı olabilir.

Ulualp

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
29
879
78

İtibar Puanı:

1. Sabırlı olun: Kişinin takıntılarıyla başa çıkmak zor olabilir. Sabırlı ve anlayışlı olmak, kişiye güçlü bir destek olacaktır.

2. Kendisi hakkında bilgi edinin: Kişinin takıntıları ve sorunları hakkında bilgi edinmek, ona nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

3. Yardım aramak için cesaretlendirin: Bir psikolog ya da terapist gibi profesyonellerden yardım almak konusunda cesaretlendirin.

4. Ona destek verin: Kişinin takıntılarından kurtulma sürecinde, yanında olmak ve onu desteklemek önemlidir.

5. Takıntılarına değil kişiliğine odaklanın: Kişinin takıntılarına odaklanmaktan kaçının. Onun kişiliğinin ötesine bakın ve kendisini başka konularda dikkatini dağıtarak mutlu etmeye çalışın.

6. Olumlu düşünmeye teşvik edin: Kişinin kaygılarının üstesinden gelmesine yardımcı olmak için, olumlu düşünmeye teşvik edin. Kişiye, endişelerini pozitif bir şekilde ele almayı öğretin.

7. Günlük aktivitelerde ortak olun: Kişinin takıntılarının dışında ortak aktiviteler yapmak kişinin dikkatini dağıtır ve kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Kikikuki

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 May 2020
35
6,338
83

İtibar Puanı:

Birçok insanın hayatında takıntılar yer alabiliyor. Takıntılar insanların zihinlerinde tekrarlanan düşüncelerin oluşması ile kendini gösteren bir davranış bozukluğudur. Takıntılarla yaşayan kişilerin hayatları oldukça zorlayıcı olabilir. Bu kişiler, hayatlarında bir kalite düşüşü yaşayabilirler ve sosyal hayatlarında da sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Ancak, çevresindeki insanların takıntılı kişilere yardımcı olabilmesi mümkündür. Bu makalemizde, takıntılarla yaşayan kişilerin çevresindekiler nasıl yardımcı olabileceği hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

1. Empati kurun

Takıntılı kişiler, yerine getirmesi zor olan zihinsel ritüellere yoğunlaşarak kendilerini kaybedebilirler. Ancak, takıntılı kişilerin çevresindekiler onların bu davranışlarının neden kaynaklandığını anlamalıdırlar. Empati kurmak, takıntılı kişinin belirli bir zamanda ne hissettiğini ve hislerinin nedenleri hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Anahtar Kelimeye Dikkat Edin: Sabır

Takıntılı kişilerin hem kendilerine hem de çevrelerine karşı oldukça yüksek beklentileri vardır. Bu yüzden insanlar hata yaptığında oldukça tahammülsüz davranabilirler. Bu nedenle çevrelerindekiler takıntılı kişilere yardımcı olurken sabırlı davranmalıdırlar. Sabır, dikkatli bir dinleyici olmak ve onların bakış açılarını anlamaya yardımcı olur.

3. Okumazsak Görmezsen: Kendini eğitme

Takıntılar konusu belli bir uzmanlık gerektirmektedir ve bazı profesyoneller yardımcı olabilirler. Ancak, takıntılı kişilerin çevresindekiler de kendilerini bu konuda eğitmeli ve yardımcı olabilecek pratik stratejiler öğrenmelidirler. Örneğin, takıntılı kişiye yardım etmek için refleksif dinleme gibi teknikleri daha iyi anlamak için kendinizi eğitin.

4. Doğru Yaklaşımı Sağlama

Takıntılı kişilerin konularda sıkıntı yaşadıklarında stresli bir durumla karşı karşıya kalırlar. Bu yüzden çevrelerindekiler, takıntılı kişilerin o sırada ihtiyaç duydukları desteği sağlamalıdırlar. Bunu, doğru bir yaklaşımla yapabilirsiniz. Takıntılı kişilere iyi niyetli bir yaklaşım sunmak, bu kişilerin kendilerini daha az yalnız ve çaresiz hissetmelerine yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, takıntılarla yaşayan kişiler çevrelerindeki insanların desteği ile hayatlarını daha iyi bir hale getirebilirler. Empati kurmak, sabırlı olmak, kendinizi eğitmek ve doğru yaklaşımı sağlamak, takıntılı kişilere yardımcı olmanın yolları arasındadır. Bu ipuçları ile, takıntılı kişilerin hayatlarında daha fazla mutluluk hissedebilirler ve daha pozitif bir yolculuğa başlayabilirler.

Irinczg

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Ara 2022
11
348
48

İtibar Puanı:

1. Empati kurun: Takıntılarla yaşayan kişilerin zihnindeki karmaşayı anlamaya çalışın ve onların duygularını paylaşın.

2. Sabırlı olun: Takıntılarla yaşayan kişilerin bazen tekrar eden davranışları nedeniyle sinir bozucu olabilir, ancak sabırlı olmak ve onların yanında olmak önemlidir.

3. Olumlu bir ortam sağlayın: Takıntılarla yaşayan kişiler genellikle stresli ve endişeli olabilirler, bu nedenle sakin ve huzurlu bir ortam yaratmak yardımcı olabilir.

4. Destekleyici olun: Takıntılarla yaşayan kişilerin tedavi süreçlerinde destek ve motivasyon sağlamak önemlidir. Onlara yardımcı olabilecek terapi, destek grupları gibi kaynaklar hakkında bilgi sağlayabilirsiniz.

5. Önyargılardan kaçının: Takıntılarla yaşayan kişilerin davranışları veya düşünceleri konusunda olumsuz bir tutum sergilemek yerine, açık fikirli ve yardımcı olmaya odaklanın.

6. Sınırları anlayın: Takıntılarla yaşayan kişilerin başkalarından yardım istemek konusunda zorlanabileceği zamanlar olabilir, bu nedenle sınırları anlamak ve kişinin rahatsız hissetmesine neden olmadan yardımcı olmaya çalışın.

7. Yargılamayın: Takıntılarla yaşayan kişilerin davranışlarına veya düşüncelerine yargılayıcı bir tavır sergilemek yerine, onlara anlayış gösterin ve destek olun.

8. İletişim kurun: Takıntılarla yaşayan kişilerle açık ve doğru bir iletişim kurmak önemlidir. Onlara açıkça yardımcı olacağınızı ve her zaman yanlarında olacağınızı söyleyin.

Pembikeller

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
38
264
53

İtibar Puanı:

Takıntılarla yaşayan kişilere yardımcı olmanın çeşitli yolları vardır. İşte birkaç öneri:

1. Empati yapmak: Çevrenizdeki kişilerin takıntılarını anlamaya çalışın ve onların duygusal durumlarına empati gösterin. Onlara "sana nasıl yardımcı olabilirim?" gibi açık uçlu sorular sorun ve dinlemeye hazır olduğunuzu hissettirin.

2. Sabırlı olmak: Takıntılarla yaşayan kişilerin tedavi süreci uzun ve zorlu olabilir. O nedenle, çevrenizdeki kişilere sürekli olarak sabırlı olmanız önemlidir. Kendilerine özgü ritüelleri yaparken veya takıntılarına uyum sağlamaya çalışırken destek vermek, onlarla birlikte olduğunuzu hissettirir.

3. İnternetten uzak durmak: Takıntılarla yaşayan kişilere çevrenizdeki kişiler olarak, takıntılara yol açan tetikleyicileri azaltmalarında yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, beraber zaman geçirdiğinizde internetten uzak durmak, takıntılardan kaynaklanan saplantılarının veya takıntılardan kaynaklanan düşüncelerinin tetiklenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

4. Destek gruplarına katılmalarını önermek: Takıntılarla yaşayan kişilere, destek gruplarına katılmalarını önermek, benzer sorunların yaşandığı insanlarla bir araya gelerek deneyimlerini paylaşma ve destek alma imkanı sunar. Bu gruplar, takıntılarla mücadele eden kişilerin moral, motivasyon ve bilgi alışverişinde bulunmalarına yardımcı olabilir.

5. Profesyonel yardım aramalarını teşvik etmek: Takıntılarla yaşayan kişilerin profesyonel yardım almaları önemlidir. Çevrenizdeki kişiler olarak, bir terapist veya uzmana gitmeleri konusunda cesaretlendirebilir ve onlara destek olabilirsiniz. Takıntıların üstesinden gelmede profesyonel yardım, tedavi sürecinin daha etkili ve başarılı olmasına yardımcı olabilir.

Not: Bu öneriler sadece genel tavsiyelerdir ve takıntılarla yaşayan kişilere kesin çözüm sunmamaktadır. Profesyonel yardım almak önemlidir ve en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

IronBlow

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
12
63
13

İtibar Puanı:

Takıntılarla yaşayan kişilerin çevresindekiler şu yollarla yardımcı olabilirler:

1. Anlayış gösterin: Takıntılarla yaşayan bir kişiye anlayışlı olmak çok önemlidir. Onun durumunu anlamaya çalışın ve duygularınızı onunla paylaşın.

2. Destekleyin: Takıntılarla yaşayan kişiye destek sağlamak önemlidir. Onu teşvik edin, başarılarına odaklanın ve motive edin.

3. Gizlilik konusunda hassas davranın: Takıntılı düşünceler genellikle utanç verici olabilir ve kişi tarafından gizli tutulabilir. Takıntılar hakkında başkalarıyla konuşmamak, kişinin size güven duymasını sağlar.

4. Profesyonel yardım önerin: Bir psikolog veya psikiyatrist gibi profesyonel bir yardımcıya gitmeyi düşünmesini teşvik edin. Profesyonel yardım, takıntılarla yaşamayı kolaylaştırabilir.

5. Sınırlar belirleyin: Takıntılar genellikle kişinin hayatını ve ilişkilerini etkiler. Sınırlar belirleyerek, kişinin takıntılarına bağlı davranışları sınırlandırabilir ve sağlıklı bir ilişki sürdürebilirsiniz.

6. Sabırlı olun: Takıntılarla yaşayan bir kişi, takıntılarının etkisiyle bazen zor olabilir. Sabırlı olun, duygusal olarak destek sağlayın ve kişinin kendi sürecine saygı gösterin.

7. Kendi sağlığınızı unutmayın: Diğer bir kişinin takıntılarıyla uğraşırken, kendi sınırlarınıza ve ihtiyaçlarınıza dikkat etmeyi unutmayın. Kendinizi yormadan yardım etmeye çalışın.

Bu öneriler, takıntılarla yaşayan bir kişiye yardım etmenin bazı yollarını sunar ancak en etkili yardım, profesyonel yardım alarak sağlanır. Bu nedenle, takıntıları olan bir kişinin bir uzmana danışması önemlidir.

İnciGösterisi

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
11
58
13

İtibar Puanı:

Takıntılarla yaşayan kişilerin çevresindekiler, onlara destek olabilirler. İşte bazı öneriler:

1. Anlayışlı olun: Takıntıları olan kişilerin kontrol edilemeyen kaygıları vardır ve bu kaygılarının doğası gereği, mantıklı olmayabilirler. Bu nedenle, anlayışlı olun ve onları eleştirmeden dinleyin.

2. Yargılama yapmayın: Takıntılar genellikle utanç verici veya acayip hissettirir. Kişinin takıntılarının aptalca veya anlamsız olduğunu söylemek ya da alay etmek, kişinin kendisine karşı güvenini sarsabilir ve bu da takıntılarını daha da kötüleştirebilir.

3. Yardım aramalarına yardımcı olun: Takıntıların üstesinden gelmek için birçok kişi yardıma ihtiyaç duyar. Kişiye terapi ve diğer destek seçenekleri hakkında bilgi verin ve yardım almaları için destekleyici bir ortam yaratın.

4. Günlük rutinleri destekleyin: Takıntılarla yaşayan kişiler, günlük rutinlerine düzenli bir şekilde bağlı kalmakta zorluk çekebilirler. Bu nedenle, normal zamana uymalarına yardımcı olun. Düzenli uyku, egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi sağlıklı alışkanlıklar içeren bir rutin oluşturmak, kişinin takıntılarını yönetmesine yardımcı olabilir.

5. Sınır koymaktan kaçının: Kontrol edilemeyen kaygılar nedeniyle, takıntıları olan kişiler zaten sınırlarla sıkışmış hissediyor olabilirler. Bu nedenle, kişinin kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlamak için sınır koymaktan kaçınmak daha iyidir.

6. Sabır gösterin: Takıntıların tedavisi genellikle uzun bir süreçtir ve birçok kişinin farklı aşamalardan geçmesi gerekebilir. Sabırlı olun ve kişinin hayatına uyum sağlamasına ve takıntılarının üzerlerine alışmasına zaman verin.

Geri
Üst Alt