Üretim Fonksiyonları Nelerdir ve Nasıl Çalışır?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 74 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    74

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,557
1,768,599
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Üretim Fonksiyonları Nelerdir ve Nasıl Çalışır?

Üretim fonksiyonları, üretim faktörleri (işgücü, sermaye, arazi vb.) kullanılarak üretilen çıktı miktarını gösteren matematiksel denklemlerdir. Bu fonksiyonlar, üretim sürecinde bir işletmenin elde ettiği ürün miktarını maksimize etmek için kullanılır.

Genel olarak, üretim fonksiyonları, girdilerin (işgücü, sermaye, arazi vb.) miktarını belirli bir çıktı miktarına dönüştürmek için kullanılır. Bu fonksiyonlar, işletmelerin üretim sürecini analiz etmelerine ve girdilerin ve çıktıların optimize edilmesine yardımcı olur.

Üretim fonksiyonları, genellikle şu şekilde yazılır: Q = f (L, K, A, ...), burada Q, çıktıdır; L, işgücü miktarı; K, sermaye miktarı; A, diğer faktörlerdir.

Bir üretim fonksiyonunun çalışması, verilen girdilerin belirli bir çıktıya nasıl dönüştürülebileceğini gösteren matematiksel bir modele dayanır. Bu fonksiyonlar, genellikle üretim miktarını maksimize etmek için kullanılan birçok optimizasyon yöntemi ile birlikte kullanılır.

Örneğin, bir işletme, girdi maliyetlerini ve üretim maliyetlerini dikkate alarak, verilen bir girdi miktarı ile en fazla çıktıyı nasıl elde edebileceğini analiz etmek için üretim fonksiyonlarını kullanabilir. Bu şekilde, işletmeler daha verimli bir şekilde üretim yapabilir ve daha fazla kar elde edebilir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,375
113

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, bir işletmenin üretim sürecini analiz etmek için önemlidir. Bu fonksiyonlar, girdilerin ve çıktıların optimize edilmesi için kullanılır ve işletmelerin daha verimli üretim yapmalarına yardımcı olur.

Üretim fonksiyonlarının farklı tipleri vardır. Bunlar arasında Cobb-Douglas fonksiyonları, CES (Constant Elasticity of Substitution) fonksiyonları, Leontief fonksiyonları ve Translog fonksiyonları gibi çeşitli matematiksel modeller bulunur.

Cobb-Douglas fonksiyonları, üretim faktörlerinin farklı güçlerdeki katkısını gösterir ve bu faktörlerin birbirleriyle tamamlayıcı olduğunu varsayar. CES fonksiyonları ise, üretim faktörleri arasındaki elastikiyeti gösterir ve direk rekabet tutumundaki olasılıkları ölçer.

Leontief fonksiyonları, üretim faktörlerinin sabit oranlarda kullanıldığını varsayar ve üretim faktörlerinin birbirlerinin yerlerini alamadığını gösterirken; Translog fonksiyonları, bir aradaki hangi veriminin üretime yansıdığını gösterir.

Tüm bu fonksiyonlar, farklı türde ve farklı stillerde işletmelere uygun olarak kullanılabilecek matematiksel modeller sunar. İşletmeler, bu fonksiyonları kullanarak, girdi maliyetlerini ve çıktı miktarını optimize edebilir ve kar marjlarını artırabilir.

Sonuç olarak, üretim fonksiyonları, işletmelerin verimliliğini artırmak ve karlılığını iyileştirmek için kilit bir araçtır. İşletmeler, bu fonksiyonları kullanarak, en uygun üretim sürecini belirleyebilir ve rekabet avantajı sağlayabilir.

Deva

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
178
5,679
93

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, belirli bir girdi kombinasyonu kullanılarak elde edilebilecek maksimum çıktı miktarını ifade eden matematiksel denklemlerdir. Bu fonksiyonlar, üretim sürecinde kullanılan faktörlerin etkililiğini ölçmek ve en verimli üretim kombinasyonunu belirlemek için kullanılmaktadır.

Bir üretim fonksiyonu genellikle aşağıdaki formatta ifade edilir:

Q = f(X1,X2,X3,…,Xn)

Burada Q, elde edilen çıktı miktarıdır ve X1, X2, X3, ..., Xn ise üretim sürecinde kullanılan girdilerdir. Üretim fonksiyonu, bu girdilerin kullanım miktarlarına bağlı olarak farklı çıktı miktarları üretir.

Üretim fonksiyonlarının çalışma prensibi, üretim sürecindeki faktörlerin etkililiğini ölçmek ve en verimli üretim kombinasyonunu belirlemek için kullanılmaktır. Bu fonksiyonlar, farklı girdi kombinasyonlarının farklı çıktı miktarlarına yol açacağını gösterir ve bu doğrultuda işletme sahipleri, en verimli üretim kombinasyonunu belirleyebilirler.

Örneğin, bir fabrika sahibi, üretim sürecinde kullanılan malzeme miktarı, işçi sayısı ve makine kullanımı gibi faktörleri dikkate alarak bir üretim fonksiyonu oluşturabilir. Bu fonksiyon, farklı malzeme, işçi ve makine kombinasyonlarının hangi çıktı miktarlarına yol açacağını göstererek, işletme sahibinin en verimli üretim kombinasyonunu belirlemesine yardımcı olur.

Üretim fonksiyonları, ayrıca işletmelerin maliyetlerini de hesaplamak için kullanılabilir. Bir işletme, girdi giderleriyle üretim çıktıları arasındaki ilişkiyi anlamak için bir üretim fonksiyonu kullanabilir. Bu fonksiyon, işletmenin elde ettiği çıktı miktarına esas olan girdilerin maliyetlerini hesaplamak için kullanılabilir.

EzeL

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
48
2,199
83

İtibar Puanı:

Bir üretim fonksiyonu, verilen bir girdi miktarına yanıt olarak üretim çıktısının miktarını hesaplayan matematiksel bir modele verilen isimdir. Bu fonksiyonlar, üretim sürecini anlamak ve optimize etmek için kullanılabilir.

En yaygın üretim fonksiyonlarından biri Cobb-Douglas üretim fonksiyonudur. Bu fonksiyon, girdilerin (genellikle emek ve sermaye) üretim çıktısı üzerindeki etkisini ifade eder. Fonksiyon, şu şekilde ifade edilir:

Q = A * L^a * K^b

Burada Q, üretim çıktısıdır, L ise emektir, K ise sermayedir, A sabit bir üretkenlik faktörüdür ve a ve b, emeğin ve sermayenin üretim çıktısına olan etkisini ifade eden parametrelerdir.

Bu fonksiyon, emeğin ve sermayenin birbirine olan oranı ile üretim çıktısının artabileceğini veya azalabileceğini gösterir. Örneğin, eğer bir işletme daha fazla sermaye kullanırsa ve emek miktarını sabit tutarsa, üretim çıktısı artabilir.

Diğer üretim fonksiyonları arasında, CES (Constant Elasticity of Substitution) ve Translog üretim fonksiyonları bulunur. Bu fonksiyonlar, farklı girdilerin esnek biçimde birbirinin yerine kullanılabildiği durumları hesaba katarlar.

Sonuç olarak, üretim fonksiyonları, bir işletmenin verimliliğini artırmak için hangi girdilerin kullanılması gerektiği konusunda fikir verebilir. Bu fonksiyonlar, işletmelerin kaynakları en iyi şekilde kullanmasına ve üretim sürecini optimize etmesine yardımcı olabilir.

Firdevs

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Şub 2023
56
2,737
83

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, bir işletmenin üretim faaliyetleriyle üretken faktörleri (işgücü, sermaye, hammadde vb.) bir araya getirip, çıktı (ürün veya hizmet) üretiminde kullanarak elde edeceği toplam ürün miktarı ve bu üretimi yaparken harcanacak maliyetleri hesaplamak için kullanılan matematiksel modellerdir.

Üretim fonksiyonları, genellikle şu formülasyonlarla ifade edilir:

Q = f(K, L) veya Q = f(K, L, M, R)

Burada Q, üretim çıktısıdır (örneğin üretilen ürünlerin miktarı), K ise sermaye faktörünü, L işgücü faktörünü, M hammadde faktörünü, R ise diğer üretken faktörleri ifade eder. Fonksiyon kullanılarak, işletmenin farklı kombinasyonlarına bağlı olarak, üretim çıktısı nasıl değişeceği tahmin edilir.

Üretim fonksiyonları aynı zamanda, üretim faaliyetlerinde bir verimlilik analizi yapmak ve işletmenin kapasitesini artırmak için kullanılır. Bunlar aracılığıyla, işletme sahipleri ve yöneticileri, mevcut kaynakların en doğru şekilde kullanılmasını sağlayabilir, verimliliği artırabilirler.

Ancak, üretim fonksiyonları en doğru sonuçları vermek için kullanılacağı koşulları tam olarak yerine getirmek gerekir. Bu koşullar arasında, üretken faktörlerin sabit olması, her üretken faktörün farklı olması ve verimli bir kombinasyonun seçilmesi sayılabilir.

Liya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
39
1,207
83

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, bir işletme tarafından belirli bir girdi kullanılarak üretilebilecek maksimum çıktıyı gösteren bir matematiksel modeldir. Bu çıktı genellikle ürün veya hizmettir.

Üretim fonksiyonları, işletmelerin kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak maksimum kar elde etmelerine yardımcı olur. Bu fonksiyonlar, çıktıyı etkileyen değişkenlerin (girdilerin) miktarını ve birbirleriyle ilişkisini açıklar.

Üretim fonksiyonları genellikle iki türdür: tek değişkenli ve çok değişkenli. Tek değişkenli fonksiyonlar, sadece bir girdinin çıktı üzerindeki etkisini gösterirken, çok değişkenli fonksiyonlar, birden fazla girdinin çıktı üzerindeki etkisini gösterir.

Genellikle, bir işletmenin üretim fonksiyonu, üretim faktörlerini (örneğin işgücü, sermaye, malzeme) ile üretim miktarı arasındaki ilişkiyi gösteren bir matematiksel denklem kullanarak ifade edilir. Bu fonksiyonlar, işletmelerin karar verirken kullandığı araçlar arasındadır.

Örneğin, bir işletme sahibi, üretim fonksiyonuna dayanarak, satışları ve karı maksimize etmek için ne kadar işgücü ve malzeme kullanması gerektiğine karar verebilir. Bunun yanı sıra, üretim fonksiyonu, değişken faktörlere öncelik verip sabit faktörlere daha az yatırım yapmayı tercih eden işletmeler için de önemlidir.

Sonuç olarak, üretim fonksiyonları, işletmelerin kaynaklarını daha etkin ve verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur. Bu fonksiyonlar, işletmelerin üretim sürecinde nelerin önemli olduğunu belirlemelerine yardımcı olur ve daha fazla kar elde etmek için işletmelerin üretim stratejilerini optimize etmelerine yardımcı olur.

Göze

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
41
1,252
83

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, bir işletmenin kullandığı girdilerin (çalışanlar, sermaye, ham madde vb.) çıktıya (ürün veya hizmet) dönüştürülmesi sırasında ne kadar üretken olduğunu gösteren matematiksel modellerdir. Bu fonksiyonlar, bir işletmenin verimli kullanımını ve üretkenliğini artırmak için kullanılabilecek stratejileri belirlemek için kullanılır.

Üretim fonksiyonları, genellikle üç türlüdür: Cobb-Douglas, CES (Constant Elasticity of Substitution) ve Translog. Bu fonksiyonlar, bir işletmenin girdi ve çıktıları arasındaki ekonomik ilişkiyi ifade ederek, verimlilik artışı için olası stratejileri belirler. Örneğin, bir işletme, birim başına girdi maliyetlerini azaltmak için girdi miktarını azaltabilir veya daha verimli üretim teknikleri kullanarak girdi-maliyet oranını iyileştirebilir.

Üretim fonksiyonları ayrıca, bir işletmenin üretimini artırmak için ne kadar sermaye ve işçi kullanması gerektiğini de belirleyebilir. Örneğin, işletme, daha fazla sermaye veya işgücü kullanarak üretimini artırmayı deneyebilir. Ancak fonksiyon, her iki faktör için de optimum seviyeyi belirleyerek, üretkenliği en yüksek düzeyde tutmak için en verimli yöntemleri belirleyebilir.

Sonuç olarak, üretim fonksiyonları, bir işletmenin üretim sürecindeki verimliliğini artırmak için kullanılabilecek stratejileri belirlemek için önemli bir araçtır. İşletme sahipleri ve yöneticileri, bu fonksiyonları kullanarak üretim sürecinde gelişmeler yapabilir ve rekabet avantajı elde edebilirler.

Onural

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
131
3,920
93

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, bir işletmenin üretim sürecinde kullandığı girdileri (çalışanlar, sermaye, makine-equipment, hammadde vb.) çıktıya (ürün veya hizmet) dönüştürmek için kullanılan bir araçtır. Ayrıca, üretim maliyetleri, verimlilik ve kâr gibi işletmenin performansı hakkında da bilgi sağlar.

Üretim fonksiyonları, genellikle matematiksel formülasyonlarla ifade edilir ve genellikle şu şekilde gösterilir:

Q = f (K, L, M, R)

Burada Q, üretim fonksiyonunun çıktısıdır (örneğin, ürün miktarı), K, L, M ve R ise üretim sürecinde kullanılan girdilerin miktarını gösterir.

Örneğin, bir mobilya fabrikası için üretim fonksiyonu şu şekilde yazılabilir:

Y = f (K, L, R)

Burada Y, mobilyaların üretim miktarıdır, K, L ve R ise üretim sürecinde kullanılan sermaye, işgücü ve hammadde miktarını gösterir.

Üretim fonksiyonları, girdilerin işlevlerini ve bunların ne kadar önemli olduğunu analiz etmek için kullanılır. Çalışanların sayısı artırıldığında, üretim miktarı artar mı? Hammadde maliyetlerindeki bir artış nedeniyle üretim maliyetleri nasıl değişir? Makine donanımı yatırımları ne kadar artarsa üretim kapasitesi de o kadar artar mı?

Üretim fonksiyonları kullanılarak, işletmeler üretim süreçlerini optimize etmek, üretim kapasitesini artırmak ve maliyetleri düşürmek için stratejiler oluşturabilirler. Ayrıca, üretim fonksiyonları, ekonomi bilimi, işletme ve endüstri mühendisliği gibi disiplinlerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Gece

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
42
1,227
83

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, girdilerin (inputs) belirli bir üretim sürecinde çıktılar (outputs) olarak nasıl dönüştürüleceğini tanımlayan matematiksel ifadelerdir. Bu fonksiyonlar, işletmelerin verimliliklerini artırmak, optimum üretim miktarlarını belirlemek ve kaynakların etkin kullanımını sağlamak için kullanılır.

Üretim fonksiyonları genellikle üç faktör üzerinden açıklanır: emek (işgücü), sermaye (makine, araç-gereç vb.) ve toprak (doğal kaynaklar). Bu faktörler, bir üretim fonksiyonunun bağımlı değişkeni olan çıktıları (outputs) belirlemek için kullanılır.

Üretim fonksiyonları, genellikle matematiksel olarak ifade edilirler ve en yaygın olanları şunlardır:

- Lineer Üretim Fonksiyonu: Çıktıların girdilere orantılı olduğu en basit fonksiyonlardan biridir.
- Cobb-Douglas Üretim Fonksiyonu: En yaygın kullanılan üretim fonksiyonudur ve girdilerin oranlarına göre l6aıyıcı bir katma değer sağlar.
- Translog Üretim Fonksiyonu: Girdilerin oranları, fonksiyonun argümanlarının doğrusal olmadığı karmaşık bir şekilde elde edilir.

Üretim fonksiyonları genellikle, üretim miktarlarının belirli bir girdi düzeyinde maksimum hale geldiği noktayı belirlemek için kullanılır. Bu, işletmelerin optimum seviyede üretim yapmalarına olanak tanırken, kaynakların verimli ve etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Elmer1443CAK

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Tem 2022
23
651
78

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonu, üretim faktörleri (işgücü, sermaye, hammaddeler vb.) ile üretimin miktarı arasındaki ilişkiyi ifade eden matematiksel bir modeldir. Amaç, en yüksek üretimi elde etmek için üretim faktörlerinin doğru kombinasyonunu belirlemektir.

Birçok farklı üretim fonksiyonu vardır, ancak en yaygın olanı Cobb-Douglas üretim fonksiyonudur. Bu fonksiyon, girdilerin üretim çıktısı üzerindeki etkilerini gösteren basit bir matematiksel denklem kullanır. Formül şu şekildedir:

Q = A × L^α × K^β

Burada Q, üretim çıktısıdır; L, işgücü miktarıdır; K, sermaye miktarıdır; A, teknolojik gelişmeyi temsil eder ve α, L'nin üretim çıktısı üzerindeki etki derecesi ve β, K'nin üretim çıktısı üzerindeki etki derecesidir.

Çalışma prensibi, üretim faktörlerinin doğru kombinasyonunu belirlemek için üretim fonksiyonunun optimizasyonunu yapmaktır. Doğru kombinasyon, en yüksek üretim çıktısını ve en düşük maliyeti elde etmek için seçilir.

Üretim fonksiyonları, şirketlerin üretim süreçlerini ve maliyetlerini analiz etmelerine yardımcı olan önemli bir araçtır. Fonksiyonlar, üretim faktörlerinin kullanımının değişikliklerini gerçek zamanlı olarak takip edebilir ve şirketlerin üretim süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olabilir.

GüvenlikRitmi

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
28
136
28

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, bir şirketin üretim sürecinde kullandığı girdileri (malzeme, işçilik, sermaye gibi) çıktılara (ürün veya hizmet) dönüştüren matematiksel modellerdir. Bu fonksiyonlar, üretim miktarı ile girdi miktarı arasındaki ilişkiyi ifade eder.

Üretim fonksiyonlarının temel şekilleri şunlardır:

1. Lineer üretim fonksiyonu: Üretim miktarı, girdi miktarıyla doğru orantılı olarak artar. Matematiksel olarak, Q = aL + bK şeklinde ifade edilebilir, burada Q üretim miktarı, L işçilik miktarı, K sermaye miktarı ve a ve b de katsayılardır.

2. Sabit döner verimli üretim fonksiyonu: Üretim miktarı, girdi miktarı artsa dahi artış hızı azalır. Matematiksel olarak, Q = aL + bK + c şeklinde ifade edilebilir.

3. Artan döner verimli üretim fonksiyonu: Üretim miktarı, girdi miktarının artış hızından daha hızlı artar. Bunun sonucunda, girdi miktarındaki herhangi bir artış, üretim miktarındaki artışı daha da hızlandırır. Matematiksel olarak, Q = aL^c K^d şeklinde ifade edilebilir, burada c ve d pozitif katsayılardır.

Üretim fonksiyonları, ekonomik kararlar vermek ve kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak için kullanılır. Şirketler, üretim fonksiyonlarını analiz ederek optimal üretim miktarını, girdi miktarını ve girdi kombinasyonunu belirleyebilirler. Böylece, kaynakları en etkin şekilde kullanarak maliyetleri minimize etmek ve karı maksimize etmek mümkün olur.

SiyasiStratejist

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
15
48
13

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, bir ekonomik sistemin girdiler ve çıktılar arasındaki ilişkiyi temsil eden matematiksel modellerdir. Bu fonksiyonlar, üretim sürecinde kullanılan faktörlerin (girdilerin) miktarını ve niteliğini çıktı miktarına dönüştürme yeteneğini ifade eder.

Üretim fonksiyonları genellikle şu şekilde ifade edilir: Y = f(X1, X2, ..., Xn), where Y = çıktı miktarı ve Xi = girdi miktarı.

Üretim fonksiyonları, genellikle şu faktörleri içerir:

1. Emek (L): İnsan gücü ve çalışma saatlerinin miktarı.
2. Sermaye (K): Makine, teçhizat ve diğer üretim araçlarının miktarı.
3. Toprak (T): Üretimde kullanılan doğal kaynakların miktarı.
4. Teknoloji (A): Üretim sürecinde kullanılan teknolojik yenilikler ve efektivite.

Üretim fonksiyonlarının çalışması, girdi değerlerinin çıktı değerlerine dönüştürülmesini içerir. Girdi değerlerinin artmasıyla birlikte çıktı miktarı da artar. Bununla birlikte, başlangıçta girdi miktarının artışı ile çıktı miktarındaki artış oranı yüksek olabilir, ancak zamanla bu artış oranı azalabilir (kısır artışlar kanunu).

Üretim fonksiyonları, ekonomik karar verme süreçlerinde çok önemli bir rol oynar. İşletmeler, verimliliklerini artırmak için girdi kullanımını optimize etmek ve çıktı miktarını maksimize etmek için bu fonksiyonları kullanır. Ayrıca, üretim faktörlerindeki değişikliklerin çıktı miktarı üzerindeki etkisini değerlendirmek için de kullanılırlar. Bu analizler genellikle ekonomik politika yapıcıları, işletmeler ve endüstriler arasında stratejik kararlar almak için kullanılır.

QuasarBlink

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
16 Haz 2023
92
1,829
83

İtibar Puanı:

Üretim fonksiyonları, üretim sürecinde girdi kaynaklarına (emek, sermaye, hammadde vb.) dayalı olarak çıktı miktarının nasıl belirlendiğini açıklayan matematiksel modellerdir. Bu fonksiyonlar, üretim faktörlerinin ne şekilde bir araya getirildiğini ve nasıl işlediğini gösteren bir çerçeve sunar.

Üretim fonksiyonları, genellikle aşağıdaki genel formda ifade edilir:

Y = f(K, L, M)

Y: Üretim çıktısı
K: Sermaye (makine, teçhizat, bina vb.)
L: Emek (işçi, personel vb.)
M: Diğer girdiler (hammadde, enerji, teknoloji vb.)

Üretim fonksiyonları, belirli bir zaman diliminde belirli bir girdi kombinasyonu kullanılarak maksimum çıktıyı veya verimi elde etmek için nasıl bir araya getirilmesi gerektiğini gösterir.

Üretim fonksiyonları, genellikle aşağıdaki şekillerde ifade edilir:

1. Lineer Üretim Fonksiyonu: Y = aK + bL + cM
Bu fonksiyonda girdilerin doğrusal olarak çıktıyı etkilediği varsayılır.

2. Cobb-Douglas Üretim Fonksiyonu: Y = AK^αL^βM^γ
Bu fonksiyonda girdilerin üretim çıktısı üzerindeki etkisi oranlara dayanmaktadır.

3. CES (Constant Elasticity of Substitution) Üretim Fonksiyonu: Y = (aK^ρ + bL^ρ + cM^ρ)^(1/ρ)
Bu fonksiyonda girdilerin birbirine olan ikame esnekliğine dayalı olarak çıktıya katkısı belirlenir.

Üretim fonksiyonlarının çalışması, verilen girdi kombinasyonuna göre çıktının nasıl değiştiğini gösterir. Farklı girdi miktarlarına ve kombinasyonlarına göre üretim çıktısı farklı olacaktır. Üretim fonksiyonları, bu ilişkileri matematiksel olarak modelleyerek doğru girdi kombinasyonunu seçmeyi ve maksimum verimi elde etmeyi sağlar.

Geri
Üst Alt