Warnock Baronesi Mary Warnock Hangi Eğitim Politikalarına Katkıda Bulundu?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 10 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Mary Warnock, İngiliz bir filozof ve eğitimci olarak tanınır. 1990'larda İngiltere'de önemli bir eğitim politikası olan Warnock Raporu'nu hazırlayarak, eğitim sistemine önemli katkılarda bulunmuştur.

Warnock Raporu, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların eğitimi konusunda bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Raporda, bu çocukların eğitimine ilişkin mevcut sorunlar ve çözüm önerileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Raporda belirtilen en önemli öneri, bireysel eğitim planlarının hazırlanması ve çocuğun ihtiyaçlarına en uygun eğitim ortamının sağlanmasıdır.

Warnock Raporu, eğitimin sadece entelektüel gelişimle sınırlı kalmaması gerektiği fikrini vurgular. Raporda, çocukların sosyal ve duygusal gelişiminin de eğitimin bir parçası olarak ele alınması gerektiği belirtilir. Aynı zamanda, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların normal eğitim ortamlarında eğitim alabilmeleri için uygun destek ve kaynakların sağlanması gerektiği ifade edilir.

Warnock Raporu'nun etkisi, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların eğitimine ilişkin farkındalığın artmasına ve daha iyi bir eğitim sisteminin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Rapor, öğretmenlerin ve eğitimcilerin, her çocuğun eğitim hakkına saygı duyan ve onların potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmaya yönelik bir yaklaşım benimsemelerini teşvik etmiştir.

Mary Warnock'un eğitim politikalarına katkısı sadece Warnock Raporu ile sınırlı kalmamıştır. Kendisi, eğitimin demokratikleşmesi ve eşitlikçi bir eğitim sistemine yönelik çabalarıyla da tanınır. Eğitimde fırsat eşitliği ve her çocuğun eğitim hakkına erişimi konusunda aktif bir savunucudur.

Sonuç olarak, Mary Warnock'un katkıları, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların eğitiminin iyileştirilmesi ve eşitlikçi bir eğitim sisteminin oluşturulması konusunda önemli bir rol oynamıştır. Warnock Raporu, eğitim politikalarında köklü değişikliklere yol açarak, eğitim alanında fark yaratmış bir çalışma olarak kabul edilir.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

Mary Warnock, İngiliz bir filozof ve eğitimci olarak tanınmaktadır. Özellikle 1990'larda İngiltere'de yaptığı çalışmalarla eğitim politikalarına önemli katkılarda bulunmuştur.

Warnock Raporu, Mary Warnock'un en bilinen ve etkili çalışmalarından biridir. Bu rapor, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların eğitimi konusunda bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Rapor, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların eğitimine ilişkin mevcut sorunları ve çözüm önerilerini ayrıntılı bir şekilde ele almaktadır.

Raporun en önemli önerisi, bireysel eğitim planlarının hazırlanması ve çocuğun ihtiyaçlarına en uygun eğitim ortamının sağlanmasıdır. Rapor, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların sadece entelektüel gelişimlerinin değil, sosyal ve duygusal gelişimlerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, bu çocukların normal eğitim ortamlarında eğitim alabilmeleri için destek ve kaynak sağlanmasının önemine dikkat çekmektedir.

Warnock Raporu'nun etkisi, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların eğitimine ilişkin farkındalığın artmasına ve daha iyi bir eğitim sisteminin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Rapor, öğretmenlerin ve eğitimcilerin, her çocuğun eğitim hakkına saygı duyan ve onların potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmaya yönelik bir yaklaşım benimsemelerini teşvik etmiştir.

Mary Warnock'un eğitim politikalarına katkısı sadece Warnock Raporu ile sınırlı değildir. Kendisi, eğitimin demokratikleşmesi ve eşitlikçi bir eğitim sistemi için mücadele etmiştir. Eğitimde fırsat eşitliği ve her çocuğun eğitim hakkına erişimi konusunda aktif bir savunucudur.

Sonuç olarak, Mary Warnock'un çalışmaları, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların eğitiminin iyileştirilmesi ve eşitlikçi bir eğitim sisteminin oluşturulması konusunda önemli bir rol oynamıştır. Warnock Raporu, eğitim politikalarında köklü değişiklikler yapmış ve eğitim alanına önemli bir katkı sağlamış bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.

ÇokTatlıKız

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
18
96
13

İtibar Puanı:

Mary Warnock, İngiltere'deki eğitim politikalarına önemli katkılarda bulunan bir filozof ve eğitim uzmanıdır. Özellikle özel eğitimle ilgili alanda çalışmalar yapmış ve öneriler sunmuştur.

Warnock, 1978 yılında İngiltere'deki özel eğitim sistemini değerlendirmek ve engelli çocukların eğitim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla özel bir komisyon oluşturmuştur. Bu komisyonun çalışmaları sonucunda, "The Warnock Report" adı verilen bir rapor hazırlanmıştır.

The Warnock Report, özel eğitimdeki kaliteli fırsatlara erişim hakkını vurgulamış ve engelli çocukların normal okullarda eğitim görmesi gerektiği konusunu ön plana çıkarmıştır. Rapor, aynı zamanda, engelli çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için uygun eğitim politikalarının oluşturulması gerektiğini de belirtmiştir.

Warnock'un bu raporu, İngiltere'de özel eğitimde entegrasyon ve uyumun sağlanması konusunda önemli bir yapı taşı olmuştur. Raporda önerilen politikalar, engelli çocukların normal okullarda eğitim görmesi, özel eğitim hizmetlerinin iyileştirilmesi, eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve özel eğitimle ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gibi hususları kapsamaktadır.

Warnock'un önerileri, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkelerine dayanır ve engelli çocukların toplum içinde tam olarak yer alabilmesi için gerekli olan eğitim desteğinin sağlanması gerektiğini vurgular. Bu nedenle, eğitim politikalarının engelli çocukların ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesi konusunda önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilmektedir.

KıvılcımKüratörü

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Haz 2023
15
78
13

İtibar Puanı:

Mary Warnock, İngiltere'de eğitim politikalarına katkıda bulunan önemli bir figürdür. Özellikle özel eğitim alanında çalışmalar yapmış ve engelli çocukların entegrasyonu konusunda önemli adımlar atılmıştır. Warnock Raporu olarak da bilinen "Entegrasyon: Engelli ve Öğrenme Zorluğu Çeken Çocuklar için Eğitim" başlıklı raporunu 1978 yılında yayımlamıştır.

Bu raporda, farklı öğrenme güçlüğü olan ve engelli çocukların gereksinimlerini karşılayacak bir eğitim sistemi oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır. Rapor, tüm çocukların, genel eğitim okullarında eğitim alma hakkına sahip olduğunu savunmuş ve bu doğrultuda özel eğitim okullarının yerine entegrasyon politikalarının benimsenmesi gerektiğini önermiştir.

Warnock Raporu, İngiltere'de özel eğitim politikalarının yeniden düzenlenmesinde büyük bir etkiye sahip olmuştur. Raporun sonuçlarına dayanarak, engelli çocuklar için entegrasyon politikaları geliştirilmiş ve genel eğitim okullarında bu çocukların ihtiyaçlarına uygun özel düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin bu konuda eğitim almaları ve desteklenmeleri gerektiği belirtilmiştir. Warnock Raporu, engelli çocukların eğitimine erişimi artırmak, toplumsal kabul ve eşitlik sağlamak için önemli bir adım olmuştur.

Geri
Üst Alt