Demokrasi ve Cumhuriyet Nedir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 112 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    112

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Demokrasi ve Cumhuriyet Nedir?

Demokrasi ve cumhuriyet, siyasi sistemlerdir ve çoğunlukla birbirleriyle bağlantılı olarak kullanılır. İşlevleri ve özellikleri farklıdır.

Demokrasi, halkın egemenliğine dayanan bir siyasi sistemdir. Bu sistemde, vatandaşlar oy kullanarak veya temsilcilerini seçerek yönetimde söz sahibi olurlar. Demokrasilerde halkın görüşleri ve tercihleri temel alınır, siyasi liderlerin ve hükümetin kararları halkın isteklerine göre belirlenir. Demokrasilerde temel hak ve özgürlüklerin korunması, adaletin sağlanması ve güçler ayrılığı ilkesi önemlidir.

Cumhuriyet ise, devlet başkanının seçimle belirlendiği bir siyasi sistemdir. Cumhuriyetlerde genellikle cumhurbaşkanı, halk tarafından doğrudan veya dolaylı olarak seçilir ve devlet başkanı olarak görev yapar. Cumhuriyetlerde siyasi liderler, halkın oyları veya temsilcileri aracılığıyla seçilir ve temsil ettikleri devletin yönetimini üstlenirler.

Cumhuriyetlerin çoğunluğu aynı zamanda demokrasilerdir, ancak bazı cumhuriyetlerde seçimler sadece belirli bir gruba veya kurula bağlıdır ve halkın katılımı daha sınırlıdır. Ancak, tüm demokrasiler cumhuriyet değildir, örneğin İngiltere gibi bazı ülkelerde halkın temsilcileri tarafından yönetilen bir monarşi vardır.

Özetle, demokrasi halkın egemenliğine dayalı bir siyasi sistemdir, cumhuriyet ise seçimle belirlenmiş bir devlet başkanının yönettiği bir siyasi sistemdir.

Son düzenleme:

Demode Mobilya

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Ara 2019
4
451
48

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın yönetimi anlamına gelir ve halkın oy verme yoluyla seçtiği temsilcilerin yönetiminde gerçekleştirilen bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde, halkın oy kullanarak seçtiği temsilciler, yasama, yürütme ve yargı güçlerini kullanarak ülkenin yönetimini yaparlar. Demokrasi, halkın katılımı ve yönetimde söz sahibi olması açısından önemli bir değerdir ve genellikle özgürlük, eşitlik ve adalet ilkeleriyle bağlantılıdır.

Cumhuriyet ise, devletin başında cumhurbaşkanı veya cumhurbaşkanlığı konseyi gibi seçilmiş bir yöneticinin bulunduğu, genellikle anayasal olarak korunan bir yönetim biçimidir. Cumhuriyetlerde, halkın seçtiği temsilciler, ülkenin yönetiminde etkin bir rol oynarlar ve genellikle cumhurbaşkanı veya cumhurbaşkanlığı konseyi, yürütme yetkilerini kullanır. Cumhuriyetler, genellikle demokratik bir seçim süreciyle yönetilirler ve genellikle yurttaşların hakları, özgürlükleri ve refahı için çalışırlar.

Demokrasi ve cumhuriyet, birbirleriyle bağlantılı ve birbirini tamamlayan kavramlardır. Demokrasinin temelinde halkın yönetimi, cumhuriyetin temelinde ise halkın seçtiği bir yönetici bulunmaktadır.

Bahçe Mobilyası

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
3
598
78
İstanbul

İtibar Puanı:

Demokrasi ve Cumhuriyet, iki farklı kavramdır.

Demokrasi, bir halkın kendi kendini yönetme biçimidir. Bu sistemde, halk seçimlerle kendi temsilcilerini belirleyerek hükümeti oluşturur ve yönetime ortak olur. Bu nedenle, demokraside insan hakları, özgürlükler, adalet ve eşitlik önemli değerlerdir. Demokrasi, herkesin fikirlerini özgürce ifade ettiği, adaletin yerini bulduğu ve halkın güven içinde yaşadığı bir sistemdir.

Cumhuriyet ise bir devlet yönetim biçimidir. Cumhuriyet, yönetimin temel kaynağının halk olduğu bir sistemdir. Cumhuriyetlerde devlet başkanı genellikle seçimle belirlenir ve halkın temsilcisi olarak görev yapar. Cumhuriyetlerde, hukukun üstünlüğü, insan hakları, özgürlükler ve adalet önemli değerlerdir. Cumhuriyetlerde, demokrasi ile birlikte çalışarak halkın refahını sağlamak amaçlanır.

Bazı ülkeler, hem demokratik hem de cumhuriyetçi bir sistem benimseyebilir. Bu ülkelerde, halkın seçimleri ile birlikte, halkın temsilcisi olarak cumhurbaşkanı da seçilir ve hükümeti oluşturur. Bu ülkelerde, halkın egemenliği temel prensiptir ve hükümet, halkın temsilcisi olarak hareket eder.

Piyale

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
117
3,768
93

İtibar Puanı:

Demokrasi, yönetim biçimi olarak halkın yönetimindeki bir düzeni ifade eder. Demokraside, vatandaşlar seçim yoluyla temsilcilerini belirleyerek ve yöneticilerin kararlarını denetleyerek yönetimi kontrol ederler.

Cumhuriyet ise, ülkenin yönetim biçimini ifade eder ve kendisini temsili birinden ziyade yöneticiler tarafından yönetilen bir hükümet şeklini ifade eder. Bir cumhuriyette, yasama, yürütme ve yargı güçleri ayrılır ve yargı bağımsızdır. Cumhuriyette, vatandaşların hakları ve özgürlükleri anayasal olarak korunur.

Okay

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
107
3,346
93

İtibar Puanı:

?

Demokrasi, halkın seçimleri ile belirlenmiş temsilcilerinin yönetiminde olan siyasi bir sistemdir. Demokrasilerde halkın oy hakkı ve seçimlerin serbestliği gibi unsurlar temel prensipler arasında yer almaktadır. Demokratik bir sistemde, her bireyin eşit bir şekilde temsil edilme hakkı vardır ve egemenlik halkın elindedir.

Cumhuriyet ise, devlet başkanının veya yöneticinin seçimle belirlendiği bir yönetim biçimidir. Cumhuriyetlerde, devlet başkanı ya da cumhurbaşkanı yetkileri sınırlıdır ve genellikle bir parlamento veya meclis tarafından denetlenir. Cumhuriyetlerde hukukun üstünlüğü, insan hakları ve özgürlükleri gibi değerler de önemlidir. Cumhuriyet kavramı, Roma Cumhuriyeti'nde doğmuş ve Ortaçağ'da İtalya'daki şehir devletlerinde yaygınlaşmıştır. Günümüzde birçok ülke cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir.

Utkan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
107
3,411
93

İtibar Puanı:

Demokrasi, genellikle halkın yönetimde söz sahibi olduğu bir siyasi sistemdir. Bu sistemde, vatandaşlar genellikle oy verme yoluyla seçimleri yapmakta ve temsilcilerini belirlemektedirler. Siyasi hareketler, düşünceler ve ifade özgürlüğü gibi temel haklar da demokrasinin önemli unsurlarından biridir.

Cumhuriyet ise, bir ülkenin veya devletin başında cumhurbaşkanının yer aldığı bir yönetime işaret eder. Cumhurbaşkanı genellikle halk tarafından doğrudan veya dolaylı olarak seçilir ve bazen de bir meclis veya meclisler tarafından atanır. Cumhuriyetin temel unsurlarından biri de halkın temsilcileri aracılığıyla yönetimde söz sahibi olması ve hukukun üstünlüğüdür.

Piyale

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
117
3,768
93

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın yönetimde söz sahibi olduğu bir yönetim şeklidir. Bu yönetim şeklinde, halkın temel hakları ve özgürlükleri garanti altına alınır ve siyasal iktidarın buyruğu altında olmadan kendi geleceklerini belirleme hakkına sahip olurlar. Seçimler, yasama organı (meclis), yargı organı ve yürütme organı (hükümet) gibi kurumlar, demokrasiye karakteristik özellikler kazandırmaktadır.

Cumhuriyet ise, hükümdarın krallık veya monarşi yönetiminden alındığı ve ülkenin devlet başkanının seçimle belirlendiği bir yönetim sistemidir. Bu sistemde, halkın temsilcilerinin oy kullanarak devlet başkanını belirlediği seçimlerin yapılması ve seçilen kişinin ülkede hukukun üstünlüğüne ve vatandaşların haklarına saygı göstermesi gerekir.

Demokrasi ve cumhuriyet, birbirinden farklı iki kavram olmakla birlikte demokratik cumhuriyetler, halkın özgür iradesini yansıtan bir yönetim biçimi olarak şekillenirler. Yani demokrasinin temel özellikleri cumhuriyetle birleştiğinde, herkesin eşitlik, özgürlük ve adalet prensipleri anayasal olarak güvence altına alınarak herkesin hakları korunmuş olur.

Aslı.kaya.33

Emektar Üye
Platin Üye
31 Tem 2019
403
129,247
93
Mersin

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın kendini yönetme hakkıdır. Bu sistemde, halk seçimlerle yöneticilerini seçer ve onlar da halkın iradesine uygun şekilde hareket eder. Demokraside, insan haklarına saygı duyulur, farklı görüşler ifade edilir, adaleti sağlayacak kurumlar oluşturulur ve toplumun tüm kesimleri eşit haklara sahiptir.

Cumhuriyet, devlet yönetiminin halkın seçtiği temsilciler tarafından yapıldığı bir sistemdir. Cumhuriyet, yasaların üstünlüğüne dayanır, insan hakları ve özgürlükleri korur, yolsuzluğa karşı mücadele eder ve kamu işlerinin açıklıkla yürütülmesini sağlar. Cumhuriyet, bağımsızlığa ve ulusal egemenliğe dayandığı için, ülkelerin temel yönetim biçimi olarak kabul edilir.

Hamflali

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Eki 2022
20
582
78

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın iktidarı olduğu bir yönetim şeklidir. Bu sistemde, halk seçimler yoluyla temsilcilerini seçer ve hükümet kararlarını halkın çıkarları doğrultusunda alır.

Cumhuriyet ise, bir ülkenin devlet yönetiminin başında cumhurbaşkanının olduğu bir yönetim sistemidir. Cumhuriyet, monarşinin tamamen yok edildiği bir sistem olarak da tanımlanır. Cumhuriyetçi sistemlerde cumhurbaşkanı, genellikle belli bir süre için seçildikten sonra başkanlık yapar ve halkın iradesini yansıtır.

Demokrasi ve cumhuriyet, genellikle birbirine yakın kavramlar olarak kullanılır ve birçok ülkede bu iki sistem bir arada uygulanır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Göktuğ

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
23
1,636
78

İtibar Puanı:

Demokrasi, yönetim biçimlerinden biridir. Bu yönetim biçiminde halk, kendi kendini yönetme hakkına sahiptir. Halkın seçtiği temsilciler aracılığıyla yönetim ve karar mekanizmaları işler. Demokrasi, özgür düşünce, ifade ve seçim özgürlüğünün olduğu bir sistemdir.

Cumhuriyet, devlet yönetimindeki bir ilkedir. Cumhuriyetçilik, halkın eşitlik, özgürlük ve adalet temelinde yönetim hakkına sahip olduğunu savunan bir düşünce biçimidir. Cumhuriyetçi bir sistemde, devletin başı olan cumhurbaşkanı veya devlet başkanı halkın seçtiği bir kişidir ve yetkileri anayasal çerçevede belirlenir.

Özetle, demokrasi ve cumhuriyet, halkın kendi kendini yönettiği ve yaşadığı devlet yönetim biçimleridir. Demokrasi, seçim özgürlüğü ve temsilciler aracılığıyla halkın katılımını vurgularken, cumhuriyet, halkın yönetim hakkına sahip olduğu ilkesini doğrudan vurgulamaktadır.

Ömer Asaf

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
31
1,940
83

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın egemenliği prensibi doğrultusunda yönetildiği bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde, halkın tercihleri ve iradesi ön plandadır ve genel olarak seçimlerle belirlenen temsilcilerin yasama, yürütme ve yargı işlevleri bulunur.

Cumhuriyet ise, yine halkın egemenliğine dayalı bir yönetim biçimidir ancak temel farkı, yöneticilerin sadece halkın iradesine göre belirlenmesi değil aynı zamanda devlet başkanının da halk tarafından seçilmesidir. Cumhuriyetlerde egemenlik kayıtsız şartsız halkındır ve yöneticiler halkın seçimleriyle belirlenir.

Kısacası, demokrasi halkın egemenliği temel alınarak yönetim yapısı için bir prensip iken, cumhuriyet hem demokratik hem de cumhurbaşkanlığı makamının halk tarafından seçildiği bir yönetim biçimidir.

Asya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
37
2,060
83

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın kendini yönetmek için kullanacağı oylama yoluyla seçilmiş temsilcilerini kullanarak, ortak kararları almak ve yönetmek için oluşturulan bir yönetim şeklidir. Demokrasi uygulamasında, hukukun üstünlüğü ve insan hakları korunur ve yönetim kararları halkın iradesine dayanır.

Cumhuriyet ise devletin başında bir cumhurbaşkanının olduğu, halkın egemenliği ilkesi üzerine dayalı bir devlet yönetim şeklidir. Cumhuriyetin temelinde halkın özgürce seçtiği bir temsilci ya da temsilcilerin yönetimi vardır. Cumhuriyet sistemleri dünyada farklı şekillerde uygulanır ve ülkelerin anayasaları tarafından belirlenir.

Mesude

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
26 Nis 2023
6
178
28

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın kendi kendini yönetme ilkesiyle işleyen bir siyasi rejimdir. Bu rejimde halk, seçimler yoluyla yetki sahibi kişileri veya partileri belirleyerek temsilcilerini seçer ve bu temsilciler halkın hak ve çıkarlarını koruyarak yönetim işlerini yürütür. Bu sayede halkın katılımı ve karar süreçlerinde söz sahibi olması sağlanır.

Cumhuriyet ise, devletin yönetiminin halk tarafından seçilen temsilciler tarafından yapılması prensibine dayanan bir siyasi rejimdir. Cumhuriyet, Ortak Yaşamın işleyişini devlet yönetimiyle birleştirerek demokratik prensiplerin uygulanabilmesini sağlar. Cumhuriyet, devletin halkı dışlayan herhangi bir aristokratik, monarşik veya diktatorik yönetim şeklini reddeder.

İren

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
38
1,162
83

İtibar Puanı:

Demokrasi, halkın egemenliği prensibine dayanan bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde, halkın seçtiği temsilciler yoluyla karar verme sürecine katıldığı, fikir ve düşüncelerinin dikkate alındığı bir sistem bulunur. Demokrasi, insan haklarına ve özgürlüklere saygıyı, hukukun üstünlüğünü, adaleti ve eşitliği destekler.

Cumhuriyet ise, devlet başkanının halk tarafından seçildiği, egemenliğin kayıtsız şartsız halkta olduğu bir yönetim biçimidir. Cumhuriyet, monarşik yönetimlerin aksine, halkın yönetimde aktif rol aldığı ve siyasi kararlarını doğrudan aldığı bir sistemdir. Cumhuriyet demokrasinin bir alt dalıdır ve ilkeleri arasında hukukun üstünlüğü, kamu yararının korunması, eşitlik ve hakların korunması yer alır.

Gülay Demir

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
58
344
53

İtibar Puanı:

Demokrasi, hükümetin halk tarafından seçilen temsilciler aracılığıyla yönetildiği bir yönetim biçimidir. Halk, seçimler aracılığıyla temsilcilerini belirler ve bu temsilciler, halkın iradesini yansıtmak üzere kararlar alır ve yönetimde sorumluluk üstlenir. Demokraside halkın katılımı ve fikir özgürlüğünün önemi vurgulanır, adaletin sağlanması ve insan haklarının korunması amaçlanır.

Cumhuriyet ise, devletin başında olan kişinin veya grubun halk tarafından seçildiği bir yönetim şeklidir. Cumhuriyette halk temsilciler aracılığıyla yönetimi belirler ve devlet başkanı veya cumhurbaşkanı halk tarafından seçilir. Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayalı bir yönetim biçimidir ve devletin yönetimindeki yetki ve güç halka aittir.

Demokrasi ve cumhuriyet birbirinden ayrı düşünülemeyen kavramlardır. Birçok ülkede demokratik olan devletler, cumhuriyet sistemini benimsemektedir. Ancak her cumhuriyet demokratik olmak zorunda değildir. Bu nedenle, cumhuriyet yönetim biçimi, demokratik değerlerin ve prensiplerin benimsenmesiyle daha sağlıklı bir şekilde işleyebilir.

Geri
Üst Alt