Eğitim türleri nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 105 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    105

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Eğitim türleri şunlardır:

1. Formal eğitim: Resmi eğitim sistemi içinde yer alan okul, üniversite ve diğer eğitim kurumları tarafından verilen eğitimdir.

2. Non-formal eğitim: Resmi eğitim sistemi dışında yer alan örgütler veya kurumlar tarafından verilen eğitimdir. Kurslar, seminerler, atölyeler gibi çeşitli etkinlikler non-formal eğitim örnekleridir.

3. İnformal eğitim: Gündelik hayatta öğrenilen bilgilerdir. Arkadaşlar arasında yapılan sohbetler veya deneyimler, mekanda izlenen belgeseller gibi örnekler verilebilir.

4. Mesleki eğitim: Bir mesleği yapmak üzere alınan eğitimdir. Mesleki okullar, meslek liseleri, iş yerlerinde usta-çırak ilişkisine dayalı eğitimler mesleki eğitim örnekleridir.

5. Online eğitim: İnternet üzerinden verilen eğitimdir. Video, web semineri, sanal sınıf gibi yöntemler kullanılarak çeşitli kurslar ve sertifika programları sunulmaktadır.

6. Öğrenme-yapma eğitimi: Pratik yaparak öğrenme yöntemiyle iş bilgi ve becerileri öğrenildiği eğitim türüdür. İşletmelerde sıklıkla kullanılır.

7. Açık öğretim: Geleneksel sınıf ortamı yerine, öğrencilerin kendi hızı ve tercihine göre çalışma yapabildiği bir eğitim türüdür. Kitap, ders notları, test ve diğer materyaller öğrencilere gönderilir. Eğitim sürecinde öğrenciye öğretim elemanları tarafından yol gösterme yapılır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,373
113

İtibar Puanı:

Eğitim türleri genel olarak bu şekilde sınıflandırılabilir. Her bir eğitim türü farklı öğrenme yöntemleri, avantajlar ve dezavantajlar sunar. Örneğin, formal eğitim çoğu zaman resmi bir belgeye sahip olma şartı gerektiren işlerde tercih edilirken, non-formal eğitim bireysel olarak gelişmek isteyenler veya zaman sınırlaması olanlar için daha uygun olabilir. İnformal eğitim ise günlük hayatta öğrenilerek kazanılan bilgilerdir ve her zaman yanımızdadır.

Mesleki eğitim, insanların işlerindeki becerilerini arttırmalarını sağlar ve kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olur. Online eğitim ise, öğrenme konusunda esneklik sağlayan bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır ve düzenli bir sınıf ortamında olmadan birçok farklı konuda eğitim almak mümkün hale gelmiştir. Öğrenme-yapma eğitimi ise, özellikle işletmelerde önemli bir yere sahiptir ve iş becerilerinin edinilmesinde etkili bir yöntemdir. Açık öğretim ise, öğrencilere kişisel bir çalışma planı oluşturma fırsatı vererek özgürce ve özgüvenle öğrenmeye olanak sağlar.

Tüm bu eğitim türleri, insanların kendilerini geliştirme, bilgilerini arttırma ve kariyerlerinde ilerleme yönünde hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. İnsanların çeşitli eğitim türlerinden yararlanmaları, farklı öğrenme tarzlarını keşfetmelerine ve kişisel ve mesleki başarılarına yol açabilir.

Bakara

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Şub 2023
40
1,875
83

İtibar Puanı:

- Formal Eğitim: Resmi ya da kurumsal eğitim kurumlarındaki ders programları aracılığıyla yapılan eğitim şeklidir. Örneğin, okullar ve üniversitelerdeki eğitimler formal eğitim kapsamındadır.
- Non-formal Eğitim: Formal eğitim dışında kalan, ancak belirli bir program ya da yönteme dayalı olarak düzenlenen eğitim şeklidir. Örneğin, kurslar, atölye çalışmaları ve seminerler non-formal eğitim olarak kabul edilir.
- İnformal Eğitim: Resmi ya da kurumsal bir yapı olmaksızın, günlük hayatta bireylerin edindikleri bilgi ve deneyimler olarak tanımlanabilir. Örneğin, sokakta gördüğümüz bir olaydan çıkaracağımız ders, bir arkadaşımızın tavsiyeleri ya da bir hobi ile ilgili edindiğimiz bilgiler informel eğitim kapsamındadır.
- Online Eğitim: İnternet üzerinden sunulan, bireysel olarak takip edilebilen eğitimlerdir. Örneğin, web tabanlı kurslar ya da uzaktan eğitim programları online eğitim kapsamında değerlendirilir.

EzeL

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
48
2,199
83

İtibar Puanı:

1. Formal eğitim: Devlet okulları, üniversiteler ve özel okullar gibi kurumsal eğitim sistemleri tarafından sunulan yapılandırılmış eğitim.

2. Non-formal eğitim: Resmi eğitim sistemine katılmamanın yanı sıra farklı kurumlar tarafından sunulan kurslar, atölyeler, seminerler ve örgütsel eğitimler gibi yapılandırılmamış eğitim.

3. İnformal eğitim: Hayatın olağan akışı içinde, günlük etkileşimler ve deneyimler yoluyla kazanılan eğitimdir. Örneğin, bir kişinin arkadaşlarından veya ailesinden aldığı eğitim.

4. İşyeri eğitimi: Bir işyerinde çalışırken, görevler ve becerilerin yerine getirilmesi için sunulan eğitim.

5. Uzaktan eğitim: Online öğrenme, sanal sınıflar, web seminerleri ve çevrimiçi kurslar aracılığıyla sunulan eğitim.

Nurdan

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Şub 2023
48
2,546
83

İtibar Puanı:

1. Formal (resmi) eğitim: Okul, üniversite veya mesleki eğitim kurumlarında öğrencilerin sınavlarla belirlenen programları tamamladığı düzenli eğitim.

2. Non-formal eğitim: Okul dışında, örgün eğitim programları olmayan, ama yine de belirli bir öğrenme hedefi olan eğitim türü. Örnekler: kurslar, seminerler, halk eğitimi.

3. İnformal (gayriresmi) eğitim: Dışarıda yapılan araştırmalar, kişisel tecrübeler, hobbyler gibi eğitim türü.

4. Mesleki eğitim: Belli bir meslekte yetkinlik kazanmak için alınan eğitim. Ör: staj, çıraklık programları vb.

5. Çevrimiçi eğitim: İnternet üzerinden okul eğitimi, uzaktan eğitim, web seminerleri, online kurslar gibi eğitim türü.

6. Özel eğitim: Yaşamsal, akademik veya sosyal açıdan öğrenme güçlüğü yaşayan bireylere özel olarak tasarlanmış eğitim programları.

7. Yetişkin eğitimi: Bu tür eğitimler, bir kişinin yeni beceriler geliştirmesine, iş tecrübesini genişletmesine ve kariyer seçeneklerini artırmasına yardımcı olur.

Elainefub

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2022
35
1,034
83

İtibar Puanı:

1. Resmi Eğitim: Devlet tarafından yürütülen, okullarda yapılan eğitim.

2. Özel Eğitim: Yetenekli veya engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına özel tasarlanmış olan eğitim.

3. Mesleki Eğitim: Belirli bir mesleğe yönelik eğitim veren okullar.

4. Uzaktan Eğitim: Öğrencilerin fiziksel olarak okula gitmeden, internet üzerinden eğitim almaları.

5. Yetişkin Eğitimi: Okul dışında, iş hayatında veya serbest zamanlarında bir şeyler öğrenmek isteyen insanlar için eğitim hizmeti.

6. İşyeri Eğitimi: İşverenlerin çalışanlarına mesleki eğitim sağlaması.

7. Çevrimiçi Eğitim: Yeni teknolojiler kullanılarak bilgi edinmenin sağlandığı eğitim yöntemleri.

8. Sanal Eğitim: 3D teknolojisiyle hazırlanmış simülasyonlar ve yönetici eğitimleri için özel tasarlanmış programlar ile sunulan eğitim yöntemi.

Sabri Abi

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Şub 2023
30
1,327
83

İtibar Puanı:

Eğitim türleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

1. Formal Eğitim: Okullarda ve üniversitelerde verilen eğitimlerdir.

2. Nonformal Eğitim: Okulların dışında verilen eğitimlerdir. Meslek edindirmeye yönelik kurslar, seminerler, atölye çalışmaları, konferanslar gibi faaliyetleri kapsar.

3. Informal Eğitim: Günlük hayatta kazanılan bilgi, deneyim ve becerilerdir. Aile, arkadaşlar, işyeri ortamında kazanılan tecrübeler bu kategoride yer alır.

4. Uzaktan Eğitim: Öğrencilerin bir yerden diğerine gitmeden uzaktan katılabildiği eğitim türüdür. Online dersler, web seminerleri, video konferanslar uzaktan eğitimde kullanılan araçlardan bazılarıdır.

5. İşyeri Eğitimi: İş yerinde çalışanların, işlerini daha iyi yapması ve geliştirmesi için verilen eğitimlerdir.

6. Yüz yüze Eğitim: Öğrencilerin öğretmenleriyle karşılıklı etkileşim halinde bulunduğu ve fiziksel olarak bir arada bulunduğu geleneksel eğitim türüdür.

Hulya90

Aşk İmkansız Olan Herşeyi Mümkün Kılar
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Ağu 2019
342
117,373
93
33
İstanbul

İtibar Puanı:

1. Temel Eğitim: Okul öncesi eğitimden başlayıp, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki eğitimleri kapsar.

2. Mesleki Eğitim: Kariyer geliştirmesine ve iş gücüne hazırlayan eğitimlerdir. Öğrencilere mesleki bilgi, beceri ve deneyim kazandırılır.

3. Üniversite Eğitimi: Lisans, yüksek lisans, doktora gibi akademik eğitimlerdir. Üniversitelerde belli bir alan üzerinde uzmanlık ve bilgi düzeyi sağlayacak eğitimler verilir.

4. Dil Eğitimi: Yabancı dil öğrenimine yönelik eğitimlerdir.

5. Sanat Eğitimi: Müzik, tiyatro, dans ve görsel sanatlar gibi konuları kapsayan eğitimlerdir.

6. Spor Eğitimi: Spora yönelik eğitimlerdir.

7. Çevre Eğitimi: Çevre koruma, sürdürülebilirlik ve doğa bilinci gibi konuları içeren eğitimlerdir.

8. Özel Eğitim: Öğrencilerin özel ihtiyaçlarına yönelik eğitimlerdir. Örneğin, engelli öğrencilere özel eğitim verilir.

Enki

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Şub 2023
26
1,373
78

İtibar Puanı:

1. Formal Eğitim: Okul, üniversite, kolej gibi resmi kurumlar tarafından yapılan eğitim

2. Non-Formal Eğitim: Seminerler, atölye çalışmaları, eğitim kursları, konferanslar, sertifika programları gibi resmi olmayan eğitimler

3. İnformal Eğitim: Gündelik yaşamda, çalışırken, seyahat ederken, hobilerle uğraşırken öğrenilen bilgiler.

Bal

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Şub 2023
25
1,289
78

İtibar Puanı:

1. Formel eğitim: Okul, üniversite, kolej gibi belirli bir programa göre verilen eğitimdir.

2. İnformel eğitim: Okul dışında veya resmi bir programa bağlı olmadan alınan eğitimdir.

3. Non-formel eğitim: Sertifika, kurs veya atölye gibi belirli bir programı olmayan ama kalifiye bir eğitim veren kurumlardan alınan eğitimdir.

4. Uzaktan eğitim: Online dersler, video eğitimleri veya interaktif eğitim materyalleri ile verilen eğitimdir.

5. Yüz yüze eğitim: Öğretmenin öğrenci ile birebir veya gruplar halinde verdiği geleneksel eğitim türüdür.

Gökben

Unutmamalı
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Ağu 2019
125
48,578
93

İtibar Puanı:

1. Resmi Eğitim: Okullar, üniversiteler, meslek eğitim merkezleri gibi devlet tarafından tesis edilen eğitim kurumlarıdır.

2. Özel Eğitim: Resmi eğitim dışındaki özel okullar, özel dershaneler gibi kurumlar.

3. Mesleki Eğitim: Kişilere bir meslek veya iş alanında bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlayan eğitim türüdür.

4. Uzaktan Eğitim: Bilgisayar, internet gibi teknolojik araçlar kullanarak verilen eğitim türüdür.

5. Yetişkin Eğitimi: Yeni bir meslek öğrenmek, mevcut meslekte becerilerini geliştirmek, kültürel ve sosyal açıdan kendini geliştirmek isteyen kişilere yönelik eğitimdir.

6. Sosyal Eğitim: İletişim, liderlik, insan ilişkileri, etik gibi konuları kapsayan eğitim türüdür.

7. Öğretim: Belli bir konuda ve belirli bir süre boyunca çeşitli yöntemler kullanarak verilen eğitim türüdür.

Tekirdağ

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Ara 2019
15
1,934
78

İtibar Puanı:

Eğitim türleri şunları içerir:

1. Formal Eğitim: Okul veya üniversitelerde sunulan ve bir sertifika veya derece ile sonuçlanan yapılandırılmış öğrenme.

2. İnformal Eğitim: Okullarda veya üniversitelerde öğrenim görmeyen öğrenciler için sunulan eğitim türüdür.

3. Halk Eğitimi: Geniş kitlelere, özellikle işsizlere, kadınlara, çiftçilere veya genel halka yönelik olarak sunulan yarı formal eğitim türüdür.

4. Mesleki Eğitim: Belli bir mesleği öğrenecek bir kişiye, mesleki yeterlilik kazandıran eğitimdir.

5. Uzaktan Eğitim: Online kurslar veya sanal sınıflar gibi internet üzerinden sunulan eğitim türüdür.

6. Teknik Eğitim: Elektrik, elektronik, mekanik, motorlu araçlar gibi belirli alanlarda özel eğitimler verilir.

7. Örgün Eğitim: Yerleştirildiği sınıfta, sürekli eğitim alan öğrencilerin yaptığı resmi eğitimdir.

8. Sosyal Eğitim: Belirli bir alanda sosyal davranış, sosyal ilişkiler ve diğer sosyal faktörleri ele alarak öğrenme sürecidir.

9. Kişisel Gelişim: Kendi potansiyelinde bulunan en yüksek seviyeye ulaşmak için bir kişisel becerilerin geliştirilmesi için yapılan eğitim.

Elif Evin

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
48
2,642
83

İtibar Puanı:

1. Formal Eğitim: Resmi olarak kurumlarca sunulan eğitim, okullar, üniversiteler vb.

2. Non-formal Eğitim: Resmi olmayan ancak kurumlar tarafından sunulan eğitim, kurslar, seminerler, atölyeler vb.

3. İnformal Eğitim: Resmi olmayan ve kurumlar tarafından sunulmayan eğitim, aile, arkadaşlar, deneyimler, hobiler vb.

Efser

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
47
1,438
83

İtibar Puanı:

1. Formal eğitim: Okul, üniversite, kolej ve benzeri kurumlarda yapılan yapılandırılmış öğrenme sürecidir.

2. Non-formal eğitim: Okul dışında, sosyal, kültürel ya da sportif etkinliklerle gerçekleşebilen, yapılması amaçlanan bir eğitim türüdür.

3. İnformal eğitim: Karşılıklı etkileşim ve paylaşım yoluyla gerçekleşen öğrenmelerin tamamıdır.

4. Mesleki eğitim: Bir mesleği icra edebilmek için edinilmesi gerekli olan bilgi, beceri ve yetkinliklerin elde edildiği eğitim türüdür.

5. Teknik eğitim: Mesleki eğitimi de içine alan, teknik beceri sahibi olmak için ihtiyaç duyulan donanımların kazandırıldığı eğitimdir.

6. Halk eğitimi: Kendini geliştirme, yeni şeyler öğrenme, meslek sahibi olma, sosyal hizmetlerle ilgili bilgiler edinme amacını taşıyan bir eğitim türüdür.

7. Uzaktan eğitim: Öğrencilerin okullara gitmelerini gerektirmeyecek biçimde, internet ve teknoloji araçları sayesinde gerçekleştirilen eğitimdir.

Tuna Mete

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
35
2,126
83

İtibar Puanı:

1. Formal Eğitim: Okul veya üniversite gibi resmi kurumlar tarafından verilen eğitimdir.

2. Non-Formal Eğitim: Okul dışında verilen eğitimdir. Mesleki kurslar, halk eğitimi, özel dersler gibi örnekleri vardır.

3. İnformal Eğitim: Yaşama dair, sosyalleşme aracı olarak bilgi edinmek demektir. Örneğin, arkadaşlar arasında yapılan aktiviteler, hobiler, oyunlar gibi.

4. Meslekî Eğitim: Okullar ve üniversiteler dışında meslek edinmek ve uzmanlaşmak için alınan eğitimdir.

5. Yaşam Boyu Eğitim: Kişilerin hayatlarının her aşamasında kendilerini geliştirmek ve eğitim faaliyetlerine devam etmek anlamına gelir.

Tubishh

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
31 May 2020
21
4,459
78

İtibar Puanı:

1. Formal eğitim: Okullar, kolejler, üniversiteler ve diğer resmi eğitim kurumları tarafından sağlanan yapılandırılmış eğitim.

2. Non-formal eğitim: Topluluk merkezleri, kütüphaneler, sanat merkezleri gibi resmi eğitim olmayan kurumlar tarafından sunulan yapılandırılmış eğitim.

3. İnformal eğitim: Günlük yaşamda edinilen deneyimler aracılığıyla elde edilen eğitimdir. Örneğin, evde, sokakta ya da arkadaş çevresinde yapılan taklitler veya tecrübe etme süreçleri vs.

4. Mesleki eğitim: Meslek edinme veya geliştirme amacıyla verilen eğitimlerdir.

5. Teknik eğitim: Teknolojik amaçlarla yapılan eğitimlerdir. Örneğin, bilgisayar eğitimi ya da robotik eğitim.

6. Kişisel gelişim eğitimleri: İletişim, liderlik, etkili dinleme, stres yönetimi, zaman yönetimi vb. konularda verilen eğitimlerdir.

7. Uzaktan eğitim: Bilgisayar, internet, medya ya da posta yoluyla sunulan eğitimdir.

8. Yüz yüze eğitim: Öğretmen veya öğrencinin fiziksel olarak bulunduğu ortamlarda yapılan eğitimdir.

HectorZoows

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
29 Haz 2022
33
941
83

İtibar Puanı:

1. Formal Eğitim: Resmi yollarla yapılan eğitimdir. Okul, üniversite gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

2. Non-Formal Eğitim: Resmi olmayan şekillerde yapılan eğitimdir. Kurs, seminer, atölye çalışmaları gibi etkinlikler ile gerçekleştirilir.

3. Informal Eğitim: Günlük hayatta yaşanan deneyimlerle kazanılan eğitimdir. Aile, arkadaşlar, sosyal medya gibi etmenler aracılığıyla gerçekleştirilir.

4. Teknik Eğitim: Mesleki eğitim olarak da bilinen bu eğitim, öğrencilere belirli beceriler kazandırmayı amaçlar.

5. Sanat Eğitimi: Müzik, dans, resim ve benzeri sanatsal aktiviteler ile öğrencilere eğitim verir.

6. Dil Eğitimi: Yabancı dilleri öğrenmek için yapılan eğitimdir.

7. İşletme Eğitimi: Yönetim, pazarlama, finans gibi işletme konularında eğitim almak için yapılan eğitimdir.

Zümra

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
42
2,247
83

İtibar Puanı:

1. Resmi eğitim: Devlet veya özel okullarda öğrencilerin aldığı eğitimdir.

2. Örgün eğitim: Belli bir programa, belirli bir mekanda, belirli bir öğretmen eşliğinde yapılan eğitimdir.

3. Özel eğitim: Özel ihtiyacı olan öğrencilerin aldığı eğitimdir.

4. Mesleki eğitim: Öğrencilerin meslek sahibi olmak için aldığı eğitimdir.

5. Yetişkin eğitimi: Yetişkinlerin öğrenme ihtiyaçlarını karşılayan eğitimdir.

6. Uzaktan eğitim: Öğrencilerin internet, radyo, televizyon vb. araçlar ile aldığı eğitimdir.

7. Halk eğitimi: Halkın kültür, sanat, sağlık, spor vb. alanlarda bilgilendirilmesi için yapılan eğitim faaliyetleridir.

8. Dil eğitimi: Öğrencilerin yabancı dil öğrenmesi için yapılan eğitimdir.

Asya

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1 Şub 2023
37
2,060
83

İtibar Puanı:

1. Formel eğitim: Genellikle okullar ve üniversiteler gibi kurumlar tarafından sunulan, bir programa göre yapılandırılmış resmi eğitimdir.

2. Gayrimenkul eğitim: Herhangi bir örgütlenmiş program olmadan yapılan eğitimdir. Örneğin, bir kişi işinde kendi kendine öğrenebilir.

3. Özel eğitim: Özel ihtiyaçları olan bireyler için yapılandırılmış eğitimdir.

4. Mesleki eğitim: Kişilerin belirli iş alanlarında becerilerini geliştirmek için aldıkları eğitimdir.

5. Yetişkin eğitimi: Yaşlı veya deneyimli bireylerin mesleki veya kişisel gelişimleri için aldıkları eğitimdir.

6. Çevrimiçi eğitim: İnternet üzerinden verilen eğitimdir.

7. Uygulamalı eğitim: Gerçek dünya deneyimi ile yapılan uygulamalı eğitimdir. örneğin bir staj programı.

8. Secenekler: Bazı eğitim kurumları, bireylerin özel ilgi ve yeteneklerine göre özelleştirilmiş eğitimler sunar.

Bedriye Müge

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
26 Nis 2023
5
148
28

İtibar Puanı:

Eğitim türleri şöyledir:

1. Biçimsel Eğitim: Okul, üniversite gibi resmi eğitim kurumlarında aldığımız eğitimdir.

2. İşyeri Eğitimi: İşe yeni başlayan kişilerin, meslekleri ile ilgili bilgi ve becerilerini kazandırmaya yönelik olarak iş yerinde aldıkları eğitimdir.

3. Uzaktan Eğitim: İnternet ve diğer iletişim teknolojileri kullanılarak bireylere verilen eğitim türüdür.

4. Kişisel Gelişim Eğitimi: Kişisel gelişim ve liderlik gibi konularda bireylere verilen eğitimdir.

5. Toplumsal Eğitim: Toplumun bütününe yönelik olarak verilen eğitimdir ve genellikle kamu tarafından sağlanır.

6. Kültürel Eğitim: Kültürel etkinlikler, sanat galerileri, müzeler ve benzeri yerlerde insanların kültürel bilgi ve becerilerini geliştirdikleri bir eğitim türüdür.

7. Din Eğitimi: İnanca dayalı eğitim türüdür ve dinî inancı öğrenmek için verilir.