Oturma Odasınızın Dekorasyonu Daral mı Getirdi? | Forum Mobilya Takımları

Sorun Cevaplayalım

Mobilya hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Çözümlenmiş Sorunlar

Yaşanan Mobilya sorunlarının kolay çözüm yolları ve anlatımları.

Destek Ekibimiz Sizlerle

Sorularınızı Cevaplamaya Hazırız.

Bey Azura

Mislina

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Ağu 2019
47
5,172
83

İtibar Puanı:

Oturma Odasınızın Dekorasyonu

Oturma odası birçok evde yeterince büyük değildir. Oturma odalarını daha geniş göstermek için duvarlarınızı yenilemek ve yıkmak zorunda değilsiniz. Oturma odanızı olduğundan daha geniş göstermek için akıllıca tasarlanmış yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Oturma odanıza ayna takmak ve doğru tavan boyası rengini seçmek gibi basit ipuçları oturma odanızı olduğundan daha büyük gösterecektir. Şunu da unutmamanız gerekir ki oturma odanızın her köşesinde mobilyalar, kâğıtlar ve biblolar varsa, küçük oturma odalarınız daima sıkışık gözükecektir. İşte bu yüzden sizler için oturma odanızı olduğundan daha geniş göstermek için ipuçları...

Oturma Odanızı Aynalarla Dekore Edin
Muhtemelen aynaların oturma odasına, özellikle de bir pencerenin karşısına yerleştirildiğinde ışığı yansıttığını duymuşsunuzdur. Bu, özellikle az sayıda pencereli veya az miktarda doğal ışık alan küçük bir oturma odasının aydınlık ve açık görünmesine yardımcı olacaktır. Oturma odasının sınırlarını görsel olarak genişletmek için oturma odanızın bir duvarına boylu boyunca büyük bir ayna takmayı düşünebilirsiniz. Bu ayna odaya stratejik bir biçimde yerleştirilirse oturma odanızda başka bir oda varmış illüzyonu yaratılabilir.

Büyük Mobilyalardan Kaçınmanıza Gerek Yok
Küçük oturma odalarının küçük mobilya parçalarıyla dekore edilmesi gerektiği yanlış bir fikirdir, ancak gerçekte bu odadaki her şeyin küçük görünmesine neden olabilir. Bunun yerine odada dengeli bir görünüm elde etmek için bir veya iki büyük mobilya parçasını bir arada kullanabilirsiniz. Pek çok küçük parça satın almak yerine, gizli saklama tezgahı veya sehpa olarak kullanılabilecek bir sehpa ya da gerektiğinde ekstra oturma alanı gibi çoklu işlevler yerine getirebilecek normal mobilyalara yatırım yapın. Son olarak, odanın ortasında boş alan gösterme ümidiyle tüm mobilyaların duvarlar boyunca sıralanma eğiliminden kaçının, bu durum oturma odanızda sadece gezinmeyi zorlaştıracak bir hareket. Bunun yerine, doğal bir akış oluşturmak için bir sehpa ya da masa gibi bazı mobilya parçalarını kullanın.

Oturma Odasında Tavandan Tabana Perdeleri Tercih Edin
Küçük bir oturma odası dekore ediyorsanız, güneşlikler veya panjurlar yerine uzun, akıcı perdeleri tercih edin. Tavan yüksekliğini en üst düzeye çıkarmak için, perde çubuğunun tavana yakın bir yerde (pencere çerçevesinin üstünde değil) monte edildiğinden emin olun veya zemine erişebilecek kadar ya da zemine yaklaşık iki veya üç metre kadar kıvrılan paneller satın alın.

Asılabilen Dekoratif Ürünler Kullanın
Tavanda dekoratif ürünler kullanmak, gözlerin yukarıya bakmasına yardımcı olarak tavanların olduğundan daha yüksek görünmelerini sağlar. Burada asılı bir bitki ya da asılı bir fener ya da göz alıcı ışık fikstürü işe yarayabilir. Bu ipucu, özellikle beklenenden daha yüksek tavanlı olan küçük oturma odaları için iyi bir fikirdir.

Oturma Odanızda Doğru Boya Rengini Seçin
Küçük bir odanın açık ve havadar görünmesini sağlamak için beyaz, klasik bir boya tercihidir,ancak boya profesyonellerine göre, bir odanın olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olabilecek özel beyaz boya tonları bulunmaktadır.

Oturma Odası Dekorasyonunda Boşluklar Bırakın
Büyük bir oturma odasında, mobilya parçaları ile mobilya ve duvarlar arasındaki mesafe ferahlık hissini arttırır. Aynı havadar etkiyi daha küçük bir oturma odasında elde etmek için, duvara doğru yerleştirilmiş çok fazla mobilya parçasından kaçının. Bunu başarmak için, mobilya koleksiyonunuzu iyileştirmeniz ve bir veya iki parçayı odadan çıkarmanız gerekebilir.

Görsel Olarak Alan Kapatmayan Parçaları Seçin
Cam sehpa veya şeffaf akrilik sandalyeler gibi saydam parçalar, fiziksel alan kaplar, ancak şeffaf tasarımları görsel olarak alan kaplamaz. Benzer şekilde, odadaki duvarlarla aynı renkte olan mobilyalar, parçaların birbirine karışmasına yardımcı olabilir ve böylece görsel dikkat gerektirmez. Bu tip elementleri bir odaya dahil etmek, mekanın mobilya ve diğer şeylerle karışık bir görünüme bürünmesini önler.

Oturma Odanıza Mobilyalarınızı Etkili Bir Biçimde Yerleştirin
Küçük bir oturma odasında mobilyalar düzgün yerleştirilmezse, oda sıkışık bir görünüme bürünür ve köşeler boş ve kullanılmamış olarak kalır. Genellikle, insanlar diğer yerleşim seçeneklerini göz önünde bulundurmadan veya odalarının daha geniş görünmesini sağlamak için görsel hileler kullanmadan içgüdüsel olarak odanın uzunluğu ile çalışır. Ancak iç tasarımcılar ve dekoratörler, bu durumdan kurtulmak için birkaç numaraya sahiptirler. Göz açısını genişletmekten odanın hatlarını görsel olarak bulanıklaştırmaya kadar, dar odanızın daha geniş görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz sayısız küçük ipucu vardır. Bu yüzden küçük oturma odalarınızı dekore etmek için yapılması imkânsız bir yapboz gibi görünen dar odanızın görüşünde umutsuzluğa düşmeden önce, gözün açısını yukarı çekmek için odağı odanın tabanından yüksekliğinin üzerine çekerek geniş bir görünüme sahip olabilirsiniz. Yüksek tavanlara veya mimari özelliklere sahipseniz, odanızın gerçekte olduğundan daha geniş görünmesini sağlamak için bunları vurgulayın.

Oturma Odanızda Renk Tonlarına Dikkat Edin
Sınırlı genişlikte mi çalışıyorsunuz? Mobilyaların dar bir odada veya koridorda inşa edilmesi birkaç santim tasarruf sağlayabilir ve mobilyaların duvarın bir parçası olduğunu hissettirerek alanı açar. Maksimum sonuç için, kesintisiz bir etki yaratmak üzere mobilyaları duvarlarla aynı renk tonlarında tutun.

Perdelerinizi Duvarlarınızla Aynı Renk Tonunda Seçin
Oturma odanızı gerçekten daha büyük göstermek istiyorsanız, onları duvarlarınızdaki boyayla aynı renk ailesinde tutmalısınız. Bir renk paleti bir odada ne kadar hâkim olursa, oturma odanız o kadar büyük görünür.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Züleyha601

Dekorasyon Aşkı
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Ağu 2019
210
23,604
93
26
İstanbul

İtibar Puanı:

Hemde nasıl daral geldi gerçi kendi evimden değil ama olsun. Annemgile ne zaman gitsem artık içim sıkılıyor. Annemi bir gün yollayacağım dışarı yukarıdaki dekorasyon fikirlerinizi eve uygulayacağım bakalım annem geri döndüğüne umarım bir facia yaşanmaz ?
 

Şazenuş

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2 Ağu 2019
17
1,901
78

İtibar Puanı:

Hemde nasıl daral geldi gerçi kendi evimden değil ama olsun. Annemgile ne zaman gitsem artık içim sıkılıyor. Annemi bir gün yollayacağım dışarı yukarıdaki dekorasyon fikirlerinizi eve uygulayacağım bakalım annem geri döndüğüne umarım bir facia yaşanmaz ?
hahahahah
 

FilizC.

Platin Üye
Platin Üye
Kayıtlı Kullanıcı
28 Tem 2019
235
24,579
93
İstanbul

İtibar Puanı:

Hemde nasıl daral geldi gerçi kendi evimden değil ama olsun. Annemgile ne zaman gitsem artık içim sıkılıyor. Annemi bir gün yollayacağım dışarı yukarıdaki dekorasyon fikirlerinizi eve uygulayacağım bakalım annem geri döndüğüne umarım bir facia yaşanmaz ?
İyi haberlerini bekliyoruz ?
 
Benzer konular Forum Tarih
H Oturma Odası & Salon 1 7K
Ö Oturma Odası Tavsiyeleri 3 1K
A Oturma Odası Tavsiyeleri 3 2K
L Oturma Odası Tavsiyeleri 4 2K
I Mobilya Tavsiye 2 3K
K Mobilya Tavsiye 2 3K
Ö Oturma Odası Tavsiyeleri 3 2K
R Country Oturma Odaları 1 1K
S Oturma Odası Tavsiyeleri 2 2K
MelikeBudak İstikbal Mobilya 0 3K
Jale Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 3 1K
S Doğtaş Mobilya 0 1K
B Mobilya Tavsiye 1 1K
Ş Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 2 1K
A Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 40 24K
Talha Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 58 23K
LiLa Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 50 11K
LiLa Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 48 21K
G Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 46 25K
K Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 44 10K
S Luxury Oturma Odaları 30 22K
G Country Oturma Odaları 35 10K
SelinDemir Avangard Oturma Odaları 29 4K
Erkan Klasik Oturma Odaları 23 22K
ERSAN.NET Modern Oturma Odaları 39 25K
ERSAN.NET Mobilya Tavsiye 49 15K

Benzer konular

Üst