Warnock Baronesi Mary Warnock'ın Bilime Katkıları Nelerdir?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 4 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,555
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

Baronesi Mary Warnock, 14 Nisan 1924'te doğan İngiliz bir filozoftur ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmuştur. Felsefe, etik ve eğitim alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan Warnock, ayrıca bilimsel araştırmalar ve bilimsel etiğin geliştirilmesine de öncülük etmiştir. Bu makalede, Baronesi Mary Warnock'ın bilime yaptığı katkıları detaylı bir şekilde ele alacağım.

Warnock, Oxford Üniversitesi'nde eğitim gördü ve filozofi alanında yüksek lisans yaptı. Akademik kariyerine felsefe öğretmeni olarak başladı ve daha sonra siyasete atıldı. 1977-1984 yılları arasında İngiltere'de Eğitim Standartları Komisyonunda görev yaptı ve eğitim politikalarının şekillendirilmesinde etkili oldu. Bunun yanı sıra, İngiltere'de Özürlülerin Eğitimi ve İstihdamı Komisyonu'nun başkanlığını da yaparak özürlü bireylerin eğitim ve istihdam fırsatlarının geliştirilmesine katkı sağladı.

Bilime olan ilgisiyle tanınan Warnock, etik konularına odaklanmıştır. Özellikle tıp etiği ve biyoteknoloji alanında çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. Warnock, 1984 yılında İngiltere'de Döllenmiş İnsan Embriyoların Kullanımı Komisyonu'nun başkanı olarak atandı. Bu komisyonun amacı, tıp araştırmalarında döllenmiş insan embriyolarının kullanımına ilişkin etik kuralları belirlemekti. Warnock, embriyo araştırmaları ve klonlama gibi tartışmalı konularda çeşitli raporlar ve öneriler sunarak bilimsel etik standartlarının oluşturulmasına katkı sağladı.

Ayrıca, Warnock'ın bilim dünyasına katkıları arasında genetik testler ve tıbbi gizlilik gibi alanlarda yapılan çalışmalar da yer almaktadır. Genetik testlerin etik yönergelerini belirlemek ve bireylerin mahremiyetini korumak amacıyla çeşitli projelerde yer aldı. Bunun yanı sıra, bilimsel araştırmalarda rızanın önemini vurgulayan çalışmalarıyla da dikkat çekti.

Baronesi Mary Warnock, bilimsel araştırmaların etik değerlerine uygun şekilde yürütülmesine olan katkılarıyla bilim dünyasında saygın bir konuma sahiptir. Çalışmaları, bilimsel araştırmaların toplum üzerindeki etkilerini incelerken etik kuralların gözetilmesini önemseyen bir yaklaşımla yapılmıştır. Bilime ve etiğe verdiği değerle Warnock, bilimsel ilerlemenin insanlığın çıkarlarına hizmet etmesini sağlamak için önemli bir rol oynamıştır.

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,150
673,368
113

İtibar Puanı:

Baronesi Mary Warnock'ın bilime yaptığı katkılar çeşitli alanlarda kendini göstermektedir. Öncelikle, eğitim alanında yaptığı çalışmalarla bilim dünyasına önemli bir katkı sağlamıştır. Eğitim Standartları Komisyonu'nda görev yaparak, İngiltere'deki eğitim politikalarının şekillendirilmesinde etkili olmuş ve özürlü bireylerin eğitim ve istihdam fırsatlarının geliştirilmesine katkı sağlamıştır. Bu sayede, bilimsel bilgi ve araştırmaların herkes için erişilebilir olmasını hedeflemiştir.

Bunun yanı sıra, Warnock'ın tıp etiği ve biyoteknoloji alanındaki çalışmaları da büyük önem taşımaktadır. Döllenmiş insan embriyolarının kullanımı konusunda İngiltere'deki Komisyonun başkanlığını yaparak, bilimsel etiğin ve insan haklarının korunması konusunda çeşitli raporlar ve öneriler sunmuştur. Ayrıca, genetik testler ve tıbbi gizlilik gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla da önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışmalar, bilimsel araştırmaların toplumsal etkilerini incelerken etik değerlere uygun hareket etmeyi vurgulamaktadır.

Warnock, bilimsel araştırmalarda rızanın önemini vurgulayan çalışmalarıyla da dikkat çekmektedir. Bilimsel araştırmalarda katılımcıların rızasını almanın önemine değinerek, insan haklarının korunması ve bilimsel araştırmaların toplum üzerinde olumlu etkiler yaratması için etik yönergelerin gözetilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Genel olarak, Baronesi Mary Warnock'ın bilime yaptığı katkılar, bilimsel araştırmaların etik değerlerine uygun şekilde yürütülmesini ve toplumun çıkarlarının korunmasını hedeflemektedir. Eğitim alanında yapılan çalışmalarıyla bilimsel bilginin herkes tarafından erişilebilir olmasını önemseyerek, bilim dünyasında önemli bir rol oynamış ve bilimsel ilerlemenin insanlığın çıkarlarına hizmet etmesini sağlamak için çaba göstermiştir. Bu nedenle, Baronesi Mary Warnock'ın bilimsel araştırmalar ve bilimsel etik konularındaki çalışmaları, bilim dünyasında büyük bir takdir ve saygı uyandırmaktadır.

Sefil köpek

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11 Haz 2023
25
136
28

İtibar Puanı:

Mary Warnock, bilim ve etik gibi konularda birçok katkıda bulunan saygın bir filozoftur. Özellikle tıp etiği, embriyoloji, biyoteknoloji ve özgürlük gibi konular üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır. İşte Warnock'un bilime katkılarından bazıları:

1. İnsan embriyosunun kullanımı: Warnock, 1980'lerin başında İngiltere'deki tıp araştırmaları etiği üzerine bir komisyonun başkanlığını yapmıştır. Bu komisyon, insan embriyolarının araştırmalarda kullanılmasını ve embriyo donasyonunu düzenlemek için düzenlemeler yapmıştır.

2. Tüp bebek tedavisi: Warnock, tüp bebek tedavisiyle ilgili etik sorunlar üzerinde de çalışmıştır. 1984 yılında yayınladığı "An Inquiry into the Human Prospect" adlı raporda, tüp bebek tedavisinin sınırları ve etik sorunları hakkında görüşlerini dile getirmiştir.

3. Genetik mühendislik: Warnock, genetik mühendislik gibi ileri biyoteknolojik uygulamaların etik yönlerini de incelemiştir. 2003 yılında "Making Babies: Is There a Right to Have Children?" adlı kitabında, genetik mühendisliğin insan doğası ve insan hakları üzerindeki etkilerini tartışmıştır.

4. Engelli bireylerin hakları: Warnock, engelli bireylerin haklarını ve toplumla olan ilişkilerini de merkezine alan çalışmalar yapmıştır. Engelli bireylerin yaşam hakkı, eğitim, istihdam ve diğer konulardaki hakları üzerindeki düşüncelerini sunmuştur.

5. Eğitim etiği: Warnock'un eğitim etiği üzerine de çalışmaları bulunmaktadır. Eğitimde adalet, eşitlik ve fırsat eşitliği gibi konulara odaklanmış ve eğitimin toplumsal adaletle ilişkisini anlamaya çalışmıştır.

Bu çalışmalarıyla Warnock, bilime ve etiğe olan katkılarıyla tanınmış bir filozof olarak kabul edilir.

Geri
Üst Alt