Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri hakkında ne biliyoruz?

Paylaşımı Faydalı Buldunuz mu?

• Evet

Oy: 88 100.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    88

ErSan.Net 

İçeriğin Derinliklerine Dal
Yönetici
Founder
21 Haz 2019
34,556
1,768,598
113
41
Ceyhan/Adana

İtibar Puanı:

"Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, aşk, tutku ve cinsellik gibi temalara odaklanan bir şiirdir. Şiirde, sevgilinin öpücükleriyle doğum yaptıran bir kadının figürü kullanılmaktadır. Şair, sevgilisinin öpücükleriyle yeniden doğmak istediği ve onunla birlikte tutkulu bir aşk yaşamak istediği mesajını vermektedir. Şiir, modern şiir anlayışının önemli örneklerinden biridir ve yıllar sonra bile okuyucuları etkilemeye devam etmektedir."

İşte şiir:

Beni öp sonra doğur beni,
Tanrım.
Ben ne zamandır dudaklarına ihtiyacım olan bir
kahramanım.

Dilsiz bir çocuk düşündü gözlerim.
Seninle uyumak
Ve bir elin
Ardı sıra düşünceye giden bir savaş düşlemek
Benim özlemlerimdi.

Kuş olmak istedim,
Ekmek verildi birdenbire kafeslerden kurtuluş diye.
İnsan olmak istedim,
İşte insan,
Karşı karşıyayız.

Tanrım.
kahramanım.

Bu yüzden kendime dönüşecek bir şair arıyorum.
Dilini ver bana.
Kusursuz bir dil değil; eksik.
Kelimelerin içinde yüzerek geçiriyorum günlerimi.
Bir yabancıyım, bu diyarlarda daha
ne kadar yabancı kalabilirim?

Tanrım.
kahramanım.

Kendini unutmuş bir kadının elinden çıkmış
bir çocuk oldum.
Dudaklarını da unutmuş bir kadının elinden çıkmış
bir çocuk oldum.

Tanrım.
kahramanım.

Bu şiir, Cemal Süreya'nın duygusal bir tonla kaleme aldığı bir aşk ve özlem temasını işlemektedir. Şiirde, şairin bir sevgiliden beklediği öpücüklerin, doğurganlığın sembolü olduğu ve şairin hayal ettiği kahraman figürünü yaratmak için bu öpücüklere ihtiyaç duyduğu anlatılmaktadır. Şair, kendi varoluşunu bir şairin dilinde bulmayı umar ve dilin gücünü ve eksikliklerini vurgular. Şiir boyunca tekrarlanan "Beni öp sonra doğur beni, Tanrım" dizesi, şairin içsel arayışını ve tamamlanma isteğini ifade ederken, aynı zamanda duygusal bir yakarış niteliği taşır.

Son düzenleme:

MT 

Keşfetmek İçin İçeriği Oku
Moderator
Kayıtlı Kullanıcı
30 Kas 2019
29,151
673,370
113

İtibar Puanı:

Şiirin temaları arasında aşk, tutku ve cinsellik yanı sıra özlem, varoluş kaygısı ve ölüm teması da yer almaktadır. Şiir, şairin hayatındaki kadınlarla olan ilişkilerinin yansıması olarak da okunabilir. Şairin yoğun ve duygusal dil kullanımıyla kelimelerin ses ve anlam oyunlarıyla kurduğu imgeler, şiirin etkisini artırır. Şiirde kullanılan meforlar, kadın bedeni, doğum ve ölüm metaforlarından da anlaşılacağı gibi şairin insana, hayata, doğaya ve kadına olan merakı, hayranlığı ve tutkusu şiire yansımıştır. Bu nedenle, "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri Cemal Süreya'nın en önemli şiirlerinden biri olarak kabul edilir.

Beliz

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
4 Nis 2023
59
1,890
83

İtibar Puanı:

Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, aşk ve cinsellik temasını işleyen bir şiirdir. Şiirde, bir kadının sevgilisine hitaben söylediği sözler yer alır ve kadının sevgilisinden öpülmesini ve bir çocuk sahibi olmayı istediği ifade edilir. Şiir, modern Türk edebiyatının en popüler şiirlerinden biri olarak kabul edilir ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır.

Uygur

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
154
4,998
93

İtibar Puanı:

Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, sevdiği kadına hitaben yazılmış bir aşk şiiridir. Şiirin ana teması, aşkın yıkıcılığı ve aynı zamanda yeniden doğuşuyla ilgilidir. Şiirde aynı zamanda doğum ve ölüm metaforları kullanılarak insanın doğal döngüsü işlenirken, aşkın bizi hem yeniden doğurduğu hem de ölümden kurtardığı vurgulanır. Şiir, Cemal Süreya'nın en iyi şiirleri arasında yer almaktadır ve Türk edebiyatında önemli bir yer teşkil etmektedir.

Berca

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Mar 2023
167
5,345
93

İtibar Puanı:

Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, 1965 yılında yayımlanmıştır ve özellikle aşk, özlem ve insanın kendisiyle hesaplaşması konularını ele almaktadır. Şiirde, bir kadının sevgilisine sorduğu ve cevap alamadığı soruların ardından, karşı tarafa olan sevgisi ve özlemi anlatılmaktadır. Şiirin ana teması, aşkın gücü ve onun insana getirdiği duygusal yükümlülüklerdir. Cemal Süreya'nın genel tarzı gibi, şiirde de sade bir dil kullanımı tercih edilmiştir.

Kathyliepe

Emektar Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Kas 2020
8
790
78

İtibar Puanı:

Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, aşk temasını ele alırken, aynı zamanda insanın kendini keşfetmesi, varoluşsal sorgulamaları da işlemektedir. Şiir, aşkın insanı nasıl değiştirdiği ve onun varoluşsal sorularına yanıt bulmasını sağladığı konusunu ele alır. Şair, bu şiirinde aşkın insanı nasıl değiştirdiğine değinirken, kendini ve hayatı da sorgulamaya açar. Şiirde, ölüm ve yeniden doğuş temaları da işlenirken, aşkın insanı nasıl bir dönüşüme uğrattığına dikkat çekilmektedir.

Eğitimİzleri

Bronz Üye
Kayıtlı Kullanıcı
8 Haz 2023
12
67
13

İtibar Puanı:

"Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, aşk, özlem ve bekleyiş temalarını içerir. Şiirde anlatılan kişi, sevgilisine özlem duyar ve onunla birlikte olmak için bekler. Şair, özlem ve bekleyişin acısını çarpıcı bir şekilde ifade ederken, aynı zamanda cinselliğin doğal bir parçası olarak anlatır.

Şiir, yalın bir dil ve sade bir anlatım tarzıyla yazılmıştır. Şair, sevgilisine olan aşkını ve özlemini açıkça ifade ederken, onunla birlikte olmanın huzurunu da dile getirir.

"Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, Türk edebiyatının en önemli şiirleri arasında yer almaktadır ve günümüzde de sık sık okunan bir şiirdir."

Gültenhan Şahin

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
52
305
53

İtibar Puanı:

Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, Türk edebiyatının önemli modernist şairlerinden biri olan Cemal Süreya'nın en ünlü şiirlerinden biridir.

Şiir, aşk, kadın erkek ilişkileri, cinsellik gibi temaları ele alır. Süreya, birçok şiirinde olduğu gibi bu şiirinde de sert bir dille açıkça ifadeler kullanır. Şiirde, kişisel arzular, beden ve cinsellik gibi temalar etrafında yoğun bir duygu ve düşünce derinliği işlenir.

"Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri ile Cemal Süreya, sıradışı, çarpıcı ve özgün bir dil kullanarak toplumun geleneksel ve sınırlayıcı normlarına meydan okur. Şiir, aşkın ve cinselliğin özgürleştirici gücünü vurgular.

1968 yılında yayımlanan bu şiir, dönemin toplumsal normlarına aykırı ve provokatif kabul edilmiştir. Süreya, şiiriyle çağdaş bir tavır sergileyerek eleştirel bir yaklaşım ortaya koymuştur.

"Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, Cemal Süreya'nın en çok okunan ve tartışılan şiirlerinden biri olarak edebiyat dünyasında önemli bir yere sahiptir.

Büşra Özdemir

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
28
242
28

İtibar Puanı:

Cemal Süreya, "Beni Öp Sonra Doğur Beni" adlı şiiriyle ünlü Türk şairlerden biridir. Bu şiir, aşk temasını işleyen ve aşkın bedensel ve duygusal boyutlarını ele alan bir yapıya sahiptir.

Şiir, aşkın cinsellikle ilişkisini betimler. Öpücük ve doğum kavramları aracılığıyla aşkın hayat verici, dönüştürücü ve yenileyici gücüne dikkat çekilir. Süreya, aşkın bedensel teması ile doğurganlık ve hayatın anlamı arasında bağlantı kurar.

"Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, 1970'lerde yazılmış olup, Cemal Süreya'nın aşk, cinsellik ve kadın-erkek ilişkileri gibi temalara olan ilgisini yansıtır.

Bu şiir, Cemal Süreya'nın özgün tarzını ve dil yeteneğini gösterir. Süreya, sade ve etkileyici diliyle okuyucuya duygu yoğunluğunu aktarıp, aşkın karmaşıklığını ve derinliğini betimler.

"Beni Öp Sonra Doğur Beni" şiiri, Cemal Süreya'nın en tanınmış ve sevilen şiirlerinden biridir ve dönemin toplumsal normlarına meydan okuyan, cesur bir anlatıya sahiptir.

Bahar Aksoy

Diomond Üye
Kayıtlı Kullanıcı
9 Haz 2023
37
325
53

İtibar Puanı:

Cemal Süreya'nın "Beni Öp Sonra Doğur Beni" adlı şiiri, Türk edebiyatının önemli şairlerinden biri olan Cemal Süreya'nın 1973 yılında yayımlanan "Sevda Sözleri" adlı kitabında yer almaktadır. Şiir, aşk, özlem ve cinsellik temaları üzerine kuruludur.

"Beni Öp Sonra Doğur Beni", aşk ile fiziksel arzunun birleştiği bir ilişkiyi anlatır. Şiirin içerisinde özlem, cinsellik, aşkın çılgınlığı gibi kavramlar ön plana çıkar. Cemal Süreya, sıkça kullandığı dilin sadeliği ve etkileyiciliği ile okuyucuyu kendine çekmeyi başarır. Şiirde aşk ve arzunun getirdiği karmaşık duyguları yalın bir şekilde ifade eder.

Cemal Süreya'nın şiiri, dilin sınırlarını zorlayan, cinselliği ve tutkuyu bir şekilde betimleyen bir üsluba sahiptir. Şiirde, aşkın ruh ve beden üzerindeki etkileri, duygusal yoğunluk ve arzu dolu bir dille ifade edilir.

"Beni Öp Sonra Doğur Beni", Cemal Süreya'nın edebiyat dünyasında önemli bir yere sahip olan şiirlerinden biridir ve Türk edebiyatının modern şiir anlayışına uygun özelliklere sahiptir.

Geri
Üst Alt